Yine hafta sonu gelmeden kara kara düşünmeye başladın ne yapacağını değil mi sevgili plaza cumhuriyeti vatandaşı? Müdürün senden içeride rapor beklesin, sen bilgisayarda harıl harıl çalışıyorum ayağına gezi sitelerinde keşif yap dur. Bize sökmez bu numaralar.

Bir yanın diyor ki dört duvar arasına sıkışıp kalmış bedenimi biraz doğa ile oksijen ile buluşturayım, bir yanın da iki masa ötede oturan hatunun geçen hafta sonu kocasıyla gittiği trend mekana gidip poz poz fotoğraflar çekileyim. Bize sorarsan ilk önce hangi yanının sesini duyduysan onu dinle, doğa her zaman candır. Hem bak daha önce muhtemelen hiç gitmediğin ve yeşilin bin bir tonunu keşfedebileceğin bir yere götüreceğiz seni bu hafta sonu. Kocaeli’nin yamaçlarında, Yuvacık Barajı’nın etrafına kurulu Yuvacık’a gidip bütün stresimizi derdimizi tasamızı atacağız. Sen bir an önce müdürünün istediği şu raporu hazırla, bir de giderayak fırça yeme. Plan programı bize bırak, o iş bizde.

Yuvacık’ta Konaklama

“Doğanın bu kadar içine gelip de dört duvar arasına hapsetmezsin kendini inşallah”

“Bana bir gün iki gün yetmez bir ay kalıcam diyorsan belki bir dağ evine yerleştiririz seni”

“Burası bir kamp bir bungalov cenneti. Zaten birçok tesisin ismi “kamping” diye geçiyor.”

Yuvacık’ta Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Yuvacık Barajı’na karşı fotoğraf çekil

  Gölcük yolundan Yuvacık istikametine sapıp bir süre gittikten sonra Yuvacık Barajı, etrafı yeşillerle çevrili göz kamaştırıcı görüntüsüyle karşılayacak seni. Daha oracıkta heyecan saracak içini, cennete geldim sanacaksın. Biz söylemesek bile her adımda poz poz fotoğraf çekeceksin zaten. Hâlbuki bu daha hiçbir şey. Sen biraz daha ilerle de o zaman gör cenneti.

 • Güzel bir kahvaltı yap

  Eğer İstanbul’dan günü birlik geldiysen, sabahın bir vakti evden çıktın ve gelene kadar da kurt gibi acıktın muhtemelen. Yuvacık’ta şırıl şırıl akan dere boyunca bir sürü tesis göreceksin. At kendini bir tanesine, suyun aktığı yere doğru otur ve mükellef bir kahvaltı keyfi yap. Karadenizlilerin meşhur mıhlaması buradaki kahvaltının da olmazsa olmazı, bu detay da aklında bulunsun.

 • Dere boyunca yürü

  Hele ki ilkbaharda ya da yazın gittiysen ne keyifli olur dere kenarında yürümek. Doğanın içinden gelen türlü türlü sesleri dinleyip, mis gibi Ihlamur ağaçlarının kokusunu içine çekerek en son ne zaman yürüdün? Cevap yok. Dört duvar arasında sıkıştığın günlere kahrediyorsun bu manzara içinde. Neyse kahretmeyi bırak da hazır bu güzel ortamdayken tadını çıkar. Ayaklarını suya sokup serinle ve üzerindeki bütün negatif enerjiyi gönder suyla birlikte aksın gitsin.

 • Salıncakta sallan

  Dere boyunca salıncaklar, hamaklar, hepsi sen daha fazla keyif al diye yapılmış. Salıncakta sallananları görünce dereye düşmekten korkuyor olabilirsin. Korkunun ecele faydası yok. Boş birini bulur bulmaz bin hemen sallanmaya başla. Yanındakilerden de videonu ya da fotoğrafını çekmelerini iste. Instagram’da like garantisi veriyor bu fotoğraflar.

 • Doğa yürüyüşüne çık

  Nam-ı diğer trekking için İstanbul yakınlarında belki de görüp görebileceğin en iyi adres Yuvacık. Tabi yürüyeceğin rotayı ve yürüyüş için uygun ayakkabıları önceden hazır etmen lazım. Dağ bayır dere tepe seni aramayalım sonra.

 • Alabalık ye

  Bu bölgenin olmazsa olmazlarından biri de alabalık. Civarda o kadar çok alabalık tesisi var ki, yemek menülerinde baş köşeye oturuyor birçok yerde. O kadar doğa içinde aktiviteden sonra karnında ziller çalmaya başlamıştır herhalde. Yine dere manzaralı bir yere oturtalım seni, bir yanda balığın pişmesini beklerken diğer yandan temiz havayı içine çek bol bol.

 • Yeşilin tonlarına doy

  Şehrin keşmekeşinde grinin tonlarından başka renk görmeyip hafta sonu geldiğin bu cennet köşede bu kadar yeşil tonunu bir arada görünce şok oluyor insan. Bizim yaşadığımız da hayat değil diye isyan etmemek elde değil. Ama bak çok da uzakta değil, istesen her hafta sonu bile gelebilirsin. Hem bu kadar yeşil de iyi değil canım. İnsanın hep oturup onu izleyesi gelir. Sonra kim çalışıp para kazanacak. Sen şimdi ruhunu yeşile iyice doyur, sana bir süre yeter bu.

 • Ciğerlerini oksijenle tanıştır

  Ey gökdelenlerin arasına sıkışmış, nefes alabilmek için ofistekilerle her gün klima kavgası yapan beyaz yakalı! Ciğerlerin hiç bu kadar doğal ortamda oksijenle buluşmuş muydu? Belki en fazla birkaç kez. Derin derin nefes al ciğerlerin bayram etsin bir gün. Hafta başında klima savaşları seni bekliyor olacak yine.

 • Su sesiyle meditasyon yap

  Yuvacık’ı özel kılan belki de en güzel şey, yeşil olması bir yana, o yeşilin ortasında akan derelerin yaydığı ferahlık, serinlik ve dinginlik. Eğer dere kenarında birkaç dakika da olsa yalnız kalabileceğin bir köşeye kaçabilirsen, otur öylece, kapat gözlerini ve sadece suyun sesini dinlerken zihnini boşaltmaya çalış meditasyon yapar gibi. Hafta boyunca çöp kutusuna dönüşmüş beynine ve ruhuna çok iyi gelecek.

 • Bir gece bungalovda kal

  Yuvacık’a gidip ruhun bu kadar huzura kavuşmuşken, beton cumhuriyeti şehre geri dönmek istemeyeceğin şüphesiz. En azından bir gece kalıp o huzuru bir gün daha fazladan yaşaman mümkün. Yuvacık’ın doğal ortamına uygun çok şirin bungalovlar var kalabileceğin. Günü birlik gidip dönmek istemeyince, tesis sahibine ben bu gece kalmak istiyorum bana yer ayarlayın diye sızlanabilirsin. Tabi yüksek sezonda gitmeden önce yer ayırtırsan daha garanti olacaktır. Gidip de kös kös boynu bükük geri dönmek var sonra.

Yuvacık’a Ulaşım

Yuvacık’a gitmek için araban olursa iyi olur. İstanbul’dan giderken İzmit batı sapağından çıktıktan sonra Gölcük yolunu takip edip, yolun sonundaki ayrımdan Yuvacık sapağına sapacaksın. Hadi bakalım iyi hafta sonları!

Leave a Comment