Keşke şu hafta sonları 2 gün değil de 4 gün olsaydı. Ne çok yer gezip görebilirdik o zaman. Epi topu iki gün olan hafta sonuna ne sığdırıp da nereye gidicem derken ya kös kös oturuyorsun evde ya da en fazla arabayla bir iki saat uzaklıktaki yerleri keşfe çıkıyorsun. Yıllık izin desen zaten deniz tatiline ancak yetiyor. Sonuç olarak ülkenin birçok köşesini görme fırsatını kaçırıyorsun.

Aslında o fırsatı yaratmak biraz da senin elinde. Alsan şöyle 4-5 ay öncesinden kampanyalı bir uçak bileti, Türkiye’nin keşfetmeye değer şehirlerine sırayla gitsen. Trabzon’dan başlasan mesela. Sırf bir hafta sonu için bile gidebilirsin ucuz biletle gittikten sonra. Belki tam bir Karadeniz turu olmaz iki günde ama en azından bir yerinden başlamış olursun hep gitmeyi ertelediğin Karadeniz’in.

Sen şimdi uygun fiyatlı uçuşları tarayadur biz de sana Trabzon seyahatinde neler yapabilirsin şöyle bir özet geçelim.

Trabzon’da Konaklama

“Merak etme açıkta kalmazsın Trabzon’da, dağ taş otel olmuş pansiyon olmuş.”

“Aradığınız eve şu anda ulaşılamıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.”

“Karadeniz’in yeşiliyle buluşup da o yeşilin içinde uyumadan olur mu?”

Trabzon’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Şehir içini dolaş

  Trabzon’a gittiğinde önce çarşısının bulunduğu Uzun Sokak ve Maraş Caddesi’ni turla, alacakların varsa alışveriş yapacağın yerleri gözüne kestir. Şehrin içerisine kurulduğu Trabzon Kalesi’nin kalıntılarını da göreceksin mutlaka şehir turun sırasında.

 • Trabzon Müzesi’ni gör (Kostaki Konağı)

  Burası eski bir konak aslında. Adından da anlaşılacağı üzere Kostaki isimli bir banker yaptırmış zamanında. Hatta içini olduğu gibi İtalyan mobilyalarla döşetmiş. Fakat bu zenginlik böyle sürmemiş tabii. Adamcağız iflas edince bütün malı mülkü hacze gitmiş, konağı da başka bir zengin aile satın almış. Sonra da zamanın valisi tarafından kamulaştırılmış, hatta Atatürk’ün Trabzon’a ilk ziyareti sırasında Atatürk ve Latife Hanım birkaç gün burada konaklamış.

 • Atatürk Köşkü’nü ziyaret et

  Trabzon’un en güzel yerinde, sırtını ormana dayamış karşısında çam ağaçlarıyla süslenmiş manzarası ve en önemlisi Ata’nın hatırası. Sırf onun anısını yâd etmek için bile gidebilirsin Atatürk Köşkü’ne. Bu vesile ile hem biraz tarih hem de çam kokusu almış olursun.

 • Ayasofya Müzesi’ni gör

  İstanbul’daki Ayasofya gibi ilk önce kilise olan bu yapı İstanbul’un fethinden bir süre sonra cami olarak kullanılmış. 1. Dünya Savaşı yıllarında depo ve hastane olarak da kullanılmış bu eski kilise, her ne kadar bugünkü haliyle çok bakımlı olmasa da Trabzon’da görülmesi gereken önemli bir tarihi miras.

 • Boztepe’ye çık

  Trabzon’un en can alıcı noktalarından biri Boztepe. Can alıcı özelliği ise bütün Trabzon’u ayaklarının altına seren muazzam manzarası. O manzaraya karşı içeceğin çayın keyfini başka bir yerde almana imkan yok. Vaktin olur da gün batımına kalabilirsen, enfes bir gün batımı manzarası da bonus olarak seni bekliyor burada.

 • Kızlar Manastırı’na git

  14. yy’dan kalma bu manastır Trabzon’un tarihi miraslarından biri. Fakat aynı zamanda da bakımsız kalmış tarihi yapılardan biri. Neyse ki birkaç yıl önce yenileme çalışmaları başlatıldı. Yakın zamanda bitmesini ve tarih meraklılarının ziyaretine açılmasını ümit ediyoruz.

 • Sümela Manastırı’na git

  Trabzon’la özdeşleşmiş bu tarih harikası yapı da ne yazık ki tadilattan dolayı kapalı. Belki sen gidene kadar açılmış olur. Ama açılmamış bile olsa, yamaçtaki o ihtişamlı görüntüsünü görmek ve oradan başka bir yerde yaşayamayacağın duyguları hissetmek için bile gidebilirsin. Eski zamanlarda manastırlar genellikle kayalıklara oyularak inşa edilirdi bunu biliyoruz. Fakat  bu kadar yüksek bir yerde ve 4. yy’da nasıl başarmış insanlar, anlamak mümkün değil. Manastıra giden yolda yürürken bile büyüleniyoruz biz, buraya inzivaya çekilen insanlar nasıl transa geçmişlerdir Allah bilir.

 • Hamsiköy’de sütlaç ye

  Sümela Manastırı’nın da içinde bulunduğu Altındere Vadisi Milli Parkı’nda yeşilin bin bir tonuna doyduktan sonra dönüş yoluna geçtiğinde Hamsiköy diye bir köy göreceksin. Buranın sütlacı pek bir meşhur. Hemen burada bir mola veriyorsun ve hayatında yemediğin lezzette bir sütlaç yiyorsun.

 • Uzungöl’e git

  Trabzon denince ilk akla gelen bir diğer yer de şüphesiz doğa harikası Uzungöl. Tabii ki Uzungöl’ün bugünkü halini eski doğasıyla kıyaslamak mümkün değil, hatta üzücü bile olabilir fakat yine de doğa turizminin ve Karadeniz turlarının göz bebeği olmaya devam ediyor. Özellikle inşa edilen birçok otel sayesinde 4-5 günlük düzenlenen Karadeniz turlarının konaklama noktası olarak da cazip oluyor. Dilersen sen de burada 1-2 gün konaklayabilir, hala doğasında kalmış olan oksijenden içine çekebilirsin kendine gelene kadar.

 • Trabzon yemekleri

  Eveeet gelelim yemeklere. O kadar gezdik dolaştık acıktık elbet. Peki ne yenir bu Trabzon’da? Hemen sırayla yazıyoruz. Kahvaltıda kuymak, yemekte balık (özellikle hamsi tabii ki), tatlı olarak da laz böreği yemen farz Trabzon seyahatinde. Laz böreği kafanı karıştırmasın, o yüzden altını tekrar çizelim, o bir tuzlu değil tatlı. Hem de öyle böyle değil. İstanbul’da nerede bulucan da yicen bu lezzeti, gelmişken kalorisine filan bakma indir mideye laz böreklerini. Hadi afiyet olsun.

 • Trabzon halk oyunlarını izle

  Belki bir turla gidersen bir organizasyonda denk gelebilirsin ama ne yapıp edip Trabzon’un halk oyunlarını mutlaka izlemelisin. Kendine has müziğine eşlik eden o atak figürleri izlerken yörenin insanı ve kültürü hakkında bir fikir sahibi oluyor insan.

 • Fotoğraf çek

  Kim bilir bir daha ne zaman geleceksin, belki de hiç gelmeyeceksin Trabzon’a. Gelsen de bulacağın Trabzon aynısı olmayacak. Bol bol fotoğraf çek gitmişken. 10 yıl sonra elindeki fotoğrafları gittiğin yerlerin o günkü haliyle kıyasla bakalım nasıl bir değişim göreceksin.

Trabzon’a Ulaşım

Trabzon’a gitmek için en iyi yol uçak seyahati. Başta da dediğimiz gibi birkaç ay öncesinden kampanyalı uygun bir uçak bileti bulursan, hafta sonu gezisi için bile gidebilirsin Trabzon’a. Tabii uçaktan indikten sonra bir de araç kiralarsan gitmek istediğin her yeri rahatlıkla gezebilirsin. İyi yolculuklar!

Leave a Comment