Hadi itiraf et sen de korkmuştun 21.12.2012’de dünyanın sonu gelecek dediklerinde. Belki de o zaman keşfettin İzmir’de Şirince diye bir köy olduğunu. Artık nasıl bir köyse, tüm dünya yok olacak ama bu köy ayakta kalacak. Güya Tom Cruise bile köye gelecek hayatta kalmak için. Vay be! Zeki Müren de bizi görüyordur zaten o zaman!

Bazen nasıl da körü körüne kapılıp gidiyoruz bazı boş inanışlara. Ama insanoğlu işte, inanacak bir şey buluyor yaşadığı her çağda. Neyse ki bu kıyamet söylentilerinin Şirince’ye çok faydası oldu. Google’da arama rekorları kırıldı bu sayede. Köyün esnafı senelerce çalışarak kazandığı paranın kat kat fazlasını 2012’de rahatlıkla kazanmıştır muhtemelen.

Velhasıl şirin sokakları ve şaraplarıyla meşhur şirin bir köy Şirince. Selçuk turu yaparken birkaç saatliğine soluklanmak için uğrayabileceğin veya çok yorulduysan gece konaklayabileceğin ya da birkaç gününü sadece kafa dinleyerek geçirmek istediğinde kalabileceğin küçücük bir yer burası. Kıyamet filan kopmuyor henüz rahat ol, sen tatil planını yapmaya bak. Bu stresi atmazsan asıl kıyamet senin hayatında kopacak. Gel biraz Şirince’de tatliş tatliş vakit geçir de rahatla biraz.

Şirince’de Konaklama

“Parası neyse veririz, dünyanın sonu gelmeyecek nasılsa.”

“Köyde kıyamet kopmayacak diye fiyatlarda koparmışlar kıyameti, ucuz bir ev bulabilseydik bari.”

“Koca koca sahillerde olmayan kamp yeri bu küçücük yerde var, gel de şaşırma.”

Şirince’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Şirince şaraplarını dene

  Türlü türlü şarap çeşidi göreceksin Şirince’de. Özellikle tatlı meyve şarapları çok meşhur. Şarap dediğin ekşi olur ne öyle tatlı tatlı şarap deyip burun kıvırma. Tabi ki normal sofra şarabı da var. Köydeki mahzenlerde şarapların tadına bakabilirsin.

 • Köyün sokaklarını dolaş

  Köy küçücük malum. Sokakları da kendi gibi küçük ve şirin. Eski Rum evlerinin gölgesinde biraz yürüyüş yap sokak içlerine dalarak. Biraz geçmişe gidebilirsin evlerin nostaljik etkisiyle.

 • Köy pazarından alışveriş yap

  Köyün teyzeleri ablaları Ege sabunlarını, tekstil ürünlerini satıyorlar meydandaki köy pazarında. Biz alışveriş yapıcaz ki o teyzeler de ekmek parası kazansın. Sevdiklerine Şirince hatırası güzel kokulu sabunlardan alabilirsin.

 • Jean (John) Baptist Kilisesi’ni gez

  Ülkemizin dağı taşı kilise çok şükür. Elini attığın yerden, dağdan taştan kilise çıkıyor. Ondan olsa gerek yüzyıllardır bitmek bilmeyen hırsla cami inşa ediyoruz. Sonuç olarak bu küçücük köyümüz de kiliseden mahrum kalmamış. Çok eski bir kilise değil, 19.yy’a kadar ancak uzanıyor tarihi. Fakat millet deli oluyor bahçesindeki dilek havuzuna para atmak için. Senin durum da o kadar ümitsizse sen de atarsın artık bi 50 kuruş.

 • Nesin Matematik Köyü

  Adından hatırladın değil mi, Aziz Nesin’in bir vasiyeti vardı hani? Bu vasiyetten esinlenerek oğlunun girişimiyle kurulan Matematik merkezi için yer olarak Şirince seçilmiş. Gönüllü akademisyenlerin katkılarıyla ilkokuldan üniversiteye kadar matematik öğrenmek isteyenlere kapısını açıyor. matematikkoyu.org adresinde düzenlenen programlar hakkında bilgi alabilir belki sen de katılmak istersin içlerinden birine. Keşke daha çok olsa ülkede böyle yerler. İnsanımızın başına ne geliyorsa hep matematiğe kafasını çalıştırmamaktan geliyor!

 • Kumda kahve iç

  Kahvenin kumda pişirilen halini ilk kez Şirince’de görüyor olabilirsin. Tadını çok sevince sonra araştırmaya başlayacaksın başka nerelerde bulabileceğini hatta evde nasıl yapabileceğini. Neyse sen şimdilik Şirince’nin huzurlu atmosferinde önce bir çıkar da bu kahvenin keyfini, evde yapmak bir kenara dursun. Bir kahvenin 40 yıl hatırı varmış hem. 40 yıl aklından çıkmaz artık Şirince.

 • Damla sakızı reçeli

  Ege ile ilgili her yazımızda damla sakızının mucizevi etkisinden bahsediyoruz. Hangi tatlının içine girse efsanevi bir lezzet katan damla sakızı, Şirince’de reçel haliyle çıkıyor karşımıza. Evet, yine bir damla sakızı ve yine muhteşem bir tat. Bu tadı mutlaka dene, alabiliyorsan da küçük bir kavanoz al kalanını eve dönünce yersin.

 • Efes’e git

  Efes derken İzmir’deki Efes bira fabrikasını kastetmiyoruz yanlış anlaşılmasın. Dünya’nın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın bulunduğu, tiyatrosu, kütüphanesi efsanevi ihtişama sahip, Unesco Dünya Mirasları listesindeki Efes antik şehrini kastediyoruz tabi ki. Bu topraklarda yaşayan bir insanın Efes’e gitmemiş görmemiş olması utanılacak bir şey. Hem zaten Şirince diye merak ettiğin yer aslında Efes turunun bir parçası. Önemli olan Efes’i gezip bütün gün yorulup sıcaktan bunalıp sonra Şirince’de soluk almak. Hala gitmediysen bir an önce bir gününü ayırmalısın Efes için. Yoksa yarın bir gün yabancı biriyle oturup muhabbet ederken sana “ee Efes’i anlatsana biraz” dediğinde öylece kalakalırsın.

 • Meryem Ana Evi’ni ziyaret et

  Efes Antik Kenti’ne 5-6 kilometre mesafede tepede konumlanmış bu ev söylenene göre Hz. İsa’nın annesi Meryem Ana’nın ölmeden önceki son yıllarını geçirdiği yermiş. O yüzden Meryem Ana Evi deniyor yani. Evin kalıntıları küçük bir kiliseye çevrilmiş ve 1961 yılından beri Hristiyanların hac yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kilisenin bahçesindeki çeşmeden su içebilirsin şifa niyetine, mübarek yer nihayetinde. Hemen yanındaki çul çaputların bağlı olduğu duvara sen de dileğini bağlayabilirsin. Artık buraya bağladığında Meryem Ana’nın yüzü suyu hürmetine bile dileğin gerçekleşmiyorsa ümidini kes o dilekten sen.

 • Gökyüzüne dalış yap

  Öyle romantik romantik gökyüzüne bak da gözlerin dalsın demiyoruz. Ciddi ciddi gökyüzü dalışından bahsediyoruz. Her ne kadar Şirince’ye geldiysen sakin bir insan olma ihtimalin yüksekse de belki sakin sevgilinin yanında takılan adrenalin tutkunu bir eşsindir ve sıkıntıdan patlamışsındır. Yıllardır içinde ukde olmuş bir “sky-diving” arzusu varsa bu isteğini Selçuk havalimanında gerçekleştirebilirsin. Sevgilin köyde kumda kahve keyfi yaparken, şarap tadarken sen uçaktan kendini gökyüzünün boşluğuna bırakabilirsin. Her babayiğidin böyle bir şeyi göze alamayacağı gibi kafaya koyduğun zaman da haftalar öncesinden planlaman ve ona göre rezervasyonunu yaptırman lazım, şakaya gelmez.

 • Fotoğraf çek

  Rum evlerini, şarap mahzenlerini, Efes’teki kütüphaneyi, tiyatroyu poz poz fotoğraflamayı unutma!

Şirince’ye Ulaşım

Şirince’ye kendi aracınızla veya İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Keyifli tatiller!

Leave a Comment