İstanbul’un bir ilçesi olup da İstanbul’a en benzemeyen yer Şile’dir herhalde. Karadeniz kıyısında yer almasının bunda etkisi var tabi. Fakat bunca şehirleşmeye, yapılaşmaya rağmen Şile’nin hala doğal güzelliklerini koruyor olması İstanbul adına gurur verici. Umarım bu güzelliği daha uzun yıllar yaşatabiliriz.

Yemyeşil bitki örtüsü, egzoz dumanlarından uzak temiz havası, pırıl pırıl koyları ile İstanbul’lular için adeta bir nimet Şile. Patronuna mı tepen attı? Müşterine mi kızdın? Gün ortasında bile olsa atla arabana gir Şile otobanına, yarım saatte Şile’de bambaşka bir dünyadasın. Git deniz kenarı bir yere çek arabanı ve dertleş Karadeniz’le. Eminim o anlar seni. Günün sonunda yükünü hafifletmiş, stresinden kurtulmuş bir şekilde dönebilirsin evine.

İstanbul’un hemen yanı başında olması sebebiyle günübirlik gidip stres atabileceğiniz Şile’de, isterseniz birkaç gün kalıp şehre iyice yenilenmiş bir şekilde dönebilirsiniz. Yola çıkmadan önce gelin bir bakalım neler yapabiliriz Şile’de.

Şile’de Konaklama

“Şirketler bile bazı organizasyonlarını Şile’deki otellerde düzenliyor. İster büyük ister küçük birçok otel seçeneğin mevcut.”

“Ev kiralamak istiyorsan yaz airbnb amcaya bulsun sana uygun bir yer”

“Eskiden otel mi vardı ki… Şile zaten o zamanlar İstanbul’luların hafta sonu çadırını mangalını alıp kaçtığı bir yerdi, tabi hala bu imkân mümkün”

Şile’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Sahilde yürü

  Eğer yazın değil de İlkbahar’da gittiysen, deniz daha yüzecek kadar ısınmamışken, çıkar ayakkabılarını sıva pantolonunu ve bırak Şile’nin uzun sahilinde ince kumu üzerinde özgürce dolaşsın ayakların.

 • Şile Kalesi’ne git

  Şile’nin dört kalesinden biri olan bu kale Şile’nin tarihi bir simgesi konumunda. Cenevizlilerden kalan limanda Ocaklı Ada’nın üzerinde bulunduğu için Ocaklı Kale de denebiliyor.

 • Ağlayan Kaya’yı gör

  Şile denince akla gelen ilk şeylerden biridir Ağlayan Kaya. Hep hikâyelerde adı geçer. Efsaneye göre bir aşk hikâyesi yüzünden kayanın ağladığı söylenir. Kayanın tepesinden akan suların, aşk acısına tanıklık ettiği için akıttığı gözyaşları olduğu iddia edilir.

 • Saklı Göl’e git

  Şile’nin doğa içinde kalmış güzelliklerinden biri de Saklı Göl. Yemyeşil ağaçların ortasında bir göl ve etrafında yürüyüş yapabileceğin, yemek yiyebileceğin, piknik yapabileceğin, tertemiz havayı içine çekebileceğin bir cennet bahçesi.

 • Şile Feneri’ni Gör

  Şile’ye gelmişken Türkiye’nin en büyük feneri olan ve hali hazırda aktif bir şekilde çalışmakta olan Şile Feneri’ni de görmek istersin mutlaka. Şile sokaklarında yürüyüşe çıktığında Fener hep dikkatini çekecek zaten.

 • Tarihi Şile Evleri

  Şile’de hala tarihi dokusunu koruyan ahşap evler Şile sokaklarını güzelleştirmeye devam ediyor. Vaktiniz olduğunda mutlaka yürüyüşe çıkın sokaklarda ve bu güzelliği anılarınıza ekleyin.

 • Değirmen Çayı Şelalesi

  Yok artık İstanbul sınırları içinde şelale de mi varmış? Evet ya varmış. Gitmeyince bilmiyor insan. Kendimizi tıkıyoruz şehrin kalabalığına. Anca hafta sonu bir yere kahvaltıya ya da yemeğe gitmekten ibaret hayatlarımızda burnumuzun dibindeki güzelliklerden bihaber yaşıyoruz. Burası da öyle bir yer işte. Şile’ye 30 kilometre uzaklıkta ve ayrıca Şakrak Şelalesi’ne de yakın bir bölgede bulunuyor.

 • Trekking Yapın

  Eğer birkaç günlüğüne gidiyorsanız, teçhizatınızı da yanınızda götürdüğünüz takdirde bir gününüzü trekkinge ayırabilirsiniz. Değirmen Çayı ve Şarlak şelaleleri trekking için oldukça uygun parkurlar.

 • Akçakese’ye gidin

  Ben yıllarca Şile’ye gidip gelmeme rağmen daha birkaç sene öncesine kadar Akçakese köyünün bu kadar güzel olduğundan habersizdim. Güzel olan özellikle denizi. Altın sarısı renginde kumunu ve masmavi pırıl pırıl denizini düşününce hala buranın İstanbul’a ait olduğu düşüncesi inanılır gibi değil.

 • Kabakoz Köyü’ne gidin

  Şile’nin bir diğer güzel köyü de Kabakoz. Şile’nin merkezinin yanısıra burada da kalmak için birçok pansiyon ve ev bulunuyor. Sahilinin yanı sıra tarihi güzelliği de köyü çekici yapıyor. Köy meydanındaki 700 yıllık tarihi çınar bunun bir örneği. Ayrıca Bizanslıların yaptırdığı 600 yıllık bir çeşme de var köyde.

 • Şile Bezi Alışverişi yapın

  Şile’ye gitmişken adını verdiği meşhur Şile bezinden yapılmış tekstil ürünlerinden almamak olmaz elbet. İster kendinize ister sevdiklerinize hediye olarak bire bir.

 • Çeşmeden su için

  Şile’de dikkat ederseniz Osmanlı zamanından kalma bir çeşme göreceksiniz. Hala suyu içilen çeşme tatlı su çeşmesi olarak biliniyor.

 • Güzel bir kahvaltı yapın

  Sadece günübirlik bile gidecek olsan, güzel bir kahvaltı yapmak için gidebilirsin Şile’ye. İster köylerden birinde yeşillik bir yerde, ister Saklı Göl’de göl manzarası ile ister limanda deniz manzarasına karşı güzel bir Restoran’da sevdiklerinle kahvaltı keyfi yapabilirsin.

 • Piknik yapın

  Şile’de en meşhur aktivitelerden biri de tabi ki piknik. Al mangalını, ser kilimini bir çimenliğin üzerine ve doğada ailenle birlikte olmanın tadını çıkar.

 • Fotoğraf çek

  Sosyal medya hafta sonu gezdiği gördüğü yerleri yediği şeyleri paylaşanlarla dolu. Senin onlardan neyin eksik? Hadi çek fotoğrafını at sosyal medyaya!

Şile’ye Ulaşım

Şile otobanı sayesinde artık Şile merkeze İstanbul Anadolu yakasından 30 – 40 dakikada gitmek mümkün. İlla her yere de araba mı lazım, benim canım yok mu diye isyan ediyorsanız da endişeniz olmasın, Üsküdar’dan her gün kalkan İett otobüsleri ile de Şile’ye gidebilirsin. Şimdiden iyi eğlenceler!

Leave a Comment