Bir yanında binlerce yıl öncesine dayanan tarihi güzelliği, bir yanda sıcacık upuzun kumsalları, bir yanda hareketli enerjisi ile Side, hem kafa dinleyip huzur bulabileceğin, hem tarihin kokusunu hissedebileceğin, hem de türlü aktivitelerle tatilini keyifli ve eğlenceli bir hale getirebileceğin bir tatil beldesi.

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir mahalle olarak geçen Side kelimesi antik dönemlerde bu bölgede konuşulan dilde “Nar” anlamına geliyormuş. Mitolojide şifa bitkisi olarak da geçen nar, birçok şehre olduğu gibi Side’ye de adını vermiş.

Bütün yılın koşturmacasının ve yorgunluğunun stresini Akdeniz sahillerinin sıcaklığında atmak istiyorsan, bu güzel Akdeniz beldesinde neler yapıp neler görebileceğini bir de bizden dinle bakalım.

Side’de Konaklama

“Bir sürü otel varmış tam da bana göre”

“Acaba şu Alman turistlerden biriyle aynı evde kalabilir miyim?”

“Toros dağlarının eteğinde püfür püfür esen bir ağaca dayarım sırtımı”

Side’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Antik Kent’i gez

  Side’nin tam kalbindeki antik kent etrafa yaydığı ihtişamıyla insanı büyülüyor daha şehre gelir gelmez. Sütunları her ne kadar zayıf da olsa hala ayakta duran Apollon tapınağı, Helenistik döneme tarihlenen büyük kapısı, anıtsal çeşmesi senin ziyaretini bekliyor.

 • Side Müzesi’ni gör

  Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma birçok eseri müzede görüp tarihin biraz daha derinliklerine girip biraz daha büyülenebilirsin.

 • Antik Tiyatro’da otur

  Antik kentlerin en ihtişamlı bölümleri genelde tiyatrolar. Side’deki antik kent de dimdik ayakta duruşuyla ve mükemmel akustiğiyle insana huzur veriyor. İşte bu huzurlu ortamda ruhunu dinlendirmek için otur biraz tiyatro’da. Hatta biraz bağırıp akustiği test etmeye ne dersin?

 • Denizin tadını çıkar

  Side’de güzel olan denizle tarihin buluşması. Antik kentin içinden geçerek ulaştığın bir halk plajı var düşünsene. Tertemiz denizin ve kumsalın tadını bu muazzam tarih gösterisi eşliğinde çıkarmak farklı bir deneyim olabilir senin için. Tabi sahildeki beş yıldızlı otellerden birinde kalıyorsan onların plajından da direk denize girebilirsin.

 • Su sporlarını keşfet

  Yüzmek, güneşlenmek, sahilde yürümek seni artık sıkmaya başladığında su sporu alternatiflerinden biriyle sıkıntını giderebilirsin.

 • Tekne turuna katıl

  Gittiğin dönem havanın en sıcak olduğu dönemdeyse ve bu sıcaktan bunaldıysan, bir gün tekne turuna katılıp püfür püfür esintisiyle rahatlatabilirsin kendini ve farklı koylardan denize atlayıp yüzme imkânı bulabilirsin.

 • Aspendos Tiyatrosu’na git

  Akdeniz Bölgesi’nin belki de başyapıtı denebilecek kadar önemli bir antik yapısı olan Aspendos Tiyatrosu, Side tatilin boyunca ziyaret edebileceğin bir mesafede. Romalılardan günümüze kalıp dimdik ayakta duran nadir tarihi güzelliklerden biri Aspendos Tiyatrosu. O kadar büyük ki, stadyum gibi adeta. Bu büyüklüğüne rağmen, sahnede çıkardığın en ufak sesi tiyatronun en yukarısında oturan birinin bile duyması tüylerini diken diken ediyor insanın.

 • Aspendos Köprüsü’nü gör

  İlk Roma döneminde inşa edilen, sonra Selçuklular tarafından yıkıntıları üzerine yenisi yapılan köprü o günden bugüne göz alıcı güzelliğini koruyor. Aspendos Tiyatrosu’na giderken yol ayrımında mutlaka görmelisin bu tarihi güzelliği.

 • Manavgat Şelalesi’ne git

  Antalya’nın sıcağından neminden bir kaçış yeri adeta burası. Buz gibi suyunun serinliği daha şelaleye yaklaşırken yüzüne vuruyor insanın. Burada biraz suyla oynadıktan sonra oturup şelalenin huzur verici sesi ve serinliği eşliğinde bir çay içebilirsin.

 • Köprülü Kanyon’da rafting yap

  Ah şu adrenalin merakı olmasa… o zaman raftingciler de olmazdı elbet. Köprülü Kanyon Türkiye’deki en meşhur rafting parkurlarından biri. Farklı zorluktaki seviyelere göre farklı parkurlarının oluşu ve muhteşem doğası sayesinde biraz keyif biraz eğlence ve biraz macera dolu bir deneyim yaşayabilirsin.

 • Titreyen Göl

  Burası aslında birçok otelin bulunduğu bir bölge Side’de. Fakat bazı yerlerde sanki efsanevi bir özelliği varmış gibi anlatılabiliyor. Olur da denk gelirsen fazla gözünde büyütüp sonra hayal kırıklığına uğrama.

 • Gün batımını izle

  Türkiye’de gün batımını izleyebileceğin en güzel yerlerden biri olmaya adaydır Side. Bir yanda antik kentin ihtişamı, bir yanda uzun kumsalında oturduğun deniz kenarı bir arada olunca bir başka güzel oluyor gün batımını izlemek.

 • Turistlerle birlikte eğlen

  Side’de yerli turistten çok yabancı turist görebilirsin. Özellikle Alman ve İngiliz turistler buranın müdavimi. Kayna turistlerin arasına ve biraz uluslararası boyuta taşı tatil eğlenceni.

 • Alışveriş yap

  Sen de göreceksin, Side’nin esnafı biraz ne bileyim böyle bir tuhaf gibi, hani olur ya böyle adım başı müşteri kapmaya çalışan fiyatları çarpıtan satıcılar, işte o türden. Buna karşı tedbirini alıp akıllı bir alışveriş turu yapabilirsin kendine.

 • Fotoğraf çek

  Binlerce yıl boyunca farklı medeniyetleri sırtında taşımış ve bugünümüze kadar kalıntıları ulaşmış bu antik kenti fotoğraflamayı unutma sakın!

Side’ye Ulaşım

Side’de kendi aracınız veya kiralık aracınız olursa çevredeki gezilecek yerleri gezme açısından daha rahat edersiniz. Tabi uçakla gelme seçeneği de mevcut. 55 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı’ndan taksi ile Side’ye ulaşabilirsin veya otelde kalacaksan transfer seçenekleri için otelden de yardım isteyebilirsin. Mutlu tatiller!

 

Leave a Comment