İstanbullular yıllardır hafta içi İstanbul’a sığmıyor zaten ama artık hafta sonu da sığmamaya başlayınca her şey iyice karıştı. Kahvaltıya gidersin yarım saat ayakta sıra beklersin, yeşillik bir yere gideyim dersin iki saat yol trafiği çekersin bir de üstüne oturacak yer bulamazsın.

Başlarım böyle işe diye tepesi atan İstanbul tayfasının arabaya atlayıp gidebileceği yakınlıkta alternatif yer arayışı sonucu Sapanca popüler hafta sonu gezi mekânlarından oldu. Ey sevgili üç kuruş maaşını hafta sonu nerede harcayacağını şaşırmış plazalı, bu hafta sonu seni Sapanca’ya götürüyoruz. Gel bakalım bakalım neler yapabilirmişiz Sapanca’da.

Sapanca’da Konaklama

“En SPA’lısından bir otel istiyorum, bir tanecik hafta sonumda bütün stresimi atıcam.”

“Şu villaların birine kaynasam olmaz mı?”

“Çok güzel güvenli bir kamp alanı varmış diyorlar Sapanca’da. Yoksa yaylalara mı çıksam özgürce?”

Sapanca’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Güzel bir kahvaltı yap

  Kahvaltı Sapanca’nın olmazsa olmazı. Hatta birçok İstanbullunun buraya geliş sebebi. Zaten millet bütün hafta yorulmuş, ne yapacak yürüyüşmüş trekkingmiş. En güzeli yiyip içip çimenlerde yuvarlanmak. Sonra da hesabı ödeyip İstanbul trafiğinin yolunu tutmak. Sen diyorsan ki niyetim ciddi, uzun boylu düşünüyorum öyleyse devam ediyoruz yapılacaklara.

 • Göl kenarında yürüyüş

  O kadar yedik içtik eritelim bari birazını. Malum Sapanca’yı cazip yapan en güzel şey Sapanca Gölü. Göl boyunca yürüyüş yapabileceğin dümdüz uzuunca bir yol da var. Hazır bir tarafına yamaçlara uzanmış yemyeşil doğayı bir tarafına göl manzarasını almışsın, derin nefes ala ala yürü bu manzaraya karşı. İki gün sonra iş yerinde yan masada oturan dedikoducu kızın bilgisayarı tek manzaran olacak.

 • Bisiklete bin

  Göl kenarındaki yürüyüş yolunda aynı zamanda bisiklete de binebiliyorsun. Off bisikleti kim götürecek Sapanca’ya kadar diye sızlanmana gerek yok, bisiklet kiralayabileceğin istemediğin kadar yer var.

 • Kırkpınar Mahallesi’ne git

  Sapanca’nın yamaçlarına yeni yeni yapılmış villa siteleri dışında, eli yüzü düzgün evlerin olduğu tek güzel mahallesi Kırkpınar. Çerkeslerin kurduğu bir mahalle burası. Geniş bahçelerin içine kurulmuş iki katlı evler Avrupai bir hava katıyor adeta.

 • Soğucak Yaylası’na git

  Madem betondan sıkıldın doğa istiyorum dedin, 1,100 kilometreyi çıkacaksın. Korkma hemen. Araçla gidebileceğin bir yer. Ama üstünü sıkı giyin. Rakım sıfırdaki şehir havasına benzemez çarpar adamı yayla havası. Ama o koku yok mu o koku. Yayıl tepelere boylu boyunca ve çek o kokuyu içine. Şükret ki İstanbul’a bu kadar yakın mesafede yayla havası bile alabiliyorsun.

 • Çek çek kürekleri

  Sapanca Gölü birçok kürek yarışına ev sahipliği yapıyor düzenli olarak. Gölün sakinliğinden dolayı keyifle kürek çekebilmek mümkün. Otur bir tekneye ve sen de çek kürekleri çalıştır kol kaslarını.

 • Islama köfte ye

  Sapanca Sapanca deyip duruyoruz ama sonuçta Sakarya iline bağlı bir yer burası. Haliyle Sakarya yöresinin gelenek göreneklerini az da olsa taşıması lazım her ne kadar kozmopolit bir hale geldiyse de. Islama köfte Sakarya’nın en meşhurlarından biri. Sapanca’ya gelmişken bir öğlen yemeğini ıslama köfteye ayırabilirsin.

 • ATV turu yap

  Doğanın içinde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biridir ATV turu ve Sapanca’da yapma imkânın var.  Tabi güvenli olduğundan emin ol ve gideceğin parkurları iyice gözden geçir. Sonra tepe taklak düşme biraz macera yaşayayım derken.

 • Deniz bisikletine bin

  Deniz dediğimize bakma ağız alışkanlığı, gölde bineceksin tabi ki. Ama aletin adı deniz bisikleti ona da yapacak bir şey yok. Sevgilini, eşini ya da çocuğunu yanına alıp gölün dingin sularında bisiklet keyfi yapabilirsin.

 • Alabalık ye

  Civarda birçok alabalık tesisi olduğu için bölgenin en meşhur yemeği kiremitte alabalığı birçok restoranda yiyebilirsin.

 • Rakı – meze keyfi yap

  Eğer otelde kalacaksan otelin restoranında ya da göl kenarındaki nezih restoranlardan birinde keyif akşamı yap mutlaka kendine. Bütün hafta o kadar çalıştın yoruldun, bu güzel manzaraya karşı biraz keyif yapıp stres atmayı, ailenle ve dostlarınla kadeh tokuşturup eğlenmeyi hak ettin.

 • Masaj yaptır

  Şu meşhur pahalı birkaç tane otel var ya Sapanca’da, oralarda kalmasan bile masaj paketlerini sor soruştur. Hazır doğanın içinde gevşemişsin, iyice gevşet bütün hücrelerini, biraz şımart kendini.

 • Fotoğraf çek

  Zaten biz demesek de çekip hemen sosyal medyada paylaşacaksın. E artık trend bu tabi, herkes bilsin hafta sonu kös kös evde oturmadığını.

Sapanca’ya Ulaşım

Sapanca’ya uzaklık İstanbul’un neresinden gittiğine bağlı olarak 100–160 kilometre arasında değişebilir. Tabi trafiğe bağlı olarak da 1–3 saat arasında değişebilir.

Leave a Comment