Sırtını yeşilliklere dayamış küçücük minicik bir köy İstanbul’da. Bir zamanlar sürgünden kaçan Polonyalı kardeşlerin misafir edildiği, şimdi ise adeta bir tatil köyü havasında şehirden kaçıp biraz kafa dinlemeye gelenleri kucaklayan bir yer.

İstanbulluların hafta sonu planlarında en sık ismi geçen yerlerden biridir Polonezköy. Hem Avrupa yakasından hem Anadolu yakasından şehirliler akın akın kaçar bu köye biraz huzur bulmaya.

Mutlaka sen de hep düşünmüşsündür Polonezköy’e gitmeyi. Ya fırsatın olmamıştır, ya da bir türlü sıra gelmemiştir onca gidilecek yer arasında. Gel birlikte hem Polonezköy’de neler yapabileceğine bir göz atalım hem de bu vesile ile Polonyalıların tarihine de küçük bir dokunuş yapalım.

Polonezköy’de Konaklama

“Evde huzurun mu kaçtı? Hafta sonunu beklemene bile gerek yok, istediğin zaman at kendini bir otele”

“Acaba Polonyalı kardeşler evlerini açar mı bize?”

“Polonya’da kamp yaptım dersin, kim bilecek?”

Polonezköy’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Polonezköy Kültür Evi

  Başta da söylediğimiz gibi, küçük bir yer Polonezköy. Sürgünden kaçarak köye yerleşen ilk Polonyalının ismi Adam olduğu için Adamköy denmiş Osmanlı zamanında. Sonra zamanla burada yaşayan Polonyalılara vatandaşlık verilmiş. Şu an toplasan 100 kişi bile değildir köyde yaşayan Polonyalı sayısı. Neyse fazla uzatmayalım, sen kültür evine bir uğra ve Polonezköy’ün yaşadığı tarihi süreci araştır bakalım biraz.

 • Adam Mickiewicz

  Aslında Polonezköy’de yaşayan insanlardan biri değil Mickiewicz (Mitskiyeviç diye okunuyor). Kendisi Polonya’nın en ünlü halk şairi. Polonya’nın özgürlük mücadelesi verdiği yıllarda, özgürlük uğruna canla başla uğraşan bir insan aynı zamanda. Yıllarını İstanbul’da geçiriyor ve bir kolera salgınında İstanbul Beyoğlu’nda yaşadığı evinde ölüyor. İstanbul’da yaşadığı yıllar içinde Polonezköy’e de ziyaretleri olmuş şairin. Şimdi köyde bir sokak onun ismiyle anılıyor. Sokağın tabelasını görünce artık biliyor olacaksın kim olduğunu.

 • Polonezköy Tabiat Parkı

  İstanbul’da hala yeşil kalmış bir yer bulmuşken atacaksın kendini doğanın kucağına. Polonezköy’deki tabiat parkı tam da kucağına atlamalık. 5 kilometre uzanan parkuru boyunca ister yürüyüş yap ister koş ister bisiklete bin ister otur kuş seslerini dinle. Kurtul şu şehir stresinden de ne yaparsan yap.

 • Piknik

  Doğa deyince aklımıza hemen ne geliyor? Çimenlerin üzerine yayıla yayıla yapılan bir piknik. Polonezköy yeşil alan bakımından hala zengin bir yer olduğu için piknik yapmak için de birçok mekân bulabilirsin. Hatta birçok tesis kendin pişir kendin ye hizmeti veriyor.

 • Kahvaltı

  Polonezköy şehirden uzak gibi görünse de mesafe olarak İstanbul’un birçok yerine yakın olduğu için sırf güzel bir kahvaltı yapmak için bile gidebilirsin. Hem serpme hem açık büfe kahvaltı çeşitleriyle hizmet veren birçok restoran bulabilirsin köyde.

 • Kiraz ye

  Polonezköy kirazlarıyla da meşhur. Hatta yazın denk gelirsen köylülerin düzenlediği kiraz festivaline katılabilirsin.

 • Bisiklet

  Şehir içinde bisiklete binecek doğru düzgün bir yer kalmadığı için sen de şikâyetçisindir mutlaka. Bisiklet özlemini Polonezköy’de biraz da olsa giderebilirsin. Hatta biraz antrenmanlıysan evinden Polonezköy’e kadar bisikletinle gidebilirsin.

 • Binicilik

  Polonezköy ve civarı binicilik meraklıları için de birçok imkân sunuyor. Hiç tecrüben yoksa bile bir at çiftliğine gidip ders almayı deneyebilirsin.

 • Güzel bir akşam yemeği

  Polonezköy’de hizmet veren çeşit çeşit restoranlar artık gürültüden patırtıdan uzakta sakin bir akşam yemeği yemek isteyenler için de ziyaret sebebi. Hatta buradaki bazı restoranlar düğünleriyle bile meşhur. Belki sen de çok özenir düğününü burada yapmak istersin.

 • Bir tatlı huzur

  Etrafın yemyeşil, yediğin önünde yemediğin arkanda, tertemiz hava bol oksijen. Daha ne gerekir ki stresini atıp içini huzurla doldurman için. Güzelce boşalt kafanın içindekileri ve rahatlamış bir şekilde işinin başına dön.

 • Hafta sonu tatili

  Şehre yakınlığından dolayı özellikle günübirlik gezilerin adresi olmasına rağmen, hafta sonu tatilini geçirebileceğin bir yer Polonezköy. Birçok otel ve pansiyon bulabilirsin konaklamak için. Hatta bazılarında havuz keyfi de yapabilirsin.

 • Fotoğraf çek

  Yemyeşil tepelerin, huzur dolu geçirdiğin dakikaların kalıcı olmasını istersin elbet. Fotoğraf çekmeyi unutma ki her anın yaşamaya devam etsin.

Polonezköy’e Ulaşım

Polonezköy’e arabayla gitmek en hızlı ve rahat çözüm olsa da şu sıralar macera ve spor tutkunlarının bisikletleriyle gittiği popüler rotalardan biri aynı zamanda.

Leave a Comment