Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan, Türkiye’nin en önemli simgelerinden biri ve dünya çapında tanınan mucizesi Pamukkale. Her yıl yerli yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, şifalı sularının pamuk gibi görünen travertenlerinden aktığı Pamukkale, doğanın ülkemize sunduğu mucizelerinden biri.

Ne yazık ki biz bu mucizenin kıymetini yabancı turistler kadar bilmiyoruz. Hiç gitmedin Pamukkale’ye hayatında değil mi? Neden? Çünkü bizim için tatil demek deniz kum güneş sonra da gece hayatı demek değil mi? Ya da o kadar çok çalışıyoruz ki en fazla senede 1 hafta çıkabildiğimiz tatil bu ve bunun gibi birçok mucizeyi görmeye yetmiyor.

Gel bu tatilde rotanı Pamukkale’yi de ziyaret edebileceğin şekilde çizelim. İster Marmaris’e ister Fethiye’ye git, yolunun üstünde uğrayabileceğin ve iyi ki gelmişim diyeceğin bir yer olacak Pamukkale. Aslında kışın da bir tatile çıkabilsen, belki bütün bir haftanı termal sularda şifalanarak geçirmek isteyebilirsin. Neyse şimdilik en azından bir git ve gör Pamukkale’yi sonra da uzun boylu bir kafa dinleme tatili için gelirsin. Sen rotanı çizerken biz de sana neler yapabileceğinden bahsedelim.

Pamukkale’de Konaklama

“Küçük otel büyük otel ne ararsan var. Termal suları da bonus.”

“Denizlili gardaşların yanında galıpduruversem deyom.”

“Atsam çadırımı Hierapolis’e, antik havuzda açsam gözümü sabah uyandığımda.”

Pamukkale’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Travertenlerde cambazlık yap

  Pamukkale denince akla ilk ve hatta tek gelen şey pamuk gibi bembeyaz renge bürünmüş travertenler. Eurovision şarkı yarışmalarında Türkiye’nin şarkısı başlamadan önce gösterilen tanıtım filminde başköşede yer alırdı hep travertenler. Çocukken bilmezdik ne olduğunu, pamuk tarlası zannedenlerimiz vardı. Çocukluk işte. Şimdi biliyoruz ki bölgedeki termal suyun havayla buluşup kayaların üzerinde kalsiyum karbonat birikmesiyle oluşuyor bu pamuksu görüntü. Bu göz alıcı görüntü, zeminin kayganlığıyla ve termal sularla birleşince doğal bir su parkı izlenimi de vermiyor değil. Her ne kadar eskisi kadar bembeyaz olmasa da, hala cazibesini koruyor travertenler ve ziyaretini bekliyor.

 • Ayakkabılarına sahip çık

  Gitmeden hatırlatalım, travertenlerde deniz ayakkabısı da olsa, ayakkabı ile yürümek yasak. Ya bir sırt çantası alıp ayakkabılarını içinde taşıyacaksın ya da elinde öylece dolaştıracaksın. Elinde dolaştığı zaman suların içinde özgürce oynayamayabilirsin. Tabi bu arada ayakkabı olmadan o kaygan zeminde yürümek de ayrıca bir denge gerektiriyor. Şimdiden biraz denge çalışması yapsan iyi edersin!

 • Güneşten korun

  Birçok yerli ve yabancı turistin yaptığı gibi muhtemelen sen de yaz tatili rotana ekleyeceksin Pamukkale’yi. Hava çok sıcak olacak, ona göre önlemini al mutlaka. Zaten sıcak olan havayı, ağaç gölgesinin olmayışı ve sıcak suların etkisiyle daha sıcak hissedeceksin. Kafanda şapkan mutlaka olsun. Güneş kremini de sürmüş ol. İstersen direkt bikini veya mayoyla dolaşabilirsin travertenlerde.

 • Yanına su almayı unutma

  Hava çok sıcak olacak dedik. O sıcakta travertenlerin en tepesine kadar çıkabilmek için bol bol sıvı alman gerekecek. Yanında mutlaka suyun olsun o yüzden. Yoksa güneşin altında yolun yarısında tıkanıp sızlanabilirsin.

 • Nar suyu iç

  Travertenlerin yukarısına kadar çıktığında yorgunluktan harap ve bitap düşmüşken, ağaç altında bir büfe göreceksin. Burada taze sıkılmış nar suyu satıyorlar. Kimyasal bir etki mi yaratıyor yoksa o sıcakta ekşimsi tadıyla ferahlık mı veriyor bilinmez ama sıcaktan kavrulmuş bedenine mucizevi bir ilaç etkisi yaratacak o nar suyu. Bardaklar dolusu içmek isteyeceksin ve ömrün boyunca içtiğin hiçbir nar suyu oradaki tadı vermeyecek.

 • Hiearapolis antik kentini gez

  Pamukkale’nin göbeğinde büyük bir antik kent olduğunu sen de bilmiyorsundur muhtemelen. Hep travertenleriyle öne çıktığı için çoğumuz bilmiyoruz merak etme. Travertenlerin tepesine çıkıp tabelayı görünce öğreniyoruz şaşkınlıkla. Tarihi M.Ö. 2. yy’a kadar uzanan bu kenti, dönemin Bergama Kralı karısı “Hiera” için yaptırdığından isminin buradan geldiği söyleniyor.

 • Kleopatra havuzunda şifalan

  Antik çağlardan bu yana birçok hastalığı şifalandırdığı bilinen bu antik havuzun namını Mısır Kraliçesi Kleopatra bile duyup gelmiş rivayete göre. Bu yüzden Kleopatra havuzu olarak anılıyor. Depremde yıkıma uğramış bir antik kentin sütunlarının üzerinde birikmiş termal suyun içinde yüzmek başka bir yerde yaşayamayacağın bir deneyim. Üstelik suyun sıcaklığı yaz kış hep 36 derece!

 • Pamukkale Doğa Parkı’nda dinlen

  Bütün gün gezip dolaştıktan sonra Pamukkale’deki doğa parkında biraz dinlenip nefes alabilirsin. Gölet etrafında dolaşıp piknik de yapabilirsin istersen.

 • Karahayıt’a git

  Denizli’nin termal sularıyla ünlü bir diğer ilçesi Karahayıt Pamukkale’ye oldukça yakın. Burada da konaklayabileceğin birçok otel ve pansiyon bulup termal sularından faydalanabilirsin. Pamukkale’de beyaza bürünen termal sular, burada daha kırmızı bir görüntüye dönüştüğü için kırmızı su da denebiliyor bölgedeki şifalı sulara.

 • Laodikeia antik kentini gör

  Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine sahip olan bu antik kent Pamukkale seyahatinde ziyaret edebileceğin yerlerden biri. Zamanında Hristiyanların hac yerlerinden biri olduğundan kutsal bir kent olarak biliniyor. Arabayla 15-20 dakikada ulaşabilirsin.

 • Kaklık Mağarası’nı gez

  Pamukkale’ye 20-25 dakika mesafedeki bu doğal güzelliği de gidilecekler listene mutlaka eklemelisin. İçi kükürt kokulu termal suyla dolu olan mağaraya, Pamukkale’deki travertenlere benzer görüntüsünden dolayı küçük Pamukkale de deniyor.

 • Turistlerle muhabbet et

  Pamukkale bölgesinde yerli turistten çok yabancı turist göreceksin. Bu hem üzücü hem sevindirici. Yabancıları ülkemizde görmek sevindirici kısmı, fakat bu güzelliklere sahip ülkede yaşayan bizlerin yabancılar kadar değer vermemesi üzücü. Neyse sen boşver yerli turisti de biraz yabancılarla muhabbet et. Bir dil bir insan ne de olsa!

 • Hediyelik alışveriş yap

  Termal sularıyla ve tarihiyle meşhur Denizli aynı zamanda tekstil üretiminin de bol olduğu illerimizden biri. Pamukkale’de veya Karahayıt’ta çarşıda dolaşırken birçok tekstil ürünü görebilirsin. Sevdiklerin için hediyelik alışveriş yapabilirsin böylece.

 • Fotoğraf çek

  Muhtemelen hayatın boyunca bir daha gelmeyeceksin Pamukkale’ye ya da belki çoluk çocuğa karışınca kültürel zenginlik öğrensinler diye getireceksin. Fotoğraf çekmeyi ihmal etme o yüzden. Hatta suya dayanıklı bir fotoğraf makinasıyla gidersen dört dörtlük olur.

Pamukkale’ye Ulaşım

Eğer Pamukkale’ye direkt gideceksen, en yakın havalimanı olan Denizli Havalimanı’na uçakla gelip buradan araç kiralayarak ulaşabilirsin. Eğer tatil rotanın yalnızca bir kısmı Pamukkale olacaksa, kendi aracınla gelmen en rahat ulaşım şekli olacaktır.

Leave a Comment