Türkiye’nin turistik tanıtımının yapıldığı her video filminde yer alır Ölüdeniz’in tepeden çekilmiş göz alıcı manzarası. Ülkemizin gurur kaynağıdır adeta bu görüntü. Masmavi durgun suyundan sebep “ölü” deniz denmişse de, yabancılara çevirirken “Dead Sea” dememek lazım. Blue Lagoon diye çevirmek daha doğru olacaktır coğrafi karmaşa yaratmamak adına.

Avrupa’nın en iyi plajları içinde yer alan, gururumuz gözbebeğimiz Ölüdeniz, bu ülkede yaşayan ve seyahat etme imkânı olan herkesin hayatında en az bir kere de olsa gidip görmesi gereken bir cennet.

Sen de bu yaz Ölüdeniz’in maviyle yeşili buluşturan durgun sularına atmak istiyorsan kendini, Ölüdeniz’de neler yapabileceğinden bahsedelim kısaca.

Ölüdeniz’de Konaklama

“Lagün manzaralı bir otel olsa keşke, baksam baksam, doyamasam…”

“İngilizlerin evleri varmış civarlarda, yanlarına kaynasam diyorum”

“Buralar bir vadi cenneti, bir kamp cenneti adeta”

Ölüdeniz’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Belcekız & Kumburnu Plajları

  Ölüdeniz’in o meşhur görüntüsünün içinde olmak istiyorsan Belcekız ve Kumburnu plajlarına gitmen gerekiyor. Belcekız, sahilin açık denize bakan kısmı, kumburnu ise meşhur görüntüyü sağlayan lagünün olduğu kısım. Buraya girerken hem giriş hem şezlonglar için ayrıca ücret ödeniyor. Her güzelliğin bir bedeli var tabi.

 • Yamaç paraşütü yap

  Türkiye’de yamaç paraşütünün en çok yapıldığı yer Ölüdeniz’e tepeden bakan Babadağ’dır herhalde. Dünyada bile meşhur olmuş bu güzelliği tepeden izleyebilme imkânı, burada yamaç paraşütü yapmayı çekici kılan sebeplerin başında olsa gerek. Ne bu kadar donanımlı bir altyapıyı ne de bu kadar güzel bir manzarayı başka bir yerde bulma fırsatın olmayacak. Ona göre planını yap ve gökyüzüne bırak kendini özgürce. Ölüdeniz kucaklayacak seni en sonunda.

 • Kelebekler Vadisi’ne git

  Ölüdeniz’den kalkan teknelerle yarım saat süren yolculukla, gençlerin şimdilerdeki popüler rotalarından biri olan Kelebekler Vadisi’ne gidebilirsin. Senin plazadan çıkmış yaşlı ruhun zaten uzun bir tatili burada geçirmene izin vermez ama günübirlik bir seyahatte kelebeklerin süslediği bu eşsiz koyun tadını çıkarabilirsin.

 • Kabak Koyu’na git

  Ölüdeniz yakınlarındaki cennet koylardan biri de Kabak Koyu. Keşke daha düzgün bir yolu olsaydı ve tepeden patika yollardan aşağıya mücadelelerle inmek gerekmeseydi. Gerçi o zaman bu kadar bakir kalmazdı. Neyse, yolundan şikâyet etmeyip Fethiye’den dolmuşa atla ve Kabak Koyu’nda bir gününü geçir mutlaka.

 • Saklıkent Kanyonu’na git

  Doğanın mucizesi mi dersin doğa harikası mı dersin ne dersen de. Kelimelerle anlatılamayacak güzellikte bir yer burası. Yazın 40 derece sıcağında bile olsan, vadi boyunca yürürken soğuktan zorlanacaksın sıcaktan değil. Ayakların buz gibi suda donacak zira. Tabi biraz da dikkatli yürümek gerekiyor burada, o yüzden deniz ayakkabısı tavsiye edilir. Ayrıca mayon da üzerinde olsun. Bol bol ıslanacaksın. Vadide ilerledikçe yol daralacak, zemin kayganlaşacak ama ha gayret, sonunda buz gibi suyun altında serinleyebileceğin bir duş göreceksin. Şelale diyorlar buraya.

 • Tlos Antik Kenti’ni gör

  Saklıkent yolu üstünde bir tepeye kurulmuş antik kalıntıları arabadan bile görebilirsin. Fakat arabadan inip biraz kentin içine doğru ilerlersen iyi edersin. Sadece o muhteşem manzarayı görmek için bile değer.

 • 12 Adalar turuna katıl

  Fethiye limandan kalkan tekne turlarıyla Göcek civarındaki her biri birbirinden güzel koylarda geçirebilirsin bir gününü. Atlamalara doyamayacaksın o turkuaz mavisi koylara.

 • Kral mezarlarına tırman

  Ölüdeniz’e gitmişken, Fethiye’nin simgesi olan kral mezarlarını görmemek tatilini eksik tamamlamak gibi olur. Antik dönemde mezarlar yükseldikçe Tanrı’ya daha yakın olunacağına inanıldığından, yüksek mevkii sahipleri için böyle yüksek yerlerde kayaları oyarak mezar yapmışlar. Epey bir merdiven çıktıktan sonra ancak ulaşıyorsun mezarlara. Çıktığında bütün Fethiye’yi ayaklarının altında gördüğün manzara yorgunluğunu unutturacak.

 • Kayaköy’ü ziyaret et

  Terkedilmiş eski bir Rum köyü Kayaköy. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mübadele anlaşması sonucunda Rumlar köyü terk etmek zorunda kalmış. Yerine gelen Türk’ler de pek sevmemiş ve köy tamamen terkedilmiş bir köye dönüşmüş. Tarihte hüzünlü bir yolculuk yapmak için Kayaköy’ü görmen lazım.

 • Jeep Safari turu

  Ölüdeniz’de yapılacak en keyifli aktivitelerden biridir safari turu. Adım başı gördüğün tur firmalarından organize edebilirsin. Güneş kremini sürmeyi ve su tabancanı yanına almayı unutma. Su savaşları için hazırlıklı ol!

 • Gecelere ak

  Hisarönü hem gece hayatının en hareketli olduğu yer hem de Ölüdeniz’e oldukça yakın. Tabi yürüme mesafesi yakınlığında da değil ama arabayla 10 dakikada gidilebilecek mesafede. Burası özellikle İngilizlerin mesken tuttuğu ve gün aydınlanana kadar eğlencenin devam ettiği bir yer. Gidip sabaha kadar doya doya kudurabilirsin.

 • Fotoğraf çek

  Sadece telefonun yetmeyecek. Hatta Saklıkent gibi yerlerde telefonunun suya düşme tehlikesi olacak. O yüzden küçük de olsa bir fotoğraf makinası olsun yanında. Hatta suya dayanıklı bir tane olursa süper olur.

Ölüdeniz’e Ulaşım

Ölüdeniz’e en yakın havalimanı Dalaman. Dalaman’a indikten sonra araç kiralayarak Ölüdeniz’e gitmek en konforlu ulaşım yolu olur. Otobüsle gitmek istersen Fethiye’ye giden otobüslerden birine binip Fethiye’den Ölüdeniz minibüsleriyle ulaşımını sağlayabilirsin. İyi yolculuklar!

1 Comment

 • Ölüdeniz kapasite açısından muğlanın en iyi tatil yeri denilebilir bodrum gibi dar sokaklar vs değil up uzun geniş bir alan yazı güzel düzenlenmiş emeğinize sağlık

Leave a Comment