Binlerce yıl önce Likya’lıların yaşadığı, bugünse her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Olimpos’u sen de merak ediyorsun elbet ama tam olarak neler yapabileceğini ya da tatilini geçirmek için sana uygun bir yer olup olmadığını bilmiyorsun muhtemelen. Biraz aydınlatalım o zaman seni.

En kısa tanımıyla Olimpos, lüksten gösterişten uzak ve tamamen doğayla iç içe olduğun salaş bir tatil yapabileceğin ve aynı zamanda doyasıya eğlenerek vaktini geçirebileceğin bir yer. Hele ki arkadaş grubunla gidiyorsan tam sana göre.

Arkadaş grubu deyince tabi özellikle üniversite gençliği geliyor akla. Tabi ki bolca üniversite gençliği göreceksin gittiğinde etrafında. Ama aynı zamanda hem doğayla buluşup hem de kendini genç hissetmek isteyenler için de güzel bir deneyim sunabilecek bir yer Olimpos. Düşünsene hiçbir lüks eşyaya ihtiyacın yok, sadece mayonu, şortunu, terliklerini ve birkaç da tişört getirip bir haftayı rahatlıkla geçirebilirsin. Eğer sen de büyük şehrin yapmacıklığından ve karmaşıklığından bunaldıysan ve hayatı en basite indirebileceğin olabildiğince sade ve huzurlu birkaç gün geçirmek istiyorsan toparla eşyalarını, Olimpos’a gidiyoruz!

Olimpos’ta Konaklama

“Dostum burada öyle yıldızlı otel, butik otel filan aramayacaksın zira burada konsept bungalov ve pansiyon ona göre hazırla kendini”

“Getir bakalım şu bungalovların hepsini görücem”

“Olimpos’ta kaldığın her yer sana kamp havası yaşatacak merak etme. Yok ben illa çadırımda kalırım diyorsan o da mümkün tabi”

Olimpos’ta Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Olimpos Antik Kenti

  Olimpos’ta kalacak yerini ayarladın ve bir an önce bungalovundan çıkıp denize gitmek istiyorsun. Denize doğru yürürken sağ tarafında antik kenti gözünden kaçırmayasın sakın. Gerçekten de her gün denize yürüyüp ama antik kenti gezmeden dönen insanlar olabiliyor. O yüzden baştan uyaralım da sonra pişman olma.

 • Çıralı’ya git

  Aslında Olimpos’lularla Çıralı’lılar arasında soğuk bir savaş var sanki. Hemen hemen yan yana konumlanmış olmasına rağmen farklı konsept sunan bu iki yer de bir doğa harikası sonuçta. Fakat Olimpos’ta daha salaş mekanlar bulunurken, Çıralı’da sahil boyunca küçük butik otel tarzında yerler bulmanız da mümkün. Çıralı ile ilgili en önemli şey ise mitolojiye de konu olmuş olan Yanartaş. Burası gerçekten de sürekli alevlerin çıktığı bir taş. Bir kere görünce ömür boyu unutulmayacak doğa harikalarından adeta. Buraya giderken belli bir yere kadar araba ile gidiyorsunuz fakat sonrasında yarım saat kadar dağa doğru tırmanmanız gerekiyor. Kıyafet ve ayakkabı seçiminize ona göre dikkat ederseniz iyi olur. Ha bir de yanında sucuk filan götürenler de az değil. Yanan ateş boşa gitmesin, gelmişken bir sucuk pişirip karnımızı da doyuralım diye düşünüyor insanlar.

 • Adrasan

  Olimpos’a yakın bir diğer doğa harikası Adrasan’ı da gitmişken görürsen çok iyi olur. O sakinliği, dinginliği, suyun altında balıkları izleyerek yüzebildiğin muhteşem denizi seni sımsıkı sarıp kucaklayacak ve ruhunu saran huzurun vücudunun tüm hücrelerine işlediğini hissedeceksin.

 • Bol bol denize gir

  Yazın niye tatile gidiyoruz ki zaten, gündüz serin ve berrak sularında yüzebileceğimiz ve stresimizi atabileceğimiz bir deniz olsun önümüzde. Arada bir de çıkıp güneşlenip kitap okuyup bedenimizi dinlendirelim diye hayal kuruyoruz tüm yıl. Olimpos’ta deniz bir harika. Ne üstüne yapış yapış yapışacak kadar kumlu, ne de ayağını parçalayacak kadar büyük taşlar var sahilde. O kadar pırıl pırıl ki deniz, yanında deniz gözlüğü de alırsan iyi edersin. O berraklığı doyasıya izlemek isteyebilirsin.

 • Havanın tadını çıkar

  Antalya’ya gittiysen, Temmuz Ağustos aylarında sıcaktan nasıl kavrulduğunu da biliyorsundur. Akşamları bile nefes alamadığın, gündüz denize girdiğinde bile serinleyemediğin bir hava olur. Fakat Antalya’ya çok uzak olmamasına rağmen Olimpos’ta bambaşka bir iklim var sanki. Ağustos’ta bile terlemez mi insan. Düşünsene termometre 37 derece gösteriyor ama sen terlemiyorsun, bunalmıyorsun, mis gibi çam ağaçlarının kokusunu içine çekerek rahat rahat nefes alabiliyorsun.

 • Ruhunu dinlendir

  İster sahilde yoga yap, ister ormanda kuş cıvıltılarını dinle, ister sadece otur denizin sesini, rüzgârın esintisini dinle. Hepsi sana o kadar iyi gelecek o kadar dinlendirecek ki, ruhunun yenilendiğini hissedeceksin.

 • Tırmanış Turu

  Ruhum çok fazla dinlendi yeter bu kadar dinlenme mi diyorsun?Belki şu videodaki https://www.youtube.com/watch?v=sWrNoka8jJw&feature=youtu.be arkadaşlar gibi bir kaya tırmanışı yapmak istersin? Dağa tırmanmak gözünü mü korkuttu? Belki en azından tekneyle açılıp daha kısa kayalıklara tırmanıp denize atlamak istersin.

 • Yürüyüş yap

  Hazır hava da yakmıyor ve böyle rahat nefes alabiliyorken, hem denizin kokusunu hem çam ağaçlarının kokusunu içine çekerek bol bol yürü. Şehre döndüğünde egzoz dumanları eşliğinde yapmak zorunda kalacaksın o yürüyüşleri unutma.

 • Yeni arkadaşlar edin

  Olimpos’a giden birçok insan cebinde yeni arkadaşlarla evine dönüyor. Bu küçük şirin yerde illaki birileriyle yolunuz kesişiyor, ortak paylaşımlarınız oluyor ve yeni insanlar ekleyebiliyorsunuz hayatınıza.

 • Dans et

  İlla bir mekâna gitmene de gerek yok, aç bilgisayardan istediğin müziği tak hoparlörleri ve başla dans etmeye ağaçların altında. Başka yerlerdeki gibi yadırgamayacak hiç kimse seni. Özgürce dans ettiğin gibi, dansına eşlik edenler de olacak belki kim bilir.

 • Müzik dinle

  İstediğin müziği istediğin yerde özgürce dinleyebileceğin bir yer Olimpos. Tak kulaklıklarını ve doğanın ritmine uygun bir müzik seç kendine.

 • Aşk

  Belki de hayatının aşkı ile tanışacaksın, kız kıza ya da erkek erkeğe gelmiş gruptan birisi gönlünü çalacak belki ve tatilin bambaşka bir boyut kazanacak.

 • Yeme & İçme

  Olimpos sahili koruma alanı olduğu için denizden çıkıp karnın acıktığında yemek yiyebileceğin tesis pek yok. Arada seyyar satıcılar geçiyor ama sen sahile gitmeden bir iki sandviç hazırlarsan iyi olur. Hatta yanında ufak bir termos varsa kahveni de yapıp yanında götürebilirsin.

 • Fotoğraf

  Hatırlatmaya gerek yoktur herhalde ama yine de bizden hatırlatması. Sakın ola fotoğraf makinası olmadan gideyim demeyin. Belki de bir daha gitmeyecekseniz ama anılarınızda yaşatacaksınız Olimpos’u. Bol bol fotoğraf çekin!

Kaş’a Ulaşım

Otobüsle veya uçakla gidecekseniz öncelikle istikametiniz Antalya olacak ve oradan şehir içi araçlarla Olimpos’a ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gidiyorsanız, Antalya istikametinden Kemer’e doğru gidip önce Kemer’i ve sonra Tekirova’yı geçtikten sonra Olimpos sapağını göreceksiniz. İyi yolculuklar!

1 Comment

Leave a Comment