İyi ki Kocaeli var ve iyi ki İstanbul’un hemen yanı başında. Yoksa biz İstanbullular şehrin dört bir tarafı günden güne daha da betonlaşırken, trafikte birbirimizin üstüne çıkarken bileklerimizi keserdik sıkıntıdan.

Bütün hafta oradan oraya koşturup, bin türlü stres içinde çalışıp çabaladıktan sonra hafta sonu gelince en azından nefes almak istiyor insan. İstanbul’da nefes alınabilecek üç beş yer vardı, onları da ya tükettik ya da insan kalabalığından gidemiyorsun. Bir mekâna gidip yer bulabilmen için neredeyse 6’da filan kalkman gerekiyor Pazar sabahı gideceksen. E o kadar erken kalktıktan sonra Ankara’ya da gidersin!

Maşukiye, nefes almak için yanıp tutuşan İstanbulluya ilaç gibi geliyor. Kocaeli’nin yemyeşil doğasının betona dönüşmediği yerlerinden biri. Yeşilliklere bürünmüş tepelerin ortasında şırıl şırıl akan su seslerine eşlik eden kuş sesleri. Başka bir şeye ihtiyacın var mı eyy stresten betona dönüşmüş beton şehirli!

6’da kalkmana gerek yok, gideceğin yere rezervasyonu yaptırdıysan 10’da da kalkabilirsin. 1 saatte ulaşıyorsun zaten Maşukiye’ye. Sen rezervasyonunu yaptıradur, biz biraz daha bahsedelim sana Maşukiye’den.

Maşukiye’de Konaklama

“Gündüz yetmedi gece de dinlemek istiyorum su seslerini.”

“Ah şu şömineli dağ evinde romantizmin dibine vurmak vardı şimdi.”

“Kuzu kuzu geldim yaylalarına kamp yapmaya.”

Maşukiye’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Serpme kahvaltı

  Altını çizelim “serpme” kahvaltı. Açık büfe değil karışıklık olmasın sonra. Ortam yemyeşil, ortam alabildiğine doğal, olabildiğine huzurlu, ortaya üç beş tabak da serpiştirince yıllardır gitmediği köyünde olduğunu zannediyor zavallı İstanbullu. Maşukiye’de temel konsept bunun üzerine kurulu zaten. Evde burun kıvırdığın peyniri zeytini burada köy kahvaltısı diye yersin. Köy peyniri filan değil o, bildiğin marketteki ucuz peynir! Ortaya bi menemen filan söyle de aç kalma bari.

 • Ruhunu dinlendir

  Neyse boşver peyniri zeytini, evde alasını yiyorsun zaten. Kahvaltı bahane, tabiat şahane. Bütün hafta kendini yırttın bir parça huzur diye, işte sana huzur. Azcık bir şeyler yediysen otur köşene ve doğanın sesini dinlerken bırak ruhun dinlensin, bedenin gevşesin, pozitif enerji titreşimleriyle dolsun. Bu huzur 1 hafta götürür seni. Sonrasına bilahare bakarız.

 • Doğa yürüyüşü yap

  İnşallah terliklerle gelmemişsindir Maşukiye’ye. Daha ormanın içine dalıcaz zira. Ayakkabılarında sorun yoksa karnını iyice doyurup oturduğun yerde ruhunu dinlendirdikten sonra biraz da doğanın içinde yürüyerek at stresini. Beden yorgunluğu hiçbir şey değil, önemli olan ruh yorulmasın yeter ki. Yürü yürüyebildiğin kadar, çek içine bol bol oksijen, şehirde bulamadığın…

 • Kiremitte alabalık ye

  Daha yeni yediydik? Dediğini duyuyoruz. Sen yiyeli birkaç saat geçti, bir de üstüne yürüdün o kadar dağda kırda bayırda. Alabalığını da ye ondan sonra git. Burada zaten iki konsept var, bir serpme kahvaltı iki alabalık. Bütün civar alabalık tesisleriyle dolu.

 • Kuzu yaylası

  Yedik içtik yürüdük dinlendik şimdi biraz da civardaki yerleri dolaşalım. Kuzu yaylası ilk durak. Maşukiye’den Kartepe’ye çıkarken 1-2 kilometre yukarıda. Buranın muhteşem bir manzarası var Sapanca Gölü’ne karşı. Manzaranın tadını çıkar, göle karşı sevdiklerinle bol bol fotoğraf çekil.

 • Kartepe’ye çık

  Buralara kadar gelmişken en tepeye de çıkıp Kartepe’ye gitmen lazım. Yürüyerek çıkmayacaksın sonuçta araba gidecek yolu. Rakım yükseldikçe hava daha da serinleyecek daha bir güzel olacak manzaran. Eğer kış mevsiminde gittiysen Kartepe’de kayak yapmayı deneyebilirsin. Sevdiklerinle kartopu oynayabilirsin. Diğer zamanlarda da manzaranın keyfini çıkarabilirsin bol bol.

 • Sapanca’ya git

  Yukarıdan manzarasını seyrettiğin Sapanca Gölü’nün yanına doğru yaklaş bakalım biraz da. Göl havasının tadını çıkar bir süre. Göl kenarındaki yürüyüş yolunda manzaraya karşı ister yürüyüş yap ister bisiklete bin. Her türlü keyif alacaksın.

 • Su sporları yapabilirsin

  Sapanca Gölü sakin dingin bir göl olduğu için deniz bisikleti, kano gibi su sporları için çok uygun. Göl kenarında pedalladıysan, biraz da gölün içinde pedalla bakalım.

 • Doğanın içinde bir gece geçir

  İster kamp kur, ister dağ evinde kal, ister barakalardan birinde ya da bir otelde ama bir gece bu sessizliğin içinde, derin nefes alarak uyuyup iyice doyur bedenini oksijene. Nasıl olsa Pazartesi yine işbaşı yapacaksın. İyice gevşe hiç değilse gelmişken. Dırdırcı müdürün yüzüne carladığında gülümsemeyle karşılık verip onu şaşırtacak enerjin olsun.

 • Fotoğraf çek

  Bir tanecik hafta sonun var, kırk yılın başı doğanın içinde bir sürü yer gezmişsin koy şöyle boy boy fotoğraflarını sosyal ortamlara da herkes bilsin nasıl köşe bucak gezdiğini. Kıskananlar çatlasın.

Maşukiye’ye Ulaşım

Maşukiye’ye İstanbul’dan kendi aracınla 1 – 1.5 saatte gidebilirsin.

Leave a Comment