Kelebekler Vadisi; doğayla bütünleşebileceğin, yamaç paraşütü yaparken özgürlüğü hissedebileceğin, denizin altındaki dünyayı keşfedebileceğin, sarhoş olup dilediğince dans edebileceğin, senin gibi ve senden tamamen farklı hayatlara sahip olan kişilerle tanışabileceğin ve en önemlisi de kendini tanıyabileceğin bir yer.

Her yıl arkadaşlarından dinlediğin, Instagram’da fotoğraflarını görüp amma da güzel tatil yapmışlar dediğin Kelebekler Vadisi’ne artık gitme vakti. Belki de daha önce gittin ama doyamadın. Veya yapılacak ne çok şey varmış, ben sadece denize girip gelmişim diyorsan yeni bir plan yapma zamanı geldi.

Kelebekler Vadisi’nde Konaklama

“Kamp mı? En sevdiğim. 5 yıldız yetmez, bana 5 milyar yıldızlı otel lazım.”

Kelebekler Vadisi’nde Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Parmakların buruşuncaya kadar yüz

  Kendini masmavi denize bırak ve uzun süre çıkma. Tatilden dönerken denize doyduğunu hissetmezsen, o tatil yarım kalmış bir tatildir.

 • Kumsalda uyu

  Eşyalarını çadırına/bungalovuna bırakıp en azından bir gece uyku tulumunla deniz kenarında yıldızları izleyerek uyu. Klasik ama her zaman işe yarar, arkadaşlarına yıldızlar hakkında bildiklerini anlat 😉 IOS, Android

 • Yamaç paraşütü yap

  Ölüdeniz’i yukarıdan izlemenin vereceği hazzı ve adrenalinle karışık özgürlük duygusunu hissedeceksin. Bunu daha fazla erteleme.

 • Dalış yapmadan dönme

  Daha önce denemediysen korkmana gerek yok. Eğitmenler yüzme bilmeyenlere bile rahatlıkla dalış yaptırıyorlar. Başlangıç seviyesinde deniz kenarına yakın, sığ yerlerde dalış yapacağın için endişelenmeden anın keyfini çıkarmaya bak.

 • Şelale’yi gör

  Vadinin içine doğru uzanan yolda ilerleyip şelaleye ulaşabilirsin. Yolun bir kısmında kayaların üzerinde yürüyeceğin için bir yerden sonra terliklerini eline alıp çıplak ayak devam etmen daha iyi olabilir. Şelalenin suyu eskiden çok daha fazla akarmış ama zamanla azalmış. Bizce yine de görmeden dönmek olmaz. Şelale yolunda belki buraya ismini veren kaplan kelebekleri ile de karşılaşabilirsin.

 • Doyana kadar kitap oku

  Şehirden, teknolojiden uzak olunca gün algısının nasıl değiştiğine, bir günün ne kadar uzun sürdüğüne şaşıracaksın. Kitap okumak için kendine ayırabileceğin çok zamanın olacak.

 • Olabildiğince çok kişiyle tanış

  Havasından mı suyundan mı bilmiyoruz, Fethiye’de yaşanlar da, tatile gelenler de çok sıcakkanlı oluyor. Hem büyük şehirlerden gelip seninle aynı duyguları paylaşan hem de ne kadar farklı hayatlara sahip olduğuna şaşıracağın onlarca insanla dakikalar içinde kaynaşabilirsin. Önümüzdeki sene onlarla yine Kelebekler Vadisi’nde buluşmak için sözleşmeyi unutma.

 • Fotoğraf çek

  Gelecek birkaç aydaki her perşembe için #tbt fotoğraflarını çektikten sonra telefonunu kapat. Soranlara oralarda telefon çekmiyordu dersin.

 • Şarabını alıp gün batımını izle

  Güneş etkisini kaybetmeye başladığında deniz kenarında zaman geçirmek daha da keyifli olacak. Şarabını al ve dalga seslerini dinleyerek gün batımını izle.

 • Yaz aşkınla tanış

  Tatilde stresten, günlük sıkıntılarından arınacaksın. Kendini en iyi hissettiğin bu günlerde yaz aşkınla tanışmaman için hiçbir sebep yok!

 • Yoga yap

  Kelebekler Vadisi’nde zaman zaman yoga festivalleri düzenleniyor. Festivallere denk gelemesen bile sabah erken saatlerde yoga eğitmeni eşliğinde yoga yapabilirsin.

 • Dans et

  Kayalıkların üzerine kurulmuş Rock Bar adında bir bar var. İsmi biraz yanıltıcı olabilir, müzik tarzından değil bulunduğu konumdan dolayı bu isim verilmiş. Genellikle electro ve trans müzik çalıyor. Sarhoş ol ve ayakkabılarını bir kenara atıp ayakların acıyıncaya kadar dans et.

 • Müzik dinle

  Farklı müzik tarzları keşfet ve bol bol müzik dinle.

Kelebekler Vadisi’ne Ulaşım

Aracınla gitmeyi planlıyorsan, öncelikle Fethiye üzerinden Ölüdeniz’e ulaşman gerekiyor. Ölüdeniz’den vadiye kara yolu ulaşımı olmadığı için Kelebekler Vadisi’sine ait teknelerle geçebilirsin. Tekneler günde 3 sefer yapıyor. Ücreti ise oldukça uygun, gidiş geliş 20 lira.

Hava yolunu kullanacaksan, Dalaman Havaalanı’nda indikten sonra Havataş otobüsleriyle Fethiye otogarına gidebilirsin. Ölüdeniz’e giden minibüsler yaklaşık 5 dakikada bir otogarın yanındaki Carrefour’un önünden geçiyor. Kelebekler Vadisi’ne ulaşmak için yukarıda bahsettiğimiz tekneleri kullanabilirsin.

43 Comments

 • Ayy ben burayı çoook sevdim.
  Herkes mutlaka şelaleye gitsin!
  Mutlaka dalış yapsın!
  Gece sahilde yatsın!
  ve her tatilde buraya gelsinn!

  İnşallah hep böyle temiz kalırsın sevgili Kelebekler Vadisi.

 • Burası ne ayak anlayamadım. Bu güzel yerde tabularımı yıktım. Çok farklı insanlarla tanışıp doğayla barıştım. Bence böyle güzel yerlere elektrik gelmemeli. Denizi, insanları ve çalışan o güler yüzlü insanlarıyla burası anlatılmaz yaşanır.

 • Korukları üzüm olamadan dolunay partisine katılamadan gidiyoruz ama…

  Şelalenin etkisi tavukların gıdaklaması, çadırdaki çekirge ve örümceklerle savaş, rock bardaki ayın denize vuruşu vs. vs. hepsi çok güzeldi.

  Umarız daha özgür ve bizden insanlarla dolar burası da çocuklarımıza da tavsiye edebilelim.

 • “Bugün günlerden ne?” dedirten, şaşırtan, neşe veren bir yer Kelebekler Vadisi.

  İlk anlardan itibaren yenilendiğini hissettiriyor insana.

 • Türkiye’nin birçok yerinde tatil yaptım. Ama Kelebekler Vadisinde tatilden çok öte duyguları yaşadım. “Medeniyet”in kirlettiği/boğduğu betonlaşmış yaşamdan kaçmak isteyenler için, önerebileceğim bir başka mekan yok… Kelebekler Vadisi’nden gayrı.

 • Bir günlüğüne gittiğimiz vadiden, aklımız kalarak 3. gün sabahında ayrıldık. Yine yakın zamanda yapacağımız haftasonu kaçamaklarını planlıyoruz.

 • Deniz kokusunu burnumuzdan eksik etmeyen serin rüzgarıyla kanatlandık “kelebek” olduk biz bu vadide 🙂 Ömrümüz tatilimiz kadar kısa olmayacak. Vadinin hediyesi kanatlarımızı bir sonraki gidişimize kadar saklayacağız. Yeniden bu cennette kanat çırpmak, buz gibi şelalesinin altında ıslanmak için sabırsızlanıyoruz.

 • Şehirden ne kadar uzaklaşırsak, o kadar huzurlu olacağımızı hissettiğimiz gün atlayıp gittik.

  Gündüz, yeşil ve mavinin; gece, yıldızlar ve müziğin bir araya gelmesi uzun zamandır bu kadar güzel olmamıştı. Buraya tekrar gitmek için çok fazla bahanemiz var.

 • Orada olmaktan çok mutluyduk. Keyfini 1 günde çıkaramadık belki ama çocuklarımızı buraya gönderip biraz eziyet çekmelerini izlemek isteklerimiz arasında.

  Çadır hayatının sevgilime göre olmadığı konusunda hemfikiriz. Bu arada çadır çok sıcak, gece hiç uyuyamadık 🙂

  Şelaleye giderken ölüyoduk ama yine de Kelebekler çok güzel.

 • Doğayla iç içe olabileceğimiz, akşam nereye gideceğiz, ne yiyeceğiz diye düşünmeyeceğimiz, tertemiz suyunda yüzebileceğimiz (tekneler gelinceye kadar) kısacası gerçekten dinlenip muhteşem bir tatil geçirebileceğimiz bir yer!!

 • En yakın arkadaşım ve ailemle çok güldüm, çok eğlendim, denizin tadını çıkarttım. Şehirden üç günlüğüne uzaklaşmak ve naturelliğe boğulmak çok iyi geldi =)

 • 5 arkadaş çıktık yollara. Arkadaşlarımız genelde havuz keyfi yaparak, otel bahçelerinde geçirdiler 10 günlük tatillerini. Neyseki eğlenmesini bilmeyen arkadaşları gönderip hemen Kelebekler Vadisine kaçtık.

  Çok güzel ve macera dolu 3 günlük bir “hayat” geçirdik bu güzelim vadide.

 • Yeni hayatımızın ilk tatili ve Kelebekler Vadisi…

  Buraya gitme planını ilk yaptığımızda gerçek olabileceğini hiç düşünmemiştim. Kelebekler Vadisinde geçirdiğim 2 günlük tatil boyunca gökyüzüne, yıldızlara ve hayatımın adamına bir kez daha aşık oldum.

  Artık burası bizim için çok özel bir yer…

 • Güneşin doğuşundan batışına kadar dolu dolu yaşadık. Herşey gayet yerinde, tadında idi. Bu doğal yaşam hiç kaybolmasın, beton yığınlarından, şehir gürültüsünden sıkıldığımız zaman kendimizi atacağımız bir cennet olsun, adı da kelebekler vadisi olsun:)

 • 16 günlük tatil çok hızlı geçti. Geriye akılda hiçbir kötü hatıra kalmadan, çok güzel anılarla döndük İstanbul’a.

  Çalışanlar anlayışlı, sakin, buranın huzurlu doğasının parçası olmuşlar. Umarım kısa süre içinde tekrar gidebilirim.

 • Biz hepberaber buradaydık. Seval, Deniz, İlkay, Demet, Helin, Bora, Mustafa, Garip ve Serdar. İlk gidişimizdi. Doğasını, denizini ve yemeklerini çok sevdik. Bungalovlar 5 gün boyunca bizi ağırladı. Önümüzdeki sen daha büyük bir ekiple daha uzun süre için gitmek istiyoruz. Şelaleye çıkışımız, Faralya’ya çıkamayışımız anılarımızda yerini aldı. Geceleri Bora ve Mustafa’nın sesleriyle, yürekleriyle türküler çalındı, söylendi.

  Tatilimizde fotoğraflar çektik, videolar çektik. Kısacası biz kelebekler vadisini çok sevdik..

 • Yaklaşık 1 hafta burada kaldık. Böyle bir şey yok!
  Bol bol denize girmek, huzurlu ortam, sessiz sakin plaj, doğal güzellikler hepsi harika.
  Faralya zaten müthiş.

 • Burası doğası itibari ile muhteşem güzellikte bir yer. Böyle bir güzelliğe çok iyi bakılması lazım ve inanıyorum ki işletmeciler bu hassasiyete sahip.
  Fakat denizin teknelerce pisletilmesi mutlaka çözüme kavuşmalı.
  Son olarak vadinin en keyifli yeri olan taş ev eski haline geri dönmeli. Orada kitaplar vardı, oturup keyifle okuyabiliyorduk eskiden.

 • Kelebekler Vadisi’ne giderken tedirgindim, böcek korkusu, karanlık vs. fakat iyi ki gitmişim. İlerlemiş yaşıma rağmen rahat ve huzurlu bir tatil yaptım.

 • Canım kızımla tatilimizi burada geçirmek çok güzeldi. Doğa harikası bir yerde 2 gün geçirmiş olmak ilk başta çok zor gibi olsa da çok eğlendik.

 • Şehirden uzaklaşarak orman ve denizin birleştiği vadide ilk kampımı yapmanın heyecanını yaşadım. Gayet güzel ve ütopik bir kamp alanı oluşturulmuş.

 • Kendimi ait hissettiğim tek yer olma özelliğine sahip olan yer. Dünyada evrende veya her nerde bir cennet varsa cennetim burası!

 • Her şey çok güzel sadece sinekler hariç. Beni çok sevdiler sanırım.

  Geceleri binlerce yıldız altında sahilde uyumak ise harika:)

 • Bizler, yani 7 çılgın ve maceraperest genç, başta oba başımız Burak, Selen, Cem, Tufan, Selda, Deniz ve Sezer.

  Kelebekler vadisi bizim için olağanüstü bir tatil oldu. En yakın süreçte tekrar gitmeyi düşünmekteyiz.

 • Hayatım boyu bulduğum en huzurlu yer burasıydı. Harika yemekler ve harika bir düzen oluşturmuşlar. Her sene kesinlikle uğrayacağım bir yer oldu.

 • Son gidişimde bana daha özel ve güzel geldi kelebekler vadisi. Buraya olan aşkımı yıllar önce ayak bileğime yaptırdığım dövmeyle pekiştirmiştim.
  Vadim bana Enis’i armağan etti. Her zaman olduğu gibi dağıtmayı başardı. Bu dağıtma daha önceleri aşk-meşk-duygusal olmasa da sadece düşünmemi, hayatımı sorgulamamı sağlayan vadim bu sefer de aşkı sorgulamamı, düşünmemi sağladı.
  Yine gideceğim vadiye, ben ve anılarım…

 • Sonunda ben de bu özel vadide bulundum. Teknik olarak bilmek güzel, özlem-istek yaratması avantaj, fakat yaşamak harika, harika… 🙂

  Huzurla dolu bir özgürlüğü yaşamak, gün batımında ilahi ışığı kalbinde hissetmek, kendin olmak… işte kısacık sürede hissettiklerim.

 • Şelaleye gidin yenilenin.. Yorgunluğun üzerine şelalenin soğuk suyuna bırakın kendinizi. Başkada bir şey düşünmeyin.

 • İlk kez gittim kelebekler vadisine. Birçok kaynaktan edindiğim bilgilere göre güzel bir yer olduğunu biliyordum. Ama bire bir yakından görmek bambaşka birşey. Doğa sever geçinip daha önce gitmemiş olmam büyük ayıp. Dünyanın bir ucundan vadiye gidenleri görünce, Türkiye de yaşayıp gitmeyenler çok şey kaçırıyorlar diye düşünüyorum…

 • İnsanın hayatında görmesi gereken yerlerin başında gelen yerlerden bir yer burası…
  Zamanınız varken gelmeli burda kalmalı bu havayı içinize çekmelisiniz.

 • Vadiye dair ben de çok şey okudum ve de çok şey duydum. Ama gelip gördüklerim hepsinin ötesinde.

  Turlar gelmeden şelale sabahtan keşfedilmeli, turlar gittikten sonra da denizin tadı çıkartılmalı.

  Sonrası deniz sizin, gece sakin, zifiri karanlık ve doyasıya huzur!

 • Keşke dünyayı da hiç bozmadan yaşama şansımız olsaydı diyor insan kelebekler vadisinin havasını yaşadıktan sonra. Ama ne mümkün ki en geçerli gücü dünyanın para ve bu güç uğruna önümüze ne gelirse yıkıp geçiyoruz.

 • Eğer dinlenmek ve huzur bulmak istiyorsanız kelebekler vadisi sizin için en uygun yer. Ben gittiğim için çok mutluyum. Denizi süper, manzara süper, daha ne olsun.

 • Bir arkadaşımın tavsiyesiyle gittiğim Vadi’de harika 2 gün geçirdim. Yeniden gitmek üzere söz verdim kendime!

 • Kendi adımıza yapılacak 101 şey listemizde olan bir yerdi. Gittik çadırımızı kurduk ateş etrafında içkimizi içtik ve yıldızlar altında uyuduk. Her şey çok güzeldi:))

 • İlk defaları yaşadığım güzel bir yer kelebakler vadisi. Sevgilimi çok özlüyorum oradayken, onu da götüreceğim bir dahakine =)

 • Samimiyetsizliğin son bulduğu bu “sessiz” yer benim saklı cennetim olarak kalsın. Krallar gibi gittim, krallar gibi ağırlandım, krallar gibi döndüm memleketime:)

 • Bizim haritamız vadide kesişti. Ve evren büyük gösterisini burada sergiledi. Güneşi yolculadıktan sonra yıldızlar geldi önce. Biz şaraplarımızı yudumlayıp, gökyüzüne daldığımızda kendimizi kayan bir yıldızın üstünde bulduk. Daha birbirimize bile söylemediğimiz ama kalplerimizi aynı ritimde çarptıran dilekler diledik gökyüzüne. Ay da gizli köşesinden çıkıp katıldı bu şölene. Kulaklarımızda sevgililerin söylediği şarkılar ve şiirler. Vadinin derinliklerindeki ışık da vadinin kızına ait olmalıydı. Bu sefer çığlık atmıyor, sessizce dinliyordu. İkimiz de biliyoruz şimdi, en karanlık olduğunda bile birbirinde kaybolan iki çift gözle bir tutam ışık görmek mümkün. Vadinin mucizesi bu olmalı.

Leave a Comment