Henüz adına şarkı yazılmış olmasa da, birçok büyük şehir insanının dilden dile dolaştırdığı şirin bir kasaba Kaş. Artık kasaba denecek kadar küçük değil gerçi ama gün geçtikçe kalabalıklaşmasına rağmen hala şirinliğini koruyor. Evet şirin. Giden çoğu insan böyle tanımlar Kaş’ı, küçük şirin bir yer, ah yaz gelse de yine gitsem diye hayal kurar dört duvar arasına hapsolmuş zavallı şehir insanı.

Özellikle genç kuşak için yaz tatili planı yaparken en favori yerlerden birisi artık Kaş. İster kız kıza git, ister erkek erkeğe, ister ailenle git hem huzur içinde hem de eğlenerek tatilini geçirebileceğin ve birçok etkinlik imkânı bulabileceğin bir yer burası.

Eğer tatil için aradığın şey hem güzel bir deniz olsun, hem huzur olsun ama öyle sadece kafa dinleme de olmasın, biraz eğleneyim gezeyim coşayım diyorsan Kaş sana göre bir yer olabilir. Yapabileceklerine şöyle bir göz at ve karar ver bakalım bu sene tatil için seçeceğin yer Kaş mı olacak acaba…

Kaş’ta Konaklama

“Burası tam bir butik otel cenneti, hepsi birbirinden güzel ve karar vermesi çok zor!”

“Hostel mostel ne varsa getir hepsine bi bakıcam”

“ Eğer ormanın içinde çadır kurmak gibi bir hevesin varsa seni biraz daha geriye Olimpos’a alalım”

Kaş’ta Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Şöyle bir yürü

  Evet şöyle bir yürü önce sokaklarında Kaş’ın, önden bir keşif yap nereden alışveriş yapılır nerede yemek yenir anlamaya çalış, kokusunu içine çek havasının, cıvıl cıvıl enerjisini hisset el ele kol kola gülen yüzlerle yürüyen insanlara bakıp.

 • Çukurbağ Yarımadası

  Kaş’a gidince en büyük sorunlardan biri Kaş’ın merkezinde mi yoksa Çukurbağ’da mı konaklayacağına karar verememek. Çukurbağ’daki oteller sanki daha güzel ve çoğunun önünden direk denize girebiliyorsun. Merkezde kaldığın zaman ise civardaki plajlara gitmen gerekiyor, tabi her birinin de ona göre ücretlendirmesi ve kısıtlı yeri oluyor. Eğlence hemen burnumun dibinde olsun diyorsan merkez, biraz daha huzur olsun önümde deniz olsun akşam arabaya ya da minibüse atlar on dakikada merkeze inerim diyorsan Çukurbağ insanısın demektir.

 • Bol bol yüz

  Eğer Kaş’ın merkezinde kalıyorsan Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Hidayet’in koyu gün içerisinde vaktini geçireceğin, serin berrak sularında yüzüp stresini atacağın, şezlonglarında uzanıp güneşleneceğin yerler olacak. Ha bu arada Kaş’ta sakın öyle kıyısında oyun oynayacağın uzun sahiller arama. Genelde merdivenle direk denize girilen küçük küçük koylar ve plajlar göreceksin. Hazırla kendini balıklama suya dalmaya!

 • Kaputaş Plajı

  Burası bir doğa harikası. Kaş’ın içinde değil, çevreyoluna çıkıp yaklaşık yarım saat gidince ulaşıyorsun. Ulaştığın anda da büyüleniyorsun zaten. Hayatında görmediğin bir maviyi görmenin şokunu atlattıktan sonra bu muazzam denizin tadını çıkar ve hafızana kazı mutlaka.

 • Tekne Turu

  Eğer Kaş’a gidip de tekne turu yapmazsanız çok büyük kayıp olur. Arabayla ulaşamayacağınız birbirinden güzel koylar bir yana, tarihi Likya’nın batık kentinin bulunduğu Kekova adasını ancak tekne turu ile keşfedebiliyorsunuz.

 • Antiphellos Antik Kent Tiyatrosu

  Kaşın merkezinden yürüyerek bile gidebileceğiniz bir yer burası. Kaş’a kadar gitmişken, içindeki tarihi tiyatroyu da görmemek ayıp olur biraz.

 • Dalış Turu

  Kaş aynı zamanda bir su altı cenneti. Yurdun dört bir yanından dalış meraklıları su altı zenginliklerini keşfetmek için Kaş’a gidiyorlar. Bu yüzden bol bol dalış turları düzenleniyor. Şu kısacık ömrümde bir kerecik de ben dalayım diye içinde ukde varsa hemen katıl bu turlardan birine ve bir uzman eşliğinde dalış deneyiminin keyfini çıkar.

 • Kanyon Turu

  Dalış turu da yetmedi şöyle daha sert bir aksiyon biraz da adrenalin lazım bana diyorsan o da var. Kanyon turuna davet ediyorum seni. Gel şöyle bir rehber eşliğinde Toros Dağları’ndaki kanyonlara girelim seninle, serin akarsu sularına 40 metre yukarıdan bırakalım kendimizi stres mitres kalmasın!

 • Yamaç Paraşütü

  Kanyon turu da yetmedi biraz daha adrenalin istiyor hücrelerim diyorsan bir de yamaç paraşütü deneyimine alalım seni. Gökyüzünün kollarına özgürce bırakıp kendini, Kaş’ın göz alıcı güzelliğini bir de yukarıdan seyret bakalım.

 • Likya Yolu

  Trekking meraklısıysan Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu senin için önemli bir deneyim olabilir. Bu yol Antik Lidya’lıların yerleşim yerlerinden geçiyor

 • Yeme&İçme

  Steakhouse’dan tut vegan restoranına kadar birçok seçeneğin var yeme içme konusunda. Hatta bazı yerler o kadar popüler ki, kapısında içeri girmek için uzun bir kuyruk görürsen şaşırma.

 • Gece Hayatı

  Kaş’ta daha akşam yemeği için sokağa çıktığın anda hareketliliği göreceksin zaten.O hareketliliğin sabaha kadar devam ettiğini düşün. Böyle işte Kaş’ta geceler bitmiyor. Bütün gece sabahlara kadar ayakta durup ertesi gün nasıl ayakta duruyor bu insanlar diye düşünmemek mümkün değil.

 • Aşk

  Kaş’ta bitmeyen uzun gecelerde illaki bir aşk maceran olacak. Belki sevgilinle gittiysen bir gece sahilde elinizde şarabınızla sabahlayacaksınız. Sevgilin yoksa da o kadar insan içinden mutlaka iki çift laf edip yakınlaşıp yine soluğu sahilde sabahlayarak alacağın birisi çıkacaktır.

 • Fotoğraf

  Fotoğraf tabi ki her tatilin olmazsa olmazı. Ama Kaş’a giderken ayrıca suya dayanıklı ve su altını çekebileceğiniz bir kamera götürürseniz çok iyi olur. Denize girdiğiniz her yerde balık kümeleriyle birlikte yüzerken ay keşke fotoğrafını çekebilsem şu güzelliğin diyeceksiniz.

Kaş’a Ulaşım

Türkiye’deki birçok güzel yer gibi Kaş da havaalanına uzak bir konumda bulunuyor. Antalya havalimanı 220, Dalaman havalimanı ise 150 km uzaklıkta. Dalaman’dan araç kiralayarak veya yerel acentelerin servislerini kullanarak gitmek daha kolay gibi. Eğer Antalya havalimanından gidecekseniz saat başı kalkan Kaş servislerini de kullanabilirsiniz. İstanbul’dan direk arabayla gidecekseniz 11 saat gibi bir yolculukla doğayı seyrede seyrede de Kaş’a ulaşabilirsiniz. Otobüsle gitmek istiyorsanız o zaman yolculuğunuz daha uzun sürecek ve önce Antalya otobüsüne binip daha sonra Antalya terminalinden Kaş servislerine binmeniz gerekecek.

Leave a Comment