Kış turizmi için, kar meraklıları için İstanbulluların burnunun dibinde bulunmaz nimet Kartepe. Tabi Kocaelililere olan yakınlığından hiç bahsetmiyoruz bile. Onlar zaten doğuştan torpilli bu kadar doğal güzelliğin tam ortasında yaşayabildikleri için.

Kayak yapmasan bile kışın karların ortasında romantik huzurlu bir hafta sonu geçirmek için harika bir kaçış noktası Kartepe. Atla arabana Cuma akşamından ya da Cumartesi sabahından, 1 bilemedin 1.5 saat sonra yılın yarısı karlarla kaplı Kartepe’desin.

Kışın kar için gittiğin Kartepe’ye, İlkbahar’da dağda açan kır çiçeklerinin renk ahengini seyredip yeşile dönen çimlerde yuvarlanmak için gidebileceğin gibi yazın sıcağında da dağ havası alıp serinlemek için gidebilirsin.

Bu kadar kardan bahsedince karlarda yuvarlanmayı özledin dimi? Az sık dişini, kış gelecek nasıl olsa. Gel şimdiden şöyle bir turlayalım Kartepe’yi seninle birlikte. Dağ havası alalım biraz.

Kartepe’de Konaklama

“Karların içinde beş yıldızlı otelde romantik bir akşama ne dersin?”

“Kar varsa şömine de olsun isterim göl manzarası da isterim, az romantik olalım”

“Yazın şu yaylalarda fink attık ama kışın dayanabilecek miyiz kar kış şartlarına acep”

Kartepe’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Tabi ki kayak

  Yakın olmasının avantajı sayesinde günübirlik bile gidebilirsin kalma imkânın yoksa ve ille de kayma krizin geldiyse. Önce kayak malzemelerini ya da boardcuysan board malzemelerini hazır etmen lazım. Kiralık ekipmanlar biraz pahalı olabilir. Malum tesis tekel durumunda her ne kadar yol üstünde kiralamaya çalışan yerler olsa da. Kayak merkezini Green Park’ otel işletiyor bu arada. Her halükarda oraya gidiyorsun yani. Kayak haricinde otelde konaklama da yapacaksan, rezervasyonunu önceden yapıp garantiye al. Unutma ortalık İstanbullu kaynıyor, kaparlar hemen yerini!

 • Kartopu oyna

  İşte çoluk çocuktan maaile herkesten intikam zamanı! Geçen kış nasıl da yatırmışlardı seni karlara dimi, şimdi sıra sende. Dört bir yanın kar, doldur mermileri saldır düşmanlara!

 • Sucuk ekmek

  Bu sucuk ekmek hangi ara ve neden bu kadar popüler oldu bilmiyoruz. Karla nasıl bir bağlantısının olduğu ise ayrı soru işareti. Yani neden sucuk ekmek de sosis ekmek değil ya da başka bir şey hiçbir fikrimiz yok. Ama yıllardır gözlemlediğimiz trend bu. Kar gördüğü anda insanlar yakıyor en yakınındaki ateşi koyuyor sucukları üstüne sonra yarım ekmek arasında hapur hupur götürüyor sucukları. Neyse sana da şimdiden afiyet olsun çünkü muhtemelen sen de katılacaksın karda sucuk ekmek yiyenler camiasına.

 • Gece partilerine katıl

  Yaz tatilinde nasıl ki gündüz deniz kum güneş keyfi yaptıktan sonra akşam gece partileriyle coşmak istiyoruz, kayak tatillerinde de benzer şekilde gündüz bütün gün kaydıktan sonra gece karların üstünde düzenlenen partilerle coşup eğlenmek istiyor insan. Gerçi o kadar kaydıktan sonra epey bir yorgun oluyorsun o da ayrı bir konu. En azından bir akşam bu partilerden birine katılıp unutulmaz bir gece yaşayabilirsin.

 • Romantik bir akşam yemeği ye

  Soruyoruz şimdi sana, sucuk ekmek mi daha güzel, o bembeyaz örtüye bürünmüş ortamda göl manzarasına karşı şömine başında sıcacık romantik bir akşam yemeği mi? Eğer erkeksen kesin sucuk ekmek diyeceksin. Neyse kapat konuyu sinir bozucu oldu şimdi bak. Yok sana romantizm filan!

 • Doğa yürüyüşü yap

  Tabi Kartepe her zaman karla kaplı değil. Kışın haricindeki mevsimlerde de tertemiz dağ havası almak için gidebilirsin. Kırlar yeşile dönerken, çiçekler yeni yeni açmaya başlamışken ne keyifli olur doğanın içine karışıp saatlerce başıboş yürümek. Hele yazın bunaltan nemli sıcağında, serinliğiyle rahatlatır seni Kartepe.

 • Maşukiye’de dere kenarında kahvaltı

  Maşukiye Kartepe’ye bağlı yemyeşil bir doğası ve su kaynaklarından akan suların huzur verici sesi ile muazzam bir dinlenme alanı. Dere kenarında birçok restorana şehir dışından sırf kahvaltı yapmak için bile geliyor insanlar. Tabi bu bahaneyle kafalar dinleniyor, stres atılıyor. Sen de al sevdiklerini yanına su ve kuş sesleri eşliğinde güzel bir kahvaltı keyfi yap.

 • ATV ile tur

  Fazla dinlenceden ve kafa dinlemeden sıkıldıysan, ufak çaplı bir macera yaşamak için ATV ile turlayabilirsin. Tura katılmadan önce nedir ne değildir iyice öğren sonra sakata gelme.

 • Sapanca’ya git

  Kartepe’den saatlerce gölün manzarasını seyrettin, ayıp olur gidip de ziyaret etmezsen Sapanca Gölü’nü. O kadar dağ havasından sonra biraz da göl havası ile ödüllendir kendini. Hem tepede üşümüşsündür belki, aşağıya gel de azcık ısın. Sonra yine çıkarsın istersen.

 • Göl kenarında bisiklete bin

  Sapanca Gölü kenarında uzunca güzel bir yürüyüş yolu var. Burada biraz yürüyebilir sonra civarda bisiklet kiralayan yerlerden bisiklet kiralayıp bisiklete binebilirsin. Kartepe’ye de aşağıdan el sallarsın. Bisiklet demişken, yazın gittiysen gölde deniz bisikletine de binebilirsin. Alternatif çok!

 • Fotoğraf çek

  Kayabiliyormuşum gibi çek panpa!

Kartepe’ye Ulaşım

Kartepe’ye İstanbul’dan kendi aracınla yaklaşık 1.5 saatte gidebilirsin. İyi eğlenceler!

1 Comment

 • Merhaba ocak sonlarına doğru bir sapanca maşukiye gezisi düşünüyoruz ancak o mevsimde neler yapabileceğimizden emin olamadık mesel maşukiyede gezilir mi yoksa o bahara mı bırakılmalı sadece kartepeye mi çıkılır? Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Leave a Comment