Türkiye’nin en gizemli yeri neresidir diye sorsalar ancak Kapadokya cevabı verilebilir herhalde. Gizemli evet, hiç böyle düşünmemiştin değil mi?

Eşi benzeri görülmemiş peri bacalarını bölgede çekilen diziler, filmler sağ olsun televizyonda bazen görüyoruz geçiyoruz. Belki birkaçımız merak edip bakıyor bunlar nedir diye de internetten nasıl oluştuklarını öğreniyoruz ve ancak ondan sonra düşünmeye başlıyoruz nasıl oluşur bu yapılar kendi kendine diye. Gizemli tarafı bu işte. İstediğiniz kadar okuyun, nasıl oluştuğuna akıl sır erdiremediğiniz yüzlerce peri bacası ihtişamıyla, gizemiyle kucaklıyor sizi Kapadokya’ya gittiğinizde. Kim bilir belki de siz gidince “kesin bunlar uzaylıların işidir” diyecekseniz ve kendinizi Uzay’a çıkmış gibi hissedeceksiniz.

Şüphesiz daha önce sayısız deniz tatili yaptın ve deniz olmazsa tatil olmaz dedin. Ama sonra gittin yabancı diyarlarda kültür turlarına katıldın elin memleketlerine hayran kalıp geri döndün. Birçok insandan duydun Kapadokya’yı ama hep erteledin, bir türlü sıra gelmedi. Hâlbuki pasaport derdi yok vize derdi yok. Hazır mevsim Bahar’a dönmüşken gel bu sefer erteleme ve bu farklı deneyime hazırla kendini.

Eğer peri bacalarının gizemiyle kucaklaşmaya ve Anadolu’nun bu mucizevi diyarını keşfetmeye hazırsan, şimdi emniyet kemerlerini bağla ve arkana yaslan. Yolculuk başlıyor.

Kapadokya’da Konaklama

“Hep içimde ukdeydi şu taşların içine gizlenmiş butik otellerde kalmak”

“Madem farklı bir deneyim yaşıyorum, farklı bir yerde kalayım farklı şeyler hissedeyim öyleyse.”

“Acaba peri bacalarından birini gözüme kestirip yanına çadırımı kurup kamp mı yapsam? Ateşimi yakıp bir de gitarımı tıngırdattım mı benden iyisi yok”

Kapadokya’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Araba kirala

  Kapadokya o kadar geniş bir bölge ki öyle otobüse binerim, otostop çeker gezerim diye düşünme. Arabasız bir hiçsin orada. O yüzden ilk iş hemen kendine bir araba kiralamak olsun.

 • Açıkhava Müzesi’ni gez

  Burayı gezmeden geri dönülen Kapadokya seyahati, Kâbe’ye gitmeden dönülen Hac ziyareti gibi olur herhalde. En az yarım günü ayırmak lazım Göreme’deki Açıkhava Müzesi’ne. Bu eski insanlar yememiş içmemiş dağa taşa kilise yapmış, yetmemiş peri bacalarının içini de kiliselerle doldurmuş. Biz de en azından gezip kültürümüzü arttıralım bari.

 • Uçhisar Kalesi

  Buraya gidip, tepedeki Türk Bayrağını hedefleyip en tepeye kadar çıkmalısın mutlaka. Çıktığında bütün Kapadokya’yı ayaklarının altında görüp o yorgunluğa değdiğini anlayacaksın. Hatta bazen burada müzik festivalleri düzenleniyor, denk gelirsin belki kim bilir.

 • Güvercinlik Vadisi

  Hani sosyal medyada illaki denk gelmişsindir, insanların nazar boncuklarıyla donatılmış bir ağacın altında çekildikleri fotoğraflar var ya işte o fotoğraflar bu vadide çekiliyor. Ağaç sembolik aslında, asıl güzellik vadi boyunca uçuşan güvercinleri seyretmek. Bir de o güvercinlere yiyecek verirsen tadından yenmez.

 • Ürgüp

  Peri bacaları, taş yapılar sadece Göreme’de değil elbet. Ürgüp de gayet zengin bu açıdan. Tabi Ürgüp’ü olmazsa olmaz kılan bir özelliği de meşhur Asmalı Konak dizisindeki konağın burada olması. Bu konağın önünde fotoğraf çekilmeden döneni çok ayıplıyorlar bilesin. Bu arada Göreme’den Ürgüp’e giderken yol üstünde herkesin fotoğraf çekmek için durduğu bir yer göreceksin. Orası Üç Güzeller diye adlandırılıyor, iki büyük bir küçük şapkalı peri bacasından sebep. Üç Güzeller hakkında birçok efsane var fakat en çok anne baba ve çocuğu çağrıştırıyor sanki.

 • Şarap Tadımı

  Ürgüp şarap fabrikaları açısından da önemli bir yer. Turasan’ı herkes pek bir metheder. E sen de artık gidip bir tadına bakarsın şaraplarının.

 • Yeraltı Şehirleri

  Yerin altına da mı şehir yapmışlar deme sakın, eğer dar alan korkun yoksa mutlaka Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı şehirlerini görmelisin. Bir daha başka nerede göreceksin ki hem?

 • Ihlara Vadisi

  Hep taş hep taş sıkıldım yok mu şöyle suyun aktığı, hafif yeşilliğin de olduğu bir yer şurada serinleyebileceğimiz? Olmaz mı? Elbette var. Ama 380 basamak merdiven ineceksin önce. Gerçi inmesi çok zevkli, bir yandan kuş sesleri cıvıl cıvıl, bir yandan aşağıda akan dereden gelen suyun sesi. İndikten sonra akan su boyunca yürümeye fazla kaptırıp kaybolma sakın. Daha geri dönüp indiğin basamakları yukarı çıkacaksın.

 • Tuz Gölü

  Türkiye’nin tuz ihtiyacının %65’inin bu gölden sağlandığını biliyor musun? Büyük ihtimal bilmiyorsundur. İşte hep çok gezen mi bilir çok yaşayan mı bilir atasözünün uygulamaları bunlar. Gez ki öğrenesin, gidip gör ki bilesin.

 • Testi Kebabı

  Gerçi gidince göreceksin zaten, adım başı her Restoran’da sana testi kebabı yedirmeye çalışacaklar. Bu kadar ısrara yemeden dönersen yörenin insanına çok ayıp olur.

 • Çanak Çömlek

  Bölge insanının kebabı bile testide yaptığından anlaşılacağı üzere, çanak çömlek işi epey bir yaygın bu bölgede. Yol üstünde giderken illaki bir çömlek atölyesine denk gelecekseniz. Hiç çekinmeden durup herhangi birine girin. Belki denemek istersiniz ellerinizi çamura bulamayı?

 • Oniks Taşı

  Yöredeki bir başka merak ise bir çeşit mermer olan oniks taşından türlü süs eşyaları, takı vs. yapımı. İllaki hediyelik bir şeyler almak isteyeceksiniz, oniks atölyesine gidip eşinize dostunuza hediye edebileceğiniz güzel şeyler alabilirsiniz.

 • Balon

  Yazmaya gerek bile yok, balon Kapadokya’nın olmazsa olmazı. Otele giriş yaptığınız anda resepsiyondan bir balon turu ayarlamak isteyip istemediğinizi soracaklardır mutlaka. İnsan gitmeyince bilmiyor, sanıyorsun ki balon günün her saati istediğin zaman binebileceğin bir şey. Fakat öyle değil. Balona bineceğin gün sabah 4’te kalkman gerekecek ona göre planını programını yap en baştan.

 • Günbatımı

  Kapadokya’ya gidip günbatımı keyfini yaşamadan olmaz. Ortahisar beldesindeki Kızılçukur vadisi görüp göreceğin en iyi günbatımını izleyebileceğin bir yer. Unesco tarafından bile tescillenmiş, düşün artık nasıl muazzam bir güzellik.

 • Hacı Bektaş

  O kadar gezip, yiyip, içtikten sonra biraz da manevi anlar yaşayıp içini huzurla doldurmak istersen Hacı Bektaş-ı Veli seni bekliyor.

 • Fotoğraf

  Kapadokya’ya gidip sadece akıllı telefonundan fotoğraf çekmeyi düşünmüyorsun değil mi? Düşünüyorsan bile hemen vazgeç o fikirden ve fotoğraf makinanı hazırla. Burası o kadar fotojenik bir yer ki, sırf fotoğraf çektirmek için Kapadokya’da evlenen insanlar var.

Kapadokya’ya Ulaşım

Kapadokya’ya en yakın havalimanı Nevşehir’de bulunuyor. Gitmeden önce havalimanında araç kiralama rezervasyonunuzu da yaptırın mutlaka. O kadar güzelliği arabasız gezemeyeceğinizi unutmayın.

Leave a Comment