Tatil planları yapılırken çoğu kişinin dikkate bile almadığı, kıyıda köşede kalmış ancak özellikle son bir kaç senede gençler tarafından rağbet görmeye başlayan bir yer Kabak Koyu. Kalabalık tatillerden sıkıldıysan, beş yıldızlı otellerde her şey dahil konsept sana göre değilse, akşam olduğunda gece kulüplerine gitme istemiyorsan eğer doğru yerdesin demektir.

Hayatında yeni bir sayfa açmak isteyenler veya var olan bir sayfayı kapatmak isteyenler için adeta çölde bir vaha gibi. İnsan daha Kabak Koyu’na varmadan yolda gördükleri karşısında büyülenip ne kadar doğru bir karar verdiğinin farkına varıyor.

Kabak Koyu’nda Konaklama

Ben macerayı severim, hem yürürken bana doğa eşlik edecek daha ne isterim, diyorsanız koya inen patikadaki konaklama alanlarını tercih edebilirsiniz. Böylece koyun harika manzarasını da ayağınızın altına alabilirsiniz.

Gece gündüz farketmeksizin denize girme hastalığından muzdaripseniz, en iyi seçenek patikanın aşağısındaki denize yakın yerlerde konaklamak. Bu seçimi yaptıktan sonra karşılaşacağınız ilk soru şu olacak; Bungalov mu çadır mı? Bungalov konfor açısından tercih edilebilir ancak doğa içine kurulan çadırda kalmanın keyfi başka. O yüzden little little into the middle her zamanki gibi en iyi tercih olacaktır. Kamplarda çadır mevcut olduğundan yanınızda getirmenize gerek kalmaması gibi bir de güzelliği var. Sadece uyumak için gideceğiniz için çadır tecrübesini mutlaka yaşayın. Fiyatlarda tek-çift kişilik odaya göre değişiklik oluyor tabii ama bugalovda konaklama çadırda konaklamanın hemen hemen 2 katı seviyesinde. Konaklama ücretine ise sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil.

İşte en sevilen kısım, yemekler.

Buradaki yemekleri yedikten sonra “bu yemeği en güzel annem yapar” cümlesini kuramamanın verdiği acıyla annenizin yüzüne bakarken içiniz burkulacak. O lezzetler ertesi gün akşam 8’deki yemek saatine kadar dakikaları saydıracak.

İçecek konusuna gelirsek, birkaç tane market mevcut ancak normalin biraz üzerinde bir fiyatla satılıyor. Bu yüzden kampların barından aldığınız içecek ile market arasında çok büyük bi fiyat farkı yok.

Kabak Koyu’nda Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Kabak , “Şehrin gürültüsü, gerginliği, stresi beni çok yordu, doğayla baş başa, sakin, dinlenebileceğim bir tatil istiyorum diyenler için biçilmiş kaftan” gibi basmakalıp sözlerle tasvir edilse de aslında hiç de öyle değil. Aksine yorulacağınız, zaman yaratmak için uykunuzdan feragat edeceğiniz eğlenceli bir günün sonunda; yarını dinlenerek geçireyim deyip ardından sözünüzü tutamayıp kendinizi yaşamın akışına bırakacağınız bir yer Kabak Koyu.

 • Çekinme gel yanaş

  Beyaz yakalılar, gezginler, bir lokma bir hırka yaşayanlar, buzlu kovada şarap açtıranlar, yaz mevsimini sahilde konaklayarak geçirenler… Tüm bu insanları buluşturabilen bir yer Kabak. Herkes kendi halinde takılıyor, zaten küçük bir yer olduğu için ister istemez birçok kişiyle iletişim kuruyorsunuz. Hiç tanımadığınız birinin yanına gidip sohbetlerine dahil olabiliyorsunuz. Kamplarda çalışanlar genellikle ücret almıyorlar, konaklama-yiyecek-içecek karşılığında emeklerini ortaya kokuyorlar.  Çoğunluğu öğrencilerden oluşan bu neşeli çalışanlardan koy hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz.

 • Likya yolunda yürü

  Uzun mesafe yürüyüşü için en güzel rotalardan biri olan Likya Yolu Kabak’a da uğruyor. Tabi çok uzun bir parkur olduğu için tamamını yürümeniz mümkün değil ancak kısa bir yürüyüş için harika bir deneyim. Tamamını yürüyen gezginlerle karşılaşıp onların tecrübelerini dinlemek keyifli oluyor.

 • Kitap oku

  Kitap okumak için daha güzel bir ortam olamazdı, istediğin bir yere otur ve kitabını oku.

 • Güneşin doğuşunu seyret

  Denizi ve ormanı tepeden gören bir noktadan güneşin doğuşunu seyret. Sahil genelde taşlık olduğu için matını almayı unutma, daha o eşsiz manzaraya karşı matın üstünde bira içeceksin.

 • Atın beni denizlere

  Masmavi ve berrak bir su hangimizi mutlu etmez? Hele hafif dalgalı bir denizi seviyorsanız sahilden ayrılmanız imkânsız. Dört dal bir örtüyle kendi gölgelik alanınızı yaratabiliyorken şezlong veya şemsiyenin olmaması hiç rahatsız etmiyor insanı.

 • Mağara

  Sonuna kadar yüzmeye korkulan bir doğal mağara mevcut. Patikalı zor bir yoldan yürüyerek ulaşabilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz kondisyonunuza güveniyorsanız yüzerek gitmeniz. Masmavi bir havuzu andıran bu mağaranın ortasında kocaman bir ahtapot şeklinde kaya bulunuyor.

 • Bir şelale gördüm sanki

  İlk kez Kabak’a gidenlere söylenen ilk şeylerden biridir şelale yürüyüşü. Yorucu bir yolu var ve bilmeyen birinin yolda kaybolması muhtemel. Gün içerisinde oraya gidecek olan insanları göreceksiniz, takılın onlara hemen. Yorucu olsa da o doğal güzelliği görünce yaşadığınız mutluluğun yanında ayaklarınızdaki ağrı nedir ki?

 • O zaman dans

  Gece ışığın olmadığı koca bir sahil düşünün ama gündüz gibi aydınlık. Dolunayın aydınlatıcı etkisinin ne kadar güçlü olduğunu görmenin verdiği şaşkınlıkla tüm geceyi sahilde geçirmek, her misafirin yaptığı bir eylem.

 • Zeki Müren de bizi görecek mi

  Göremeyecek. O anı sadece siz yaşayacaksınız. İnterneti nadir yakalayabiliyorsunuz, o yerler de zaten tepelerde. Telefon çekim alanı da aynı şekilde. Cebinizde dev bir telefon olmadan dolaşmanın bile bir özgürlük hissi yarattığını söyleyebiliriz. Üstelik normal hayatta aslında ne kadar çok vaktinizin olduğunu anlıyorsunuz akıllı telefonunuz olmayınca.

 • Bir arkadaşa bakıp çıkacaktım

  Bu cümleyi kurmayacağınız bir yer var Türkiye’de. İçkinizi alıp kamp kamp dolaşabilirsiniz. Kimse hayırdır hemşehrim diye sormuyor, aksine nerede konakladığınızı soruyor ve muhabbet akıp gidiyor. Lilith LGBT kampı sahile yakın kamplardan biri. İşletmecisi Evren Abla ise müthiş hoşsohbet biri. Eşcinsel olmanıza gerek yok orada konaklamak için ama faşistler giremez diye bir yazı var girişinde.

Kabak Koyu’na Ulaşım

Faralya Köyü’nden kalkan minibüslerle Kabak Koyu’na ulaşabiliyorsunuz. Fazla eşyanız yoksa Köye geldikten sonra patikadan adrenalin dolu bir yürüyüşün ardından doğa ve manzara eşliğinde koya inebilirsiniz. Toplu taşımayla Fethiye’ den Faralya Köyü’ne gelmenin dezavantajı mola verip doğanın tüm güzelliğine doya doya bakamamanız. Ancak araba kiralayıp bu yolculuğu yaptığınız taktirde yol üzerindeki diğer koyları ziyaret etme şansını elde edebilirsiniz. O nedenle bizim tavsiyemiz araç kiralayıp doğayı içinize çeke çeke yapacağınız bir yolculuğun ardından Kabak’a ulaşmak.

1 Comment

 • Merhaba, Kabak Koyu inanılmaz bir doğaya sahip bir bölge. Likya Yolu turu sırasında Kabak Koyu’nu ziyaret etme şansını buldum ve hayran kaldım. Bir daha gitmek istiyorum 🙂 Ayrıca yazınız oldukça detaylı ve açıklayıcı. Tebrik ederim.

Leave a Comment