Otur bir düşün bakalım en son ne zaman adalara gittin? Belki çok küçüktün annen elinden tuttu götürdü denize giresin diye. Belki de hatırlamıyorsun bile.

Niyeyse İstanbullular hep adalarıyla gurur duyar ama doğanın bu güzelim armağanına üvey evlat muamelesi yapar genelde. Hem hafta boyunca arabadan trafikten şikayet eder, hem de hafta sonlarını arabayla ulaşabileceği yerlerde yine trafikte saatler harcayarak geçirir. Hep bir kasabada yaşama hayali kurar ama bilmez ki burnunun ucunda, denizin hemen karşı yakasındaki Heybeliada’da o kasaba havasını fazlasıyla bulabilir.

Evet, aynen bir kasaba havası hâkim Heybeliada’da. Mütevazı evleri, sokakları, çam ağaçlarıyla süslü yolları, yemyeşil doğasıyla hem bir ada hem bir kasaba atmosferini bir arada yaşatıyor insana. Adalar içinde en çok yeşilliğe sahip oluşuyla, özellikle temiz hava ve huzura hasret kaldığın bir hafta sonunu keyifle geçirmene sebep olabilir Heybeliada. Eğer gitmeye karar verdiysen, gel bakalım neler yapabilirsin adada.

Heybeliada’da Konaklama

“Hazır şehirden kaçmışım, küçük bir otel bulup bir gece konaklayayım da biraz daha soluyayım şu güzel havayı”

“Bir gece yetmez, hafta da yetmez, bütün yazı burada geçirmek istiyorum”

“Bu kadar çam ağacının içinde çadırımı kuracak bir yer bulurum elbet”

Heybeliada’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Deniz Lisesi

  Daha vapur adaya yanaşmadan karşılıyor olacak seni bu güzellik. Her ne kadar 15 Temmuz’dan sonra askeri liselerin kapatılması ile birlikte artık faaliyet göstermese de, Heybeliada’nın sembollerinden biri olduğu için gitmeden bilmen lazım mutlaka. Hatta İstanbul’un Anadolu yakasında oturuyorsan, akşam sahilden ışıkları parlar hep Deniz Lisesi’nin. Deniz subayı adayları ilk önce 4 yıl bu lisede okuyup ardından Tuzla’daki Deniz Harp Okulu’nda 4 yıl daha eğitim gördükten sonra teğmen olarak mezun oluyorlardı.

 • Ruhban Okulu

  Havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez ama Heybeliada eski zamanlardan beri okul cenneti sanki. Ruhban Okulu, Heybeliada dendiğinde ilk akla gelenlerden olur hep. Zaten uzaktan adaya ne tarafından bakarsan bak yeşil bir tepenin(Ümit Tepesi) ortasına kurulmuş bir şekilde her yerden görünür ihtişamıyla. Aslında biraz kasvetli bir havası da var okulun ama ziyaret ettiğinde o kadar da hissetmiyorsun o kasveti.

 • İsmet İnönü Evi

  2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün geçirdiği bir hastalık döneminde istirahat amaçlı yerleştiği bu evi, zamanla İnönü ailesi yaz aylarını şehirden uzakta geçirmek için kullanmış. Fakat İsmet İnönü’nün vefatının ardından ev eski hareketliliğini de kaybedince aile evi İnönü Vakfı’na bağışlayarak ziyarete açılmasını sağlamış. Heybeliada’ya yolun düşerse Ata’mızın en yakın yoldaşının yıllarını geçirdiği bu evi ziyaret edip kendisini anmalısın mutlaka.

 • Heybeliada Sanatoryumu

  Bir zamanların verem hastanesi, şimdilerinse terk edilmiş binası insanı hüzünlendiriyor yanından geçince. Çam ormanlarının ortasındaki yoldan yürüyerek ulaşıyorsun bu eski hastaneye. Yeşilliğin oksijen dolu ve olumlu enerjisi çaresiz hastalıklara bir nebze şifa olur diye buraya kurulmuş olsa gerek. Kim bilir ne çaresiz haykırışlar yaşandı bu binada, ne acılar çekildi, ne çok insan son nefesini verdi burada kim bilir. Tüm bunları aklından geçirince ister istemez hüzünleniyor insan. Gidip bu hüznü de yaşamak lazım. Lazım ki bugünkü yaşantımızın, imkânlarımızın kıymetini bilelim.

 • Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

  Ünlü yazarlar kendilerini şehirden ve kalabalıktan izole etmek için hep Adalar’a kaçmışlar herhalde. Hüseyin Rahmi Gürpınar Heybeliada’yı seçmiş kendisiyle baş başa kalıp yazılarına odaklanabilmek için. Yaşadığı ev bugün müze olarak ziyaret edilebiliyor fakat biraz bakımsız ve yalnız kalmış gibi. Bizler gittikçe o yalnızlık kasvetini üzerinden atar belki ev.

 • Değirmenburnu Mesire Yeri

  Piknik yapmak istemesen bile deniz ve adalar manzarasına karşı biraz doğayla iç içe olmak için Değirmenburnu’na gidebilirsin. Yanına bir bira alıp ağaç altında biranı yudumlayarak biraz yorgunluk atabilirsin.

 • Heybeliada Plajları

  Plajları diğer adalar kadar tercih edilmese de Heybeliada’da da denize girebileceğin yerler var. Green Beach, Ada Beach, Çamlimanı koyu en bilinen plajları. Özellikle Ada Beach damsız girilmemesi özelliğiyle biraz daha nezih bir ortam sunuyor.

 • Sakızlı Dondurma

  Adaların sembolü dondurmanın özellikle sakızlı modeli Heybeliada’da meşhur. Sakızlı dondurma yemeden ada havası almış sayılmazsın.

 • Fayton

  Faytona binme mümkünse. Zaten Heybeliada’da Büyükada gibi yoğun bir fayton trafiği yok. Evet, biraz yokuş var her yer tepelik malum ama kırk yılda bir gezmeye gitmişsin zaten sayılı birkaç yer var gezeceğin, hem spor niyetine hem adanın havasını içine çeke çeke yürü biraz. Hem acelen yok nasıl olsa. Baktın çok yoruldun gece bir yerde kalır adanın tadını iki gün boyunca çıkarırsın.

 • Bisiklet

  Yürümekten yorulduğunda biraz da bisiklete geçebilirsin. Ulaşım için kullanmayacaksan bile adayla özdeşleşmiş bir bisiklet turu mutlaka yapmalısın.

 • Mehtap

  “Biz Heybeli’de her gece mehtaba çıkardık” diye bir şarkı vardı, unutmuştun değil mi? Olur da bir gece konaklarsan adada, bu şarkı eşliğinde mehtabı seyret bakalım adına şarkı yazılacak kadar var mıymış. Gerçi artık şehir ışıklarından eskisi kadar ihtişamı olmaz ama sen yine de idare et.

 • Sokak hayvanları

  Adada gezdiğin süre boyunca gittiğin birçok yerde özellikle kedilerin başı çektiği sokak hayvanlarıyla karşılaşacaksın. Unutma ki adanın asıl sahibi onlar. Aman ha saygıda kusur edeyim demeyesin. Hatta mümkünse bir parça yemek uzatırsan çok memnun olurlar.

 • Fotoğraf

  Muhtemelen uzun bir süre daha adaya gelmeyeceksin. Yürüdüğün her sokağı, oturduğun her köşe başını fotoğrafla ki en azından bir süre anılarında yaşatırsın.

Heybeliada’ya Ulaşım

Kabataş’tan, Kadıköy’den ve Bostancı’dan düzenli vapur ve motor seferleri ile Heybeliada’ya ulaşabilirsin. Ada içi ulaşım için en iyi yol yürümek ve bisiklete binmek! İyi eğlenceler!

Leave a Comment