Her bir yanı ayrı bir cennet köşesi olan Muğla ilinin, dört bir tarafı farklı güzelliklerle çevrili bir diğer ilçesi Fethiye. Anlatacak ve yaşanacak o kadar çok ve o kadar farklı farklı hikâyeler var ki hakkında, iki satır yazmak yetmez aslında.

Gerçekten de her beldesi için ayrı ayrı sayfalarca yazılabilir Fethiye’nin. Herkesin kendini ait hissedebileceği bir köşe bulabileceği; yeme içme, konaklama, gezme, dinlenme, macera konusunda birçok seçenek sunan eşsiz bir memleket burası.

Doğanın içinde kaybolayım, sonra çıkıp maceralara atılayım, gece hayatında çılgınlar gibi eğleneyim diyerek tatili iple çekiyorsan, planlarını Fethiye’de geçirmek üzere yapabilirsin. Emin ol burası sana çok iyi gelecek ve hiç dönmek istemeyeceksin. Hadi gel biraz göz gezdir Fethiye’de neler var neler!

Fethiye’de Konaklama

“İster her şey dahilde kal ister butik otelde, içeride çok fazla vakit geçirmeyeceksin”

“Gezecek görecek o kadar yer varken kendimi otele hapsedecek değilim”

“Kabak koyu varmış diyorlar, tam benim gibi kampçılara göre”

Fethiye’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Ölüdeniz’e at kendini

  Fethiye’de ilk önce yapman gereken şey tabi ki Ölüdeniz’le tanışmak olmalı. Türkiye’nin tanıtım videolarında başrolü oynar hep Ölüdeniz’in o yukarıdan çekilen muazzam görüntüsü. Sen de gidip o görüntünün bir parçası olmalısın mutlaka. Ama dikkat et senin gibi yüzlerce insan var o yüzden erken bir saatte gidersen kalabalık başlamadan tadını daha güzel çıkarırsın bu cennet parçasının.

 • Çalış Plajı’na git

  Fethiye’nin Ölüdeniz’den sonra gelen en popüler plajı burası. Upuzun sahili ve sahil boyunca yemek yiyebileceğin veya konaklayabileceğin aile ortamındaki işletmeleri Fethiye’nin bu bölgesini özellikle aileler için daha cazip hale getiriyor. Deniz öğleden sonra biraz dalgalı o yüzden uzun uzun yüzmek istiyorsan sabah saatlerinde gitmeye çalış. Bir de buranın en önemli özelliği, Fethiye’deki en güzel gün batımını seyrinin burada izlenmesi. Güneş batmadan al kadehini eline uzan gün batımına karşı ve keyfini çıkar.

 • Saklıkent’te yürü

  Bir Fethiye tatilinin hac ziyareti gibidir Saklıkent’e gitmek. Olmazsa olmaz. Fethiye’ye 1 saat uzaklıktaki bu doğa mucizesini görmeden, buz gibi suyunun içinde vadi boyunca birkaç kilometre yürümeden geri dönmemelisin. Yürüyüşün ileriki safhalarında yol yürümesi zor bir hale geliyor. Hemen pes etmez bir beş-on dakika daha devam edebilirsen, biraz ileride küçük bir şelale göreceksin ve hemen kendini o şelalenin altına atacaksın. Ömür boyu unutmayacağın bir an olacak o soğuk suyun altında çığlık çığlığa yıkandığın an.

 • Tlos Antik Kenti’ni gör

  Ülkemiz tarih boyunca o kadar çok medeniyete ev sahipliği yapmış ki, bunu Ege ve Akdeniz sahilleri boyunca yaptığın tatillerde antik şehirleri gördükçe daha iyi anlıyorsun. Adım başı tarih kokan bir köy veya binlerce yıl öncesine ait bir kent. Tlos da bunlardan biri. Hemen Saklıkent yolu üzerinde bir tepenin üzerine kurulmuş antik bir kent burası. Mutlaka buraya çık ve arkasındaki manzaraya karşı bir fotoğraf çekil.

 • Kayaköy’e git

  Terk edilmiş bir köy… Aslında böyle yerleri gezmek çok hüzün veriyor insana. Fakat tarihi bizzat yerinde yaşayarak, yaşanmış hikâyeleri anlayarak öğrenmek de en etkili öğrenme şekli olsa gerek. Eski bir Rum köyü burası. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mübadele anlaşması sonucunda Rumlar köyü terk etmek zorunda kalıyor. Yerine gelen Türkler de pek sevmiyor buraları ve köy tamamen terk edilmiş bir köye dönüşüyor. Mutlaka git ve tarihteki zaferlerin içinde birçok acı hikâyeyi de barındırdığını anlayıp o acıları hisset.

 • Kelebekler Vadisi

  Kanın fıkır fıkır kaynıyor, gözlerden uzak farklı bir yere gidip gençlerle kaynaşmak istiyorsun. Ya da sevgiliyle gözlerden uzakta sakin bir köşede değişik bir gün geçirmek istiyorsun. Kelebek vadisine giden teknelerden birine atla ve doğanın bize hediye ettiği bu muazzam güzelliğin eşliğinde eşsiz bir vakit geçir. Gün batımını izleyeceğim diye beklersen dönüş teknesini kaçırıp oradaki çadırlardan birinde konaklamak zorunda kalabilirsin ona göre.

 • 12 Adalar tekne turu

  Limandan kalkan teknelerden biri ile mutlaka bir gün bir tura katıl. Farklı tur rotaları olabileceğinden 12 adalar turuna çıkacağından emin ol önce. Bu eşsiz güzellikteki koyları sadece tekne turuna çıktığında görebileceksin. Hepsi birbirinden güzel olduğu için ve çok fazla koyda durduğu için yüzmek için verilen 10 – 15 dakikalık molalar yetmeyecek sana.

 • Patara Plajı’na git

  Vaktin olursa Akdeniz’in en uzun plajı olan Patara’ya Fethiye’den günübirlik gidebilirsin. 15 kilometrelik kumsalı boyunca yürü yürüyebildiğin kadar. Likya’nın bu liman şehrinin tarihi kalıntılarını gezip tarihte yolculuk yaparken, bir yandan da şifalı kumunda yürüyerek şifalandır ruhunu ve bedenini.

 • Kaya Mezarlarına tırman

  Fethiye’nin sembollerinden birisi de Amintas kaya mezarları. Antik dönemde mezarlar yükseldikçe Tanrı’ya daha yakın olunacağına inanıldığından, yüksek mevkii sahipleri için böyle yüksek yerlerde kayaları oyarak mezar yapmışlar. Amintas da bunlardan biri. Yüz küsür basamak merdiven çıktıktan sonra ancak ulaşıyorsun. Fakat manzarayı görmen lazım. Bütün Fethiye ayaklarının altında.

 • Yamaç paraşütü yap

  Ölüdeniz’de belki de çok yakınında bir yere değdi yamaç paraşütü yapan birilerinin gölgesi. O gölgeler her üzerine değdiğinde daha bir merak ediyorsun yamaç paraşütü macerasını. Hadi toparla cesaretini ve süzül Babadağ’ın zirvesinden Ölüdeniz’in mucizevi güzelliğinin içine.

 • Yörük Müzesi’nde kahvaltı

  Kargı Köyü’ne gidip hem Yörüklerin yaşadıkları hayatı hayalinde canlandırmanı sağlayacak Yörük müzesini gez, hem de başka yerde bulamayacağın mükellef bir Yörük kahvaltısıyla ödüllendir kendini.

 • Hisarönü’nde gece hayatı

  Hisarönü adeta İngiltere’nin Fethiye temsilciliği gibi. Ölüdeniz yolu üzerindeki bu beldede sağın solun önün arkan İngiliz. E tabi adamlar eğlenmeyi de biliyor o yüzden Hisarönü Fethiye’de geceleri en hareketli olan yer.Sen de bir gece kendini Hisarönü’nün hareketli gecelerinde eğlendirebilirsin.

 • Fethiye kordonda yürü

  Hem sakin bir akşam geçireyim hem de şöyle keyifli bir yürüyüş yapayım diyorsan, Palmiye ağaçlarının süslediği kordonda bir yürüyüş yapabilirsin. Sonra sevdiklerinle birlikte keyifli bir akşam yemeğiyle taçlandırırsın gününü.

 • Fotoğraf çek

  Bu kadar mucizevi güzelliği bir arada bulmuşken fotoğraf çekmeden geri dönmeyi düşünmüyorsundur herhalde. En az bin tane fotoğrafla dönmelisin Fethiye tatilinden!

Fethiye’ye Ulaşım

Fethiye çok geniş bir coğrafyada çok çeşitli güzelliklere sahip bir bölge olduğundan araçla gidilmesi çok rahat olur. Tabi araç imkânı olmadığı takdirde uçakla veya otobüsle de gidilebilir. Uçakla en yakın hava limanı Dalaman’a gidip oradan Muğla Belediyesi’nin düzenlediği Fethiye otobüsleriyle 1 saat sürmeden Fethiye’ye ulaşabilirsin. İyi yolculuklar!

Leave a Comment