Binlerce yıl boyunca türlü medeniyete ev sahibi olmuş bu topraklar yıllardır da Türkiye’de bir tatil beldesi olarak talep görüyor. İlk popüler olmaya başladığı yıllarda özellikle Ankaralılar tarafından sık ziyaret edildiği için Ankara’nın başkenti diye de şakası yapılan bir yer Didim. Şimdi artık sadece Ankaralılar değil, hem yabancı turistlerin hem gurbetçi Türk vatandaşlarının yazın tıklım tıklım doldurduğu bir sahil kenti Didim.

Ulaşımının rahatlığı, yakın mesafedeki birçok doğal ve tarihi güzelliği görme imkânı ve meşhur koyları sayesinde Didim birçok insana hitap eden ve merak uyandıran bir tatil mekânı.

Eğer sen de merak ediyorsan ne var bu Didim’de diye, kısaca anlatalım. Belki bu tatilde istikamet Didim olur.

Didim’de Konaklama

“Yaşasın yeni yapılan oteller, yaşasın betonarme”

“Duydum ki İngiliz kardeşler bir sürü ev almış buralarda, belki birinde kalmak kısmet olur”

“Her yer beton her yer kalabalık, beni şu koylardan birinde bir ağaç altı paklar”

Didim’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Milet Antik Kenti’ni gez

  Bir zamanların altın şehri, filozofların şehri Milet’in kalıntıları hala ayaktayken gidip görmek ve tarihin bu eşsiz zenginliğini görmek herkese kısmet olmaz. Milet’teki antik tiyatronun ortasında şöyle bir dur ve etrafına bak. Kim bilir kaç yüz yıl önce kimler alkış tuttu o sahnede oynanan bir oyuna. Sesin güzelse bir de şarkı söylemeyi dene. Akustiğin hala yerli yerinde olduğuna şaşıracaksın.

 • Apollon Tapınağı’nı Ziyaret et

  Artemis’in kardeşi, ışık ve güneş tanrısı Apollon’un tapınağı mutlaka ziyaret edilmesi gereken başka bir tarihi yer. Yüz yıl değil beş yüz yıl değil binlerce yıl önce, kim bilir kaç yüz işçinin çalışması ile dikildi o sütunlar yüce güneş tanrısı adına.

 • Medusa’nın fotoğrafını çek

  Didim’in sembollerinden biri Apollon tapınağındaki Medusa heykeli. Hatta bu heykel Türkiye’nin tanıtımının yapıldığı birçok videoda da yer alır, görünce mutlaka hatırlayacaksın. Belki gitmişken Medusa’yla birlikte bir fotoğraf çekilmek istersin. Aman dikkat et seni taşa çevirmesin.

 • Pirene antik Kenti’ne git

  “Kendine aynada bak; kendini güzel buluyorsan onurlu davran, çirkin buluyorsan tabiat ananın eksikliğini bir davranışınla kapat” demiş Pirene’li bilge Bias binlerce yıl önce. İyon uygarlığının bu önemli kentinin kalıntılarını sen de gidip görmelisin.

 • Altınkum’da sahil boyunca yürü

  Didim’i Didim yapan meşhur Altınkum sahili her ne kadar artık yaz aylarında çok kalabalık olsa da, sabah erken saatlerinde gittiğinde huzurlu bir yürüyüş yaparak ruhunu dinlendirebilirsin. Sonra da at kendini masmavi sıcacık denizine ve kurtul bütün stresinden.

 • Akbük Koyu’na git

  Altınkum’a göre nispeten daha sakin bir bölge olan Akbük’te de uzun bir sahil ve yüzebileceğin turkuaz mavisi bir deniz var. Ayrıca burada da konaklayabileceğin çeşitli otel ve ev seçenekleri mevcut.

 • Manastır Koyu’na git

  Akbük ve Altınkum’a alternatif olarak arabayla ulaşabileceğin başka bir koy da manastır. Güya zamanında burada manastır varmış ama hiç öyle bir iz filan yok. Etrafında çok fazla tesis olmayışı güzel bir denize karşı kafa dinleme imkânı sağlıyor.

 • Tekne turuna çık

  Aslında Didim’in en güzel koylarını ancak tekne turunda keşfedebiliyorsun. Mutlaka bir gün turlardan birini ayarlayıp hem eğlenceli bir gün geçir hem egenin turkuaz rengi sularının keyfini çıkar.

 • Bafa Gölü’ne git

  Didim’e araçla gittiysen, özellikle kalabalıktan bunaldığın günlerden birinde doğayla tarihi bir arada yaşayabileceğin Bafa Gölü’ne gidebilirsin. Göl kenarında temiz havayı soluyarak yürüyüş yapabileceğin gibi, Herakleia antik kentinden kalan harabeleri gezebileceğin Kapkırı köyüne gidebilir sonrasında da köylü ablalardan el işi kolyeler hediyelikler alabilirsin.

 • Kutsal yol yürüyüşüne katıl

  Milet ile Apollon Tapınağı arasında 17 kilometrelik yol boyunca gerçekleşen bu yürüyüş belki farklı bir deneyim olabilir senin için. Eski yoldan kalma tarihi kalıntıları ve türlü doğa güzelliklerini görebilirsin yol boyunca.

 • Gece hayatı

  Kalabalık var, yerli yabancı turist var, gece hayatı olmaz mı. Geceleri de ayrı bir kalabalık Didim caddeleri. Türkü bardan tut gece kulübüne farklı alternatifler bulabilirsin eğlenmek için Didim akşamlarında.

 • Bodrum’a da gidebilirsin

  Didim’in güzel yanı, güney Ege’nin tam ortasına yerleşmiş olması sebebiyle birçok tatil beldesine yakın olması. Belki daha önce Bodrum’a gitmedin ve çok merak ediyorsun, belki Didim’den farklı bir yer de görmek istiyorsun. Arabayla en fazla 1.5 saatlik sürede Bodrum’a ulaşabilir, marinada keyif yapabilir veya Bodrum gece hayatının tadını çıkarabilirsin.

 • Efes’i keşfet

  Didim’e yakın mesafede bulunan bir başka tarihi güzellik de aslında Efes antik kenti. Eğer daha önce Efes’e hiç gitmediysen, Didim tatili bunun için bir fırsat olabilir. Araçla Didim’den 1 saat gibi bir sürede ulaşabileceğin bu dünya mirasını ölmeden önce mutlaka görmelisin.

 • Şirince köyünü ziyaret et

  Eğer Didim’de kaldığın süre boyunca bir gününü Efes’i gezmek için ayırırsan, Efes’i gezdikten sonra hemen yanı başındaki Şirince köyünde soluklanıp buraya özel meşhur şarapların tadına bakabilir ve sevdiklerine hediye götürebilirsin.

 • Fotoğraf çek

  Bu kadar tarih kokan efsanevi yerleri gezerken yanından fotoğraf makinasını da eksik etmezsin herhalde. Yine de hatırlatmakta fayda var tabi.

Didim’e Ulaşım

Didim’e en rahat ulaşım, çevredeki tarihi güzellikleri de rahat rahat gezebilmek açısından kendi aracınla gitmek.  Ama “yok ben illa uçakla gidicem” dersen Bodrum veya İzmir hava limanlarından birine uçup sonrasında araç kiralayabilirsin.

Leave a Comment