Çok çalıştın çok yoruldun, şöyle deniz kum güneş eğlence olan bir yerlere kaçmak istiyorsun birkaç günlüğüne ama öyle çok da kafa dinleme yeri olursa sıkılırım, bol aksiyon olsun, ağaçlar kuşlar böcekler olmasa da olur diyorsan, ister yaz tatili için ister hafta sonu tatili için Çeşme’ye gitmeyi düşünebilirsin.

İzmir’in her yeri güzel olmasına güzel de Çeşme bir başka güzel. Upuzun sahilleri, masmavi denizi, yaz kış cıvıl cıvıl enerjisi ile insana yaşadığı bütün sıkıntıları birkaç günlüğüne de olsa unutturmakta bire bir.

Şimdiye kadar hep sen dinledin arkadaşlarından “bu hafta sonu Çeşme’deydim”, “yaz tatilimi Alaçatı’da geçirdim” hikâyelerini. Hadi ama şimdi hikâye yazma sırası sende. Eğlence başlasın!

Çeşme’de Konaklama

“Alaçatı’da begonvillerin süslediği butik otellerden birinde mi kalsam yoksa şu beş yıldızlı lüks otele mi yayılsam”

“Oteli boşver yıldızı da boşver ev ver bana pansiyon ver”

“Benim dört duvara ihtiyacım yok çok şükür, atarım çadırımı bir kenara bakarım keyfime”

Çeşme’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Altınkum’da bol bol yüz

  Çeşme’de denize girebileceğin en güzel yer olmaya adaydır Altınkum. Upuzun altın sarısı kuma bulanmış bir sahil, turkuaz mavisi cam gibi berrak sakin bir deniz. Hani olur ya eskiden gittiysen ve eski halini hatırlıyorsan o halini unut bu arada. Çeşme’nin her yerinde olduğu gibi burada da çeşitli beach club’lar var, onlardan birini seçerek Altınkum’un serin sularının tadını çıkarabilirsin.

 • Çeşme Liman’da yürü

  Yazın bir yere gittiğimizde önceliğimiz genelde bir an önce kendimizi serin sulara atmak oluyor sabırsızca. Ama şehrin gezilecek yerleri de bizleri bekliyor bir yanda. Denizden çıktıktan sonra gün batmadan limanda bir yürüyüşe ne dersin? Belki sonra akşam yemeğini de burada yemek istersin.

 • Çeşme Kalesi’ni gez

  Çeşme’nin eğlence hayatına akmadan önce biraz geçmişe yolculuk yapıp tarihini anlamak istemez misin? Hem tarihin kokusunu hisset hem de kalenin muhteşem manzarasının tadını çıkar. Hem çok yalnız kalmış kale bugünlerde duyduğuma göre. Bari sen de yalnız bırakma.

 • Ilıca Plajına git

  Beach Club olmayan tek yer burası ve ücretsiz girilebiliyor. Yumuşacık kumu ve Altınkum’a göre daha sıcak denizinde hafif hafif çarpan dalgalarla eğlenerek stresini atabilirsin. Ah bir de kumsala çöplerini bırakıp giden insanlar olmasa da Ilıca hep tertemiz pırıl pırıl kalsa.

 • Rüzgâr sörfü yapmayı dene

  Özellikle Alaçatı plajlarının en önemli özelliği rüzgâr sörfü meraklılarının uğrak yeri olması. Sen de denemek istersin belki? Ya da istersen sörf yapanları izleyerek de bu keyfi yaşayabilirsin.

 • Aya Yorgi’de bir gün geçir

  Hem denize gireyim hem de çılgınlar gibi dans edip eğleneyim mi diyorsun? Aya Yorgi plajları senin gibi enerjisini içine sığdıramayan insanlarla dolu. Git onlardan birine katıl ve happy hour vakti geldiğinde doyasıya dans et.

 • Alaçatı sokaklarını gez

  Ah Alaçatı, kışın başka yazın başka güzel Alaçatı. Sokakları her daim cıvıl cıvıl, tek derdi eğlenmek gezmek dolaşmak olan yüzlerce insan gibi sen de at kendini akşam olunca Alaçatı sokaklarına. Kafana göre yer bul kendine güzel bir akşam yemeği yiyebileceğin ve sofrasında dostlarınla kahkahalar atabileceğin.

 • Ege mezelerinin tadını çıkar

  Ege otları eşliğinde karides ve kalamarın şekilden şekle girdiği çeşit çeşit mezelerle donatılmış bir sofra olsun önünde başka ne istersin ki.

 • Sarhoş ol

  O güzelim Ege mezeleri kuru kuru içkisiz gitmez değil mi? İster rakı ister şarap eşliğinde olsun yeter ki neşen eksik olmasın, doyasıya kaldır kadehini iç içebildiğince sarhoş olana kadar.

 • Gece hayatının tadını çıkar

  Dinlendin, denize girdin, Ege mezeleri eşliğinde harika bir akşam yemeği yedin ve şimdi sıra bütün kurtlarını dökmeye geldi. Çeşme’de sayamayacağın kadar gece kulübü göreceksin. Hatta bazı beach club’lar hava karardıktan sonra sabahlara kadar dans edip eğlenebileceğin gece kulübüne dönüşüyor. Bir gece Aya Yorgi’de bir gece Alaçatı’da sabahlamayı dene istersen.

 • Damla sakızlı dondurma ye

  Malum bu damla sakızı Ege’nin her köşesinde olmazsa olmaz. Özellikle Alaçatı’da dondurma halini de deneyip parmaklarını yalayabilirsin.

 • Kumru ye

  Çeşme’ye kadar gidip de İzmir’in meşhur kumrusunu yememek olmaz. İster öğle yemeği niyetine ister atıştırmalık niyetine yiyebilirsin. Zaten adım başı kumrucu göreceksin mutlaka. Ha kumrunun ne olduğunu bilmiyor musun? Karışık tost gibi bir şey aslında ama onun malzemesi çok çok daha bol hali. Sırf ne olduğunu bilmediğin için yemediysen artık biliyorsun, hadi durma at bi kumru gitsin.

 • Hediyelik eşya al

  Çeşme’ye gittin hele hele Alaçatı sokaklarında dolaştın, eli boş dönmek olmaz. Eminim Alaçatı’daki hediyelik dükkânları görünce dayanamayacaksın epey bir alışveriş yapacaksın zaten. Her şeyi de kendine alma, biraz sevdiklerine de hediyeler götür 😉

Çeşme’ye Ulaşım

İzmir ile Çeşme arasındaki otoban sayesinde İzmir’den Çeşmeye 1 saatten daha az bir yolculukla ulaşılabiliyor. İzmir’e ise ister kendi aracınla gidebilirsin ister uçakla gidip hava limanından araç kiralayabilirsin. Hangisi vaktine ve bütçene daha uygun gelirse artık.

1 Comment

Leave a Comment