“Çanakkale içinde aynalı çarşı, ana ben gidiyom düşmana karşı”

Tarihimizin en önemli sayfası Çanakkale denince bu türkü geliyor akla. Sonra bir hüzün sarıyor. Tüylerin ürperiyor. Hele biraz tarih okuduysan, o döneme ait hikâyeler okuyup dinlediysen ya da şehitliği gezdiysen durduramıyorsun gözyaşlarını.

Şairin de dediği gibi, bir devrin bittiği, bir ülkenin kalbinin attığı yer Çanakkale toprakları. İşte bu yüzden Türk vatandaşıyım diyen herkesin defalarca gidip görmesi gerekiyor Çanakkale’yi. Eğer bugün Çeşme’de Bodrum’da Marmaris’te gönül rahatlığı ile eğlenip tatil yapıyor, âlemlere akabiliyorsak, ne çok şey borçluyuz bu topraklarda savaşıp can veren yiğitlere. Gidip görmeden anlamıyor insan.

Sadece tarihin dönüm noktası değil, doğal güzellikler diyarı aynı zamanda Çanakkale. Doğaya, denize, temiz havaya, zeytine doyacaksın gittiğinde. Sen de türküyü dinleyip duygulandıysan, sil gözyaşlarını ve toparlanmaya başla. Çanakkale’ye gidiyoruz!

Çanakkale’de Konaklama

“Anzac kardeşlerimizin kaldığı otelde kalıp onlarla dertleşmek istiyorum.”

“Çoluk çocuk tarihimizi doğamızı görsün, kalabalık gidicez geniş yer lazım.”

“Yeşille mavinin buluştuğu cennete gelmişsin kamp yeri olmaz mı?”

Çanakkale’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Önce biraz tarih oku

  Koskoca bir ülkenin tarihinin yazıldığı topraklara gidiyorsun. Tarih konusunda zayıf olabilirsin, eksiklerin olabilir ayıp değil. Ama öğrenmemek ayıp. Gitmeden önce mutlaka birinci dünya savaşını, Çanakkale cephesi hikâyelerini biraz araştır. Gittiğinde daha anlamlı olacak yaptığın gezi. Vikipedia yasak diye söylenme. Eskiden vikipedia mı vardı, araştır biraz!

 • Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

  İşte burası Çanakkale’nin kalbi, ülkemizin kalbi. Ata’mızın ve silah arkadaşlarının canla başla mücadele ettiği yer. Ne çok anı var burada. Ne çok acı var. Ne çok mücadele. Kalbinin sıkışmaması mümkün değil. Sen şimdi gezmek için o siperlerin içine gireceksin, fotoğraf çekileceksin, ama 57. Alay şehitliğini gezince göreceksin ki daha 16 – 17 yaşını doldurmamış delikanlılar yitip gitmiş o siperlerde.  Çok duygu yüklü bir gezi olacak Milli Park’taki gezin hazırlıklı ol. Mutlaka en az 1 gününü buraya ayır ve mümkünse bir rehber eşliğinde dolaş. Yoksa biraz daha tarih okuman gerekebilir.

 • Aynalı Çarşı’yı gez

  Türküden bildiğimiz Aynalı Çarşı, Çanakkale’nin içinde bir kapalı çarşı. 1915’teki Gelibolu çıkartması sırasındaki bombardımanlarla tahrip olmuş sonra da İngilizler atlarının barınması için ahır olarak kullanmış. 1967 yılında çarşı yenilenerek bugünkü halini almış. Türkülerde adı geçmiş, bunca zorlu süreçlere şahit olmuş çarşıyı bir ziyaret edersin Çanakkale merkeze gittiğinde.

 • Çanakkale kordonda yürüyüş

  Ege şehirlerinde sahilde yürüyüş bir başka olur. Çanakkale’de ise kordonda yürürken hem Ege’nin havasını alırsın hem püfür püfür esen boğaz havasını. Çarşıda kısa bir geziden sonra kordonda yürüyebilir, hatta gün batımını seyredebilirsin.

 • Deniz Müzesi’ni gez

  Tarihte biraz daha yolculuk yapman gerekiyor. Deniz Müzesi’ni görmeden Çanakkale’den gidemezsin. Müzenin bahçesinde Çanakkale Savaş’ında kullanılan silahları görebilirsin. En önemlisi de Çimenlik Kalesi. Burada yine çok duygulanacaksın hazırlıklı ol. Kalenin bahçesindeki asker minyatürlerini görünce, savaşın gerçek hali canlanacak gözünde bir anda. Sonra yine gözyaşları…

 • Kilitbahir Kalesi

  Fatih Sultan Mehmet’in izlerini taşıyan bu kale, Çanakkale’nin Avrupa yakasının en uç noktasında bulunuyor. Fatih kaleyi nereye yaptıracağını iyi bilir sonuçta, kalenin bulunduğu yeri görünce ne kadar stratejik bir noktada olduğunu anlıyorsun.

 • Kabatepe’de denize gir

  Kabatepe’yi ya bilmiyorsundur ya da en fazla Gökçeada vapurlarının kalktığı liman olarak biliyorsundur. Çanakkalelilerin hafta sonları denize girmek ve stres atmak için geldiği en güzel yerlerden biri burası. Neyse ki biz İstanbullular henüz pek keşfetmedik burayı. Yoksa çoktan bitirmiştik Çanakkale’nin Saroz Körfezi tarafında kalan bu cennet koyunu. Yemyeşil ormanın içinden çıkıp masmavi buz gibi bir denize giriyorsun daha ne olsun. Asıl güzel olan orada böyle bir güzelliği beklemiyor olduğun için gördüğünce yaşadığın şaşkınlık.

 • Batık dalışı yap

  Dalış merakın varsa bir dalış turuna katılabilir, savaştan kalma birçok batık gemiyi suyun altında izleyebilirsin. Dalış tecrüben yoksa bile uzman hocaların yönlendirmesiyle bu tarihi deneyimi yaşayabilirsin.

 • Peynir tatlısı ye

  Çanakkale’nin en meşhur yiyeceğidir irmik, peynir ve şekerle yapılan tatlısı. Aslında çok basit ve çok şekerli bir tatlı. Ama seven çok seviyor. Hatta müdavimleri kutu kutu alıp ailelerine hediye olarak götürüyor.

 • Truva Antik Kenti’ne git

  Dünyadaki en ünlü antik kentlerden birine de ev sahipliği yapıyor Çanakkale. Merkeze yakın değil ama arabayla 30-40 dakikada ulaşabileceğin mesafede. Unesco’nun dünya mirasları listesine aldığı Troya’da yaşam günümüzden 5000 yıl önce başlayıp Roma Uygarlığının sonuna kadar da aktif bir şekilde devam etmiş.  Sembolik Truva atı da antik kentin girişinde fotoğraf çektirmek isteyenleri bekliyor.

 • Adatepe Köyü’ne git

  Oksijen cenneti Kaz Dağları’nın yamaçlarında antik çağlardan beri yaşamın sürdüğü, taş evlerine bakmaya doyamayacağın bir yer Adatepe. Neyse ki sit alanı olarak kabul edildiği için çevredeki betonlaşmadan etkilenmeden hayatını devam ettirebiliyor köy. Hatta birkaç eski taş ev yenilenmiş ve pansiyon olarak hizmet veriyor. Şehirden bunalıp kaçanlar birkaç gün herkesten her şeyden uzak kafa dinleyebiliyor burada bol oksijen eşliğinde. Fazla oksijen çarpması da olabilir, gidersen dikkat et çok yorma kendini.

 • Asos’a git

  Behramkale köyü, Athena tapınağı, antik tiyatro, Asos limanı ve muazzam dinginliğiyle Ege Denizi… Engebeli yolundan dolayı hala sakin kalabilmiş tatil beldelerimizden olan Asos adını tabii ki antik “Assos” kentinden alıyor.  Başlı başına ayrı bir yazıda ele alınabilecek bu güzellik için bir gün yetmez ama yine de Çanakkale’ye gittiğinde uğrarsan seyahatin eksik kalmayacaktır.

 • Bozcaada

  Bol bol vaktin varsa Çanakkale’ye ait keşfetmen gereken güzelliklerden biri de Bozcaada, aklında bulunsun. Önce Geyikli’ye gidip sonra yarım saatlik vapur yolculuğuyla Bozcaada’dasın. Olur da gitmeye karar verirsen Bozcaada yazımıza da göz at mutlaka.

 • Gökçeada

  Kabatepe’ye gittiysen limandan kalkan Gökçeada feribotlarını da görmüşsündür. Zaman sıkıntın yoksa hemen oracıktan vapura atlayıp Bozcaada’nın büyük kardeşi Gökçeada’ya kaçabilirsin birkaç günlüğüne. Kaçmadan önce Gökçeada yazımızı okumayı unutma sakın!

Çanakkale’ye Ulaşım

Çanakkale’ye İstanbul’dan 4-5 saatlik araba yolculuğuyla ulaşmak mümkün. Otobüsle de gidilebilir fakat geniş kapsamlı bir seyahat planlıyorsan araçla gitmen en iyisi. İyi yolculuklar!

Leave a Comment