İstanbul’un adaları, gitmesek de görmesek de orada bir köy var uzakta şarkısındaki gibi. Hemen şuracıkta tam karşımızda duruyor bu güzellikler ama tembellik edip gitmiyoruz ya da her seferinde erteliyoruz. Büyükada bu anlamda diğer adalara göre nispeten şanslı. Çünkü bir adalar gezisine karar verildiğinde genellikle ilk gidilen ada Büyükada olur. Adı üstünde “Büyük” ada.  Prens adalarının en büyüğü ve güzellik bakımından en zengini.

Eğer senelerdir Büyükada’ya gitmediysen, tekrar gitmek için yaz ayları yerine Nisan, Mayıs gibi ilkbahar aylarını veya Eylül, Ekim gibi Sonbahar aylarını tercih edersen yapacağın geziden daha fazla keyif alabilirsin. Artan Arap ziyaretçi sayısı yaz aylarında yerli turistle de birleşince adada kalabalıktan adım atamayabilirsin.

Ada vapuru yandan çarklı mı yoksa değil mi? Hadi atla vapura da sen söyle bize olup olmadığını. Biz de sana adada neler yapabileceğini anlatmaya çalışalım bu arada.

Büyükada’da Konaklama

“İstanbul’un parlayan ışıklarına karşı adanın sessizliğinde geçireceğim geceyi”

“Şu güzel konaklardan birini de kiralayan var mıdır acaba? ”

“Bu yaz adadaki çadırımdan gidip geleceğim işime. Gündüz takım elbise akşam bira patates ve yıldızlar”

Büyükada’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Hafta sonu tatili

  Bütün hafta çok çalıştın çok yoruldun stresten beynine ağrılar girdi muhtemelen. Hafta sonu evden de şehirden de uzaklaşmak istiyorsun ama yol derdi çekmek istemiyorsun. Aklının bir köşesinde Büyükada alternatifi her zaman bulunsun mutlaka. İstanbul’a bu kadar yakın ve yarım saatte ulaşabileceğin, hem de arabasız gidebileceğin başka bir yer yok. Atla vapura, Büyükada’daki otellerden birinde konakla ve bir hafta sonu da olsa kendini izole et şehirden. Hem de şehri uzaktan izlemeye devam et bir yandan.

 • Günübirlik Gezi

  Adaya gidince İlla konaklamak zorunda değilsin. Sırf ada havası almak için birkaç saatliğine bile gidebilirsin. Biraz vapur havası, biraz ada rüzgârı, biraz sessizlik, biraz oksijen ve biraz huzur çok iyi gelecek yorulmuş ruhuna.

 • Ada Konakları

  Büyükada’yı en güzel yapan şeylerden biri adanın birbirinden güzel konakları ve evleri. Her biri film setinden çıkmış gibi adeta. O yüzden biraz yürüyerek tadını çıkarmalı ada sokaklarının. Çok yokuş yorulurum dersen, dur biraz dinlen arada bir. Zaten her evin önünde fotoğraf molası vermek isteyeceksin.

 • Aya Yorgi Kilisesi

  Büyükada’yı Büyükada yapan şeylerden biri de Aya Yorgi. Belki sadece klasik bir Ortodoks kilisesi diyebilirsin görünce. Ama arkasındaki manzara öyle her yerde görebileceğin cinsten değil. Bütün adalar ve Şehr-i İstanbul ayaklarının altına serilmiş ve sen o manzaraya karşı sessizlikte kuş sesleri eşliğinde ruhunu dinlendiriyorsun. Tabi her güzelliğin bir bedeli var. Aya Yorgi’ye gitmek için dik bir yokuşu yürüyerek çıkman gerekiyor. Faytonla ancak lunapark denen bir meydana kadar gidebiliyorsun. Sonrası ise tabanlara sağlık. 23-24 Nisan civarında bu yokuşu çıplak ayakla yürüyenler mi dersin, ağaçlara iplikler çaputlar bağlayanlar mı dersin öyle de bir cümbüşle doluyor yılın bu zamanı. Güya o tarihlerde çıplak ayakla ve hiç konuşmadan o yokuşu çıkarsan hacı oluyormuşsun. İlgin varsa bu detay da aklında bulunsun. Hacı olmasan da en azından dilek dilemeye merakın vardır elbet. Al mumu eline tut bakalım dileğini. Kabul ola!

 • Dilburnu

  Günümüzün mangal ve piknik yeri olan bu mesire alanı geçmişte âşıkların kaçamak yeriydi. Bundandır ki birçok Türk filminde âşıkların sevinç ve neşe içinde el ele tutuşup göz göze baktıkları, kahkahalar atarak yürüdükleri sahnelerin çoğu Dilburnu’nda çekilmiştir. Aç bir eski Türk filmi, bak bakalım Ediz Hun’la Hülya Koçyiğit’in el ele mesut bahtiyar dolaştıkları yer neresi?

 • Adalar Müzesi

  Adaların oluşumundan bugününe kadar geçen süreçteki tarihsel evrelerini çeşitli objelerle, fotoğraflarla görebileceğin bir müzeye de ev sahipliği yapıyor Büyükada. Biraz merkeze uzak ama görülmesi gereken önemli bir değer Adalar Müzesi.

 • Reşat Nuri Güntekin

  Türk Edebiyatı’nın ünlü yazarı Reşat Nuri Güntekin’in evi tam da hikâyelerde sürekli sözü edilen “pembe panjurlu” evler misali. Sahil yolundan ulaşılabilen bu ihtişamlı ahşap yapının içine girilemese de dışarıdan görmek için bile değer. Böyle bir yerde yaşamanın ustanın romanlarına katkısı büyük olmuş olsa gerek.

 • Bisiklete bin

  Adada hem bir ulaşım aracı olarak hem de keyif almak için kullanabileceğin bir aktivite bisiklet. Saatlik bisiklet kiralayabileceğin birçok yer var merkezde. Bir saatliğine de olsa adada bisiklet keyfini deneyimlemelisin mutlaka. Dik yokuşlara ve fayton trafiğine dikkat etmek şartıyla tabi.

 • Faytona bin

  Her ne kadar hayvan sever de olsan, güzelim atların o yorgun perişan hallerine üzülsen de mutlaka sen de teslim olup bineceksin faytona. Büyükada malum çok büyük. Yürüyorsun bisiklete biniyorsun bir yere kadar ama illaki yoruluyorsun ve çoğumuzun kondisyonu bu kadar yürümeye bile yetmiyor. İyisimi vicdan azabını bir kenara koyup ada turunun keyfini çıkarmaya çalış faytonla.

 • At kendini denize

  Büyükada’da denize girebileceğin epey bir plaj var. Yörükali Plajı, Nakibey ve Aya Nikola plajları bunlardan birkaçı sadece. Çılgın gençlik sıcaktan kavrulan yaz günlerinde kendini bu plajlarda serinletip eğlendiriyor. Sen de onlardan biri olabilirsin istersen.

 • Dondurma ye

  Büyükada’nın sembollerinden biridir dondurmacıları. İskelede indikten az sonra görmeye başlarsın rengârenk büfeleriyle. Özellikle yazın gittiysen, hemen kap dondurmanı ve yürüyüşüne tatlı tatlı başla.

 • Kedileri besle

  Araba trafiği olmadığı için ada kedileri çok şanslı. Eğer hayvan sever biriysen yanında küçük bir poşet mamayla git adaya. Sonra çok mahcup olursun peşinde dolaşan kedi kardeşlere.

 • Fotoğraf Çek

  Telefonun kamerası yetmeyebilir Büyükada’nın güzelliklerini fotoğraflamaya. O yüzden fotoğraf makinanı da yanında götürürsen iyi edersin. Bol bol fotoğraf çek bol bol hatıran olsun adadan kalan.

Büyükada’ya Ulaşım

Kabataş’tan, Kadıköy’den ve Bostancı’dan düzenli vapur ve motor seferleri ile Büyükada’ya ulaşabilirsin. Ada içi ulaşımda belediye araçları hariç araba kullanılmadığını da unutma! İyi eğlenceler!

Leave a Comment