Onca yıllık İstanbullusun ve hiç Adalar’a gitmedin değil mi? Ya da en iyi ihtimalle bir iki kere içlerinden birine gittin ama Burgazada’ya gitmedin. Hem her gün şikâyet edersin şehrin keşmekeşliğinden, hem de yanı başında yarım saat uzaklıkta böyle bir güzellik varken kıymetini bilmezsin. Zaten insan en çok sahip olduklarının kıymetini bilmez ya, o misal. Çoğu zaman uzaklarda arıyor insan ihtiyacı olan huzuru.

Hâlbuki huzur çok yakınında. Yeter ki iste. İşten erken çıktığın bir gün iki-üç saatliğine bile kafa dinlemeye gidebilirsin. Daha vapurdayken huzur sarmaya başlar üşüyen omuzlarını. Adaya vardığında iskelede inince dönüp bakarsın şehrin adadan görüntüsüne, o zaman şimşekler çakar beyninde. Nasıl bir keşmekeşin içinde yaşadığını anlaman için o keşmekeşin görüntüsünü adadan iki dakika bile izlemen yeterli. Tabi sonrasında dönüş vapuruna binmek işkence olacak orası da ayrı bir konu.

İskelede İstanbul’un kalabalık görüntüsüne bakarken korkudan donup kalmadıysan, gel sana anlatalım biraz ne var ne yok Burgazada’da.

Burgazada’da Konaklama

“Günübirlik gezi yetmez bir gece de olsa yatmam lazım dersen küçük bir otele ya da pansiyona atabilirsin kendini”

“Belki evini kiralayan bir Adalı bulursun, hatta bütün yaz Adada kalır işine oradan gidip gelirsin”

“Hem İstanbul’a yakınsın hem de arzuladığın kamp ortamını yaşayabilecek imkânın var”

Burgazada’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Kahvaltı

  Eğer hafta sonu sabah erkenden gittiysen, önce iskele boyunca şöyle bir yürü ve gözüne kestirdiğin bir kafe ya da Restoran’da dinlenip güzel bir kahvaltı keyfi yap.

 • Sait Faik Abasıyanık

  Türk Edebiyatı’nın en önemli öykü yazarı Sait Faik Abasıyanık’ı tanıyorsundur herhalde. Burgazada aynı zamanda Sait Faik’in ikinci evi. Öykülerini sessizlik ve huzur içinde yazabilmek için buraya atarmış kendisini. Ölümünden sonra annesi evini müzeye dönüştürmüş. Adaya gittiğinde buraya uğramayı ihmal etme mutlaka.

 • Aya Yani Kilisesi

  Ada demek aynı zamanda tarih demek. Bizans döneminden kalma kiliseler dahi görebilirsin. Aya Yani ise 19. yüzyıl yapımı bir Rum Ortodoks kilisesi. Daha iskeleye yanaşırken kubbesini göreceksin. Ziyaret edip bir dilek dilersin artık.

 • Hristos Tepesi ve Manastırı

  Madem ada tarih dolu dedik, Hristos Manastır’ını da gözden kaçırmayalım. 9. yüzyılda rivayete göre Antik Yunan kalıntılarının üzerine inşa edilmiş bu manastırı bugün en çekici kılan şey muazzam manzarası. Masmavi bir deniz ve adalar manzarası eşliğinde biraz tarihin derinliklerine uzanabilirsin.

 • Bisiklete bin

  Ey trafikten şikâyet eden İstanbullu! Artık özgürsün! Al sana trafiksiz hayat. Hemen bir bisiklet kiralayıp özgürlüğün tadını çıkarmalısın. Yokuştan filan da şikâyet etmeyiver artık. Haydi, pedallara kuvvet!

 • Faytona bin

  Pedal çevirmek zor geldi değil mi? E tabi her gün arabayla işe gidip gelmeye alışmışsın vücut ne yapsın. Neyse ki yorulunca imdadına faytonlar yetişiyor adada. Zavallı atlar yazın sıcağında dilleri dışarı sarkmış bir şekilde de olsa hizmet ediyorlar ada ziyaretçilerine. İstersen faytonla ada turu da yapabilirsin. Ona göre pazarlık yap binmeden.

 • Kalpazankaya’ya git

  Adanın bir diğer güzel manzaraya sahip tepesi de Kalpazankaya. Tepe olan her yer manzara demek elbette ama burayı meşhur yapan hem faytonla ulaşımının rahat olması hem de tepeden merdivenlerle hemen aşağıda deniz kenarına inilebiliyor olması. Bir güzelliği de bu manzaraya karşı yemek yiyebileceğin güzel bir restoranın olması. Ada turunu yapıp iyice acıktıktan sonra burada bir süre mola verip güzel bir yemek yiyerek manzaranın ve kuş seslerinin tadını çıkarabilirsin. Dikkat et yemeğini kuşlarla da paylaşman gerekebilir.

 • Denize gir

  Eskiden denize girmek için İstanbullular her hafta sonu adaya akın ederlerdi. Marmara Denizi’nin kirlenmesiyle birlikte bu akın azalsa da, Burgazada’da hala deniz keyfi yapıp yaz sıcağında biraz serinleyebilirsin. Madam Marta Koyu ve Süt Koyu ada halkının denize girmeyi tercih ettiği en güzel koylar. Hatta istersen iskele kenarındaki motorlarla da ada koylarına doğru bir tura çıkabilirsin.

 • Meyhaneye git

  Belli başlı yerler dışında gitgide azalan meyhane kültürünü hala adada yaşayabiliyor olmak umut verici. Al sevdiklerini yanına ve güzel bir meyhanede keyif yapın hep birlikte.

 • Kedilerle oyna

  Trafiğin olmadığı bir yerde aslında en özgür olan varlıklar kediler. Adaya gidince hazırlıklı ol sürekli kedilerle haşır neşir olmaya. Gittiğin hiçbir yerde seni yalnız bırakmayacaklar.

 • Kitap oku

  Eğer uzun uzun geçirecek vaktin varsa, bir köşede oturup kitap okumak ayrı bir keyif adada. Temiz havası ve püfür püfür esen ada rüzgârıyla başka bir anlamlanır okuduğun cümleler.

 • Fotoğraf Çek

  Sadece selfie değil, gördüğün manzaraların, tarihi güzelliklerin, huzur dolu ada sokaklarının ve evlerinin de fotoğraflarını çekmelisin mutlaka. Kim bilir bir daha ne zaman geleceksin.

Burgazada’ya Ulaşım

Kabataş’tan, Kadıköy’den ve Bostancı’dan düzenli vapur ve motor seferleri ile Burgazada’ya ulaşabilirsin. İyi eğlenceler!

Leave a Comment