Nasıl anlatsam nereden başlasammmm… Bodrum Bodrum!

MFÖ’nün yıllar önce adına şarkı yazdığı yıllarda bile kelimelere sığması zorken, bugün artan popülaritesi ve çeşitliliği sayesinde, Bodrum’u kelimelerle anlatmak artık daha da zor. MFÖ’nün şarkısını yaptığı 80’li yılların başında belki bir tane Bodrum vardı ama bugün neredeyse herkes için başka bir Bodrum var.

Bugün Bodrum, her beldesi ve her köşesi hakkında sayfalarca yazabilecek kadar hikâyeye sahip aslında. Burada hepsini anlatmak mümkün değil elbet ama özet de olsa şöyle kuşbakışı bir giriş yapabiliriz belki.

Tatil sever, Ege sever biri isen Bodrum’a hiç gitmemiş olma ihtimalin yoktur muhtemelen ama illa ki gitmediğin birçok yeri vardır. Şöyle bir oturalım anlatalım sana başka nereler var Bodrum’da gidip görülebilecek hatta belki de bir sonraki tatilini geçirebileceğin. Bak bakalım sen hangi Bodrum’u yaşamak istiyorsun.

Bodrum’da Konaklama

“Önce Bodrum’un neresinde kalacağına karar ver de otel kolay”

“Kendimi evimde gibi hissetmek istiyorum, ev sahibi bir de Türk kahvesi yapıp koysa önüme ne güzel olur”

“İlla bir ağaç altı kalmıştır hala kamp kurabileceğimiz”

Bodrum’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Bodrum Kalesi’ni gör

  Kale’den Bodrum bir başka güzel görünüyor diyeceksin gidince mutlaka. Ama bir yandan da o kalenin 600 yıl önce manzara seyretmek için yapılmadığını gezdiğin her köşesinde yürüdükçe anlayacaksın. Kim bilir ne mücadeleler verdi o kale Bodrum’u korumak pahasına, ne acılara şahit oldu tarih boyunca o zindan odaları…

 • Marina’da yürü

  Bodrum’un o cıvıl cıvıl her telden çalan enerjisini hissetmek için at kendini bir an önce merkeze ve marinada yürü. Kalabalığın içinde kaybol biraz ve unut stresini. Sonra otur bir Restoran’da güzel bir akşam yemeği ye sevdiklerinle birlikte.

 • Antik Tiyatro

  Bodrum’un coşkusunu bir de antik tiyatroda hissetmelisin. Yazın ne zaman gidersen git illa ki ya bir konsere ya bir festivale denk gelirsin mutlaka. Yine de gitmeden önce kontrol et ve biletini hazır et ona göre. Sonra içinde ukde kalmasın.

 • Torba

  Bodrum’da hala oteller tarafından çevrilmemiş plajı kalan yerlerden biri Torba. Tabi öyle çok büyük bir plaj hayal etmemek lazım. Zira aynı zamanda büyük oteller de var civarda. Aynı zaman da beach club’lar da mevcut. Güzel olan yanı, nadir ormanlık alanların içinden geçerek buraya gidip püfür püfür esen rüzgârı ile birlikte berrak suyunda stresini atabileceksin Torba’nın.

 • Bitez

  Bodrum’un nadir kumsallarından birini bulabileceğin bir yer burası. Bundan dolayı çocuklu ailelerin de bolca talep gösterdiği bir bölge. Uzun sahili boyunca yürüyüş ve bisiklet binme imkânı da sunan, ayrıca merkeze çok da uzak olmaması sebebiyle tercih edilebilir bir yer.

 • Gümbet

  Hem Bodrum merkeze çok yakın hem de aynı merkez gibi oldukça kozmopolit bir yer burası. Yani her telden çalan insanın olduğu ama nispeten arabesk bir havanın hakim olduğu mahalle. Bu hareketliliğinden dolayı özellikle genç gruplar tarafından tercih ediliyor.

 • Turgutreis

  Bodrum’un neresine gidersen git göreceğin kalabalık ve hareketliliğin aksine sessizlik ve huzurun hakim olduğu bir belde Turgutreis. Marinanın yapılması ile daha şık bir yer haline geldi ve hala dinginliğini koruyor. Gençlerin burayı emekli mekanı diye tanımlamasına bakma, belki sen de Bodrum’un hareketliliğinden bunalıp şöyle kafa dinlemek için biraz kaçmak istersen aklında bulunsun.

 • Gümüşlük

  İşte bizim İstanbul’dan giden beyaz yakalı tayfanın Bodrum’da en bi sevdiği yer burası. Sahil boyu dizilmiş çeşit çeşit balık Restoran’ının Ege mezeleriyle donatılmış sofralarında, önce günbatımının güzelliği sonra da işi gücü bırakıp Bodrum’a yerleşme hayalleri üzerine saatlerce dostlarıyla sohbet eder plaza insanı. Birkaç gün sonra plazadaki koltuğuna geri döneceğini unutur birkaç saatliğine de olsa.

 • Yalıkavak

  Burası adeta Bodrum’un Etiler’i. Daha bir elit daha bir lüks bir yer olduğu Palmarina denen marinanın yapılmasıyla birlikte daha da net bir şekilde görülüyor. Özellikle merkezdeki ve Gümbet’teki insan çeşitliliğinden bunalınca gidip Yalıkavak’ta bir yürüyüş yapmak bile iyi gelebilir ruhuna.

 • Türkbükü

  Hani şu magazin haberlerinde bir lahmacuna 50 tl ödediler gibi haberlerin çıktığı bir yer var ya, işte orası burası. Bir lahmacuna 50, ayrana 20 tl isteyen beach club’ları ile ünlü Türkbükü. Yiğidi öldür hakkını yeme, Bodrum’un belki de en berrak en sakin denizi de burada. Tabi kumsal yok, denize iskelelerden giriliyor ama çok berrak bir deniz. Neyse ki her şey dahil beş yıldızlı oteller de var bu bölgede de en azından gitmeden önce yediğimizin içtiğimizin fiyatını bilip ona göre ödeyerek huzur içinde de geçirebiliyoruz tatilimizi.

 • Akyarlar

  Burası da Bodrum’un sessiz sakinliği seven insanlara uygun olan bir bölgesi. Turgutreis’ yakın, hem evlerin hem otellerin bulunduğu huzurlu bir tatil geçirilebilecek bir bölge. Her daim mevcut tatlı esintisi sebebiyle rüzgâr sörfü için de en uygun yerler bu belde de bulunuyor. E iyi de o zaman denizi hep dalgalı mı diyenler için de hemen iki adım ötesinde bir Karaincir plajı var ki… Özellikle anlatmıyorum ki fazla kimse keşfetmesin!

 • Kos

  İstanbul’dan kaçtık geldik gördük ki Bodrum bir küçük İstanbul olmuş sanki hissine mi kapıldın bir an? Emin ol gelip geçici bir histir bu. Belki kaldığın otel ya da yemek yediğin yer hissettirememiştir sana Bodrum’un büyüsünü. Yine de farklı bir deneyim yaşamak istersen Bodrum’un hemen yanı başında feribotla 20 dakika mesafedeki Yunan adası olan Kos’a bir git bakalım. Hem günü birlik kolay vize imkânı da var nasıl olsa. Git Kos’a at kendini Paradise Beach’in sularına ve Bodrum’u özlemiş bir şekilde dön tekrar Bodrum’a.

 • Gece Hayatı

  Anlatmaya gerek var mı ki… Barlar sokağını, Halikarnas’ı, her gece partilerin düzenlendiği Beach Club’larını bilmeyen duymayan kalmamıştır herhalde. Bodrum geceleri anlatılmaz yaşanır. Bırak kendini Bodrum gecelerine ve sadece müziğe ayak uydur sabahlara kadar dans et!

 • Tekne Turu

  Arabesk müziklerin çaldığı standart günübirlik turların yanı sıra eğer en azından 6 kişilik bir arkadaş grubunuz varsa, grubunuza özel bir tekne kiralayarak size özel bir gün geçirmenin keyfi başka olacaktır. Bu sayede hem arkadaşlarınla birlikte huzurlu bir gün geçirip hem de hala bakir kalmış Bodrum koylarının sularına kendini atabilirsin.

 • Fotoğraf Çek

  Sarhoşken, ayıkken, gün batımını izlerken, yüzerken, dinlenirken, eğlenirken, kahkahalar atarken… Her duyguyu yaşarken, her deneyimi tecrübe ederken ayrı bir anın olsun isteyeceksin. Sakın fotoğraf çekmeyi unutma!

Bodrum’a Ulaşım

Bodrum’da hava limanı olması ve şehre hava limanından ulaşım için birçok alternatifin olması uçakla gitmeyi cazip hale getiriyor. Tabi yüksek sezonda özellikle Haziran Eylül ayları arasında uçak bileti fiyatlarının yükseldiğini göz önünde bulundurunca otobüsle ulaşımı tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla. Bodrum’da ilçeler arası minibüs hatları sayesinde arabasız gitseniz bile birçok yerini gezme imkânı bulabilirsiniz.

Leave a Comment