Nereye gidersen git ada havası hep bir başka olur, hep özlenir. Dört bir tarafı denizle çevrili olduğundan her gün başka taraftan esen rüzgâr, yazın en sıcak günlerinde bile nefes aldırır hem bedenine hem ruhuna.

Avşa, Marmara Denizi’nin bize sunduğu güzelliklerden biri, küçücük şirin bir ada. Deniz otobüsü sayesinde İstanbul’a yakın olduğundan, yazın hafta sonu veya 3-4 günlük tatillerde şehirden kaçıp ufak bir kaçamak yapmak için birebir.

Avşa’da hayat çok pahalı değil. Dört bir yanından girilebilen denizi ve cıvıl cıvıl enerjisinin yanında uygun fiyatlı konaklama alternatifleri bulabileceğin bir yer. Çeşme’ye Bodrum’a gitmek cebini aşıyorsa, her gittiğin yerde sana fakir muamelesi yapılmasından bıktıysan Avşa tam sana göre. Burada herkes rahat herkes fakir her yer salaş.  Zaten bundan olsa gerek en çok 18 – 35 yaş arası tatilcilerin tercih ettiği bir yer Avşa.  Gençlik burada yani. Hadi hadi anladın sen onu. Sen deniz otobüsü biletini hazır ede dur da biz de sana Avşa’da neler yapabileceğini özetleyelim.

Avşa Adası’nda Konaklama

“Cebimi yakmayan bir yer bulabildim sonunda.”

“Terası olan deniz manzaralı bir ev olsa da ailemi de götürebilsem.”

“Adanın güney sahillerinde çadırımı kurup kafa dinlesem belediye izin verir mi acaba?”

Avşa Adası’nda Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Denize Gir

  Avşa’ya sadece ada havası almak için gitmiyorsun herhalde. Asıl amaç zaten bir an önce şehirden kaçmak, biraz kafa dinlemek ama en önemlisi serin sulara kendini atıp bütün stresten kurtulmak ve rahatlamak. İskelede indiğin yer Avşa’nın merkezi ve daha oracıkta hemen denize girebileceğin birçok yer bulabilirsin. Sonraki günler de koyları keşfe çıkabilirsin. Sonra da gelsin biralar gitsin mezeler.

 • Altınkum plajında yüz

  Türkiye’nin her yerinde bir altın kum olur da Avşa’da olmaz mı? Avşa’da denize girebileceğin en güzel plajlardan biri adından da anlayabileceğin üzere Altınkum. Merkeze göre daha sessiz olduğu için hem sakin sularında yüzebilirsin, hem kafa dinleyebilirsin. Plajın bulunduğu Yiğitler Köyü’nü de gezebilirsin canın sıkılırsa.

 • Manastır koyuna git

  Maviyle yeşilin bir arada olduğu, Ege’ye olan özlemini giderebileceğin bir koy Manastır koyu.  Tabi bi Çeşme değil ama güneşlenirken buz gibi biranı içerek keyif yapabilir sonra masmavi sularında serinleyebilirsin. Merkeze uzak olması kalabalıktan da biraz uzaklaştırıyor insanı. Azcık insanlardan uzak kalmak iyidir.

 • Beyazsaray koyu

 • Beyazsaray adanın en güzel koylarından biri fakat özelikle aynı isimdeki otelde kalmıyorsan bu koya gitmenin bir esprisi yok. Belki başka bir Avşa tatilinde sırf kafa dinlemek huzur bulmak ve hemen iki adımda denize girmek istersen burada konaklayabilirsin.
 • Tavşanlı koyu

  Hem ağaç altında oturabileceğin hem de ağaçların önünden denize girebileceğin bir yer burası. Merkeze epey bir uzak ama vaktin kısıtlı değilse bir gününü de buraya ayırabilirsin. Fakat denizden çıkınca seni ziyarete gelen hayvanlara iyi davran.

 • Çınar köyü plajı

  Adını çınar ağaçlarından alan bu köy sessiz sakin kafa dinleyip ruhunu dinlendirebileceğin yerlerden bir diğeri. Çınar ağaçlarının altındaki restoranların önünden denize girebilirsin, şezlong ve şemsiye kiralayabilirsin. Denizi tertemiz ve pırıl pırıl. Fazla kalabalık da olmadığı için doya doya yüzebilirsin.

 • Su sporları yapabilirsin

  Özellikle gençlerin kalabalık olduğu merkez plajlarında kano, jet ski ve deniz bisikleti gibi birçok su sporundan faydalanabilirsin ve tatilini biraz daha aksiyon dolu hale getirebilirsin.

 • Adanın şaraplarını dene

  Avşa adası üzüm yetiştirmek için de elverişli bir yer. 3 tane şarap fabrikası adada yetişen üzümleri şarap üretiminde kullanıyor. O kadar şarabın üretildiği yerde birkaç kadeh akşam yemeğinin yanına eşlik eder artık.

 • Gün batımını izle

  Ada kültürünün en keyifli yanlarından biridir gün batımının denizin derinliklerine doğru batışını izlemek. Dört bir yanın deniz olduğu için denizden vedalaşır ve denizden selamlaşır seninle hep güneş. Gün batımında mutlaka deniz kenarında ol ve bu güzelliğin tadını çıkar.

 • Yürüyüş yap

  Adadaki vaktinin bir kısmını yürüyüş yaparak değerlendirip hem spor yapabilirsin hem de adanın iç kısımlarını keşfedebilirsin. Hatta üzüm bağları boyunca bir yürüyüş yapabilirsen çok keyifli olacaktır.

 • Bol bol eğlen

  Avşa’nın merkezi gece hayatının da merkezi. Hava kararmaya başlayınca, gündüz denizde pancar gibi kızaran gençlik soluğu burada alıyor serinlemek ve eğlenmek için. Burada zevkine uygun bir restoranda keyifli bir akşam yemeği yiyebilir, sonrasında kafe ya da barlarda takılıp eğlenmenin keyfini çıkarabilirsin. Canlı müzik çalan yerlerde çok içip de damat halayı oynar hale gelme sakın aman ha!

 • Yeni arkadaşlar edinebilirsin

  Ah gençlik ah! Gençken kurulan arkadaşlar bir başka oluyor. Bir de yaz arkadaşlıkları var tabi, eğlencenin dibine vurulan. Avşa küçücük bir yer olduğundan birçok imkânın olabilir yeni insanlar tanıyıp yeni arkadaşlar edinmek için. Hele kız kıza giden gruplar oluyor ki… Bizden söylemesi, öyle salaş bir yer diye çok da salaş salaş dolaşma ortalıkta. Belki önemli biriyle tanışırsın.

 • Sevdiklerine hediye al

  Adada yedin içtin stresini attın, bari geride kalıp seni bekleyenlere elin boş dönme. Çarşıda satılan hediyelik eşyalardan veya en güzeli ada şaraplarından hediye olarak alıp götür sevdiklerine.

Avşa Adası’na Ulaşım

Bostancı’dan kalkıp Yenikapı’ya da uğrayan deniz otobüsleri ile adaya 3 saatte ulaşım sağlanabiliyor. Tekirdağ’dan kalkan arabalı vapurlar ise 2 saatte adaya varıyor. Ada içi ulaşım ise minibüslerle ve adanın etrafını turlayan gezi motorlarıyla rahatlıkla sağlanabiliyor.

Leave a Comment