Sıcaklar bastırdı, her yerde deniz kum güneş dolu tatil reklamları, ünlüler tekneleriyle ülkenin en güzel koylarına açılmış, bütün sosyete Alaçatı’ya akmış ve sen daha hiçbir yere adımını atmadın değil mi? Nasıl da için gidiyordur o reklamları, o ünlüleri gördükçe.

Senin neyin eksik de gidemeyesin ki. Bir valiz hazırlamaya bakar her şey. Topla pılını pırtını şöyle ani bir sürpriz yap kendine ve meşhur Alaçatı’nın yollarına koyul. Vaktin yoksa işten güçten izin alamıyorsan, sırf hafta sonu tatili için bile gidebilirsin. İçinde ukde kaldığına değmez!

Sen çantanı hazırlarken biz de sana Alaçatı’da neler yapabileceğini anlatalım.

Alaçatı’da Konaklama

“Adım başı butik otel kaynıyor, ama en önemlisi begonvillerle süslenmiş olanını seçmek”

“Bu kadar güzel otel varken kim uğraşacak şimdi ev aramayla”

“Şu sörfçüler kesin benim kafadandırlar, bir kamp ortamı kurarız el birliğiyle”

Alaçatı’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Alaçatı sokaklarını gez

  Özellikle akşam vakti vardıysan Alaçatı’ya, önce şöyle bir bırak kendini sokaklara akşam serinliğinde. Begonvillerle süslenmiş evlerin ahengini, cıvıl cıvıl insanlarla dolup taşan mekânları, antikacıları, incik boncuk satıcıları keşfet.

 • Alaçatı plajlarında bol bol yüz

  Rüzgâr ne taraftan esiyorsa al arkana rüzgârı ve ona göre seç bir “beach”. Artık Propaganda Beach mi olur Kum beach mi Mocca Beach mi ona sen karar verirsin. Alaçatı’nın serin sularında hem serinlet kendini bütün gün, hem üzerindeki bütün yorgunluk ve negatif enerji bırak suya gitsin.

 • Rüzgâr Sörfü deneyimle

  Belki yapmayı bilmiyorsun ya da ders alma niyetin de yok, yine de deneyimli sörfçüleri izlemenin keyfini çıkarabilirsin sen plajda güneşlenirken. Bu kadar sörfçüyü bir arada görebileceğin başka bir yer daha yoktur muhtemelen.

 • Altınkum’a git

  Sadece Alaçatı plajlarıyla da sınırlı değilsin. Hemen biraz ötede Altınkum adından da anlayacağın üzere altın kumuyla ve her daim sakin sularıyla seni bekliyor kendini serinliğine atman için. Burada da türlü türlü “beach” lerden birine girebilirsin. Fun Beach Club çok eğlenceli diyorlar haberin olsun.

 • Aya Yorgi’ye git

  Rüzgârla ve dalgalarla baş edemediğin bir gün Aya Yorgi koyuna da gidip denizin keyfini burada çıkarabilirsin. Teknesinde güneşlenen bir ünlüyle karşılaşman an meselesi burada.

 • Çeşme Marina’da yürü

  Unutma ki Alaçatı Çeşme’nin bir beldesi. Oralara kadar gitmişken Çeşme Marina’yı gezmeyi hatta Çeşme Kalesi’ne gitmeyi ihmal etme. Karnın açsa güzel bir restoranda günbatımına karşı keyifli bir akşam yemeğiyle taçlandırabilirsin yürüyüşünü.

 • Happy Hour’a katıl

  Hemen hemen bütün “beach”ler öğleden sonra saat 4 civarı happy hour başlatıyor. Neler oluyor bu happy hour’larda neler… Sarhoş bir şekilde mayosunu çıkarıp dans eden birine denk gelirsen şaşırma. Şaka şaka o kadar da değil. Eğlencenin keyfini çıkarmaya bak sen.

 • Meze sofrası

  Ege’nin incisinde akşam yapılabilecek en güzel şey dostlarla bir meze sofrasının etrafında toplanmak. Sen rakını iç o şarabını içsin, kadehlerinizi tokuşturarak Ege mezelerinin keyfini çıkarın birlikte. Hem konuşacak ne çok şey birikmiş de farkında değilsin iş güç yoğunluğundan.

 • Hediyelik eşyalar al

  Alaçatı sokaklarında adım başı hediyelik eşya satan bir dükkân göreceksin. Hatta birçoğu büyük şehirdeki beyaz yakalı hayattan sıkılıp buraya yerleşmiş insanların açtığı yerler. İllaki içlerinden biri ilgini çekecektir. Biraz da hediyelere yer ayır valizinde.

 • Sakızlı muhallebi

  Ege’nin mucizevi lezzetlerinden biri de sakızlı muhallebi olsa gerek. Bir damla sakızı muhallebiye nasıl bu kadar lezzet verebilir insan yemeden anlamıyor. Eğer şimdiye kadar hiç tatmadıysan çok büyük kaybın var şu hayatta. Hazır Alaçatı’dayken bu tadı doyasıya deneyimlemelisin.

 • Kumru ye

  İzmir demek kumru demek desek çok da abatmış olmayız. Hatta İzmir ile ilçesi Çeşme arasında kumru rekabeti olduğu rivayet edilir. Kimisi der ki kumru Çeşme’de yenir, kimisi der ki İzmir’de. Sen şimdilik Alaçatı ve Çeşme’deki kumrucuların tadına bir bak bakalım. Sonra başka bir zaman İzmir’de de yiyip karşılaştırırsın.

 • Günbatımını izle

  Alaçatı’nın simgesi olmuş yel değirmenleri günbatımı izlemek için birebir. Hele yanında bir de sevgili varsa, bir kadeh de şarap…

 • Gece hayatının dibine vur

  Akşam vakti Alaçatı sokaklarında gördüğün o kalabalığın, sürekli yoğun olan insan trafiğinin sadece sokakları dolaşmak için olmadığını biliyorsun herhalde. İnsanlar bir yandan dolaşırken, bir yandan da geceyi nerede sabahlasak diye düşünüyor Alaçatı sokaklarında. Tabi sen istersen bir geceyi de “Beach”lerden birinde sabahlayarak geçirebilirsin. Hepsini denemek lazım.

 • Instagram’a poz poz fotoğraf koy

  Bunca zamandır içinde ukde olmuş Alaçatı’ya kavuşmuşsun, boy boy fotoğraflarını ele güne karşı paylaşmayacaksın da ne yapacaksın. Herkes çatlasın patlasın artık sen de Alaçatı âlemlerindesin!

Alaçatı’ya Ulaşım

Eğer arabanla gitmiyorsan, Alaçatı’da keyifli bir tatil geçirmek için en iyi yol, uçakla İzmir Adanan Menderes Havalimanı’na inmek ve oradan araç kiralamak. Şimdiden iyi tatiller!

Leave a Comment