Aslında Şile’ye bağlı olan Ağva başlı başına apayrı bir güzellik olduğu için Şile’nin yanı sıra ayrı bir başlıkta yer verip detaylı bilgi vermezsek haksızlık etmiş oluruz.

30 – 40 dakikalık kısa süreli otoban yolculuğundan sonra Şile’ye varınca otoban sona eriyor, eski dar ve virajlı yollar başlıyor yine. İşte Ağva yolculuğu burada başlıyor. Ağaç dallarının birbiriyle kucaklaşıp adeta köprüler, tüneller oluşturduğu bir yol burası. Gidebildiğiniz kadar yavaş gidin ki bu yolda, hem bu güzelliği doyasıya izleyin hem de yanınızda oturanlar fotoğraf çekebilsinler.

Şile’den sonra yaklaşık bir saat kadar daha gidince Ağva’nın dinginliği karşılayacak seni. İstanbul’un karmaşasında ruhun ve bedenin bu kadar yorulmuşken hafta sonu birkaç gün bu dinginlik sana çok iyi gelecek. Ruhun tazelenmiş, dinlenmiş bir şekilde döneceksin İstanbul’a.

Bu kadar dinginlikte ne yapacağız, bütün hafta oturup çekirdek mi çitleyeceğiz diye kafandan geçiriyorsan gel birlikte bakalım neler yapabileceğine ve tatilini planlayalım.

Ağva’da Konaklama

“Özellikle hafta sonu paket teklifleri sunan o kadar çok otel var ki, içlerinden seçim yapmakta zorlanabilirsin.”

“Kalabalık mı gidecekseniz? Belki size uygun bir ev bulursunuz.”

“Her yer yemyeşil her yer kamp yeri, otele de ne gerek var.”

Ağva’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

 • Kilimli ve Kadırga koylarına gidin

  Ağva’nın 10-15 dakika ötesindeki bu koylar Karadeniz’in azgın dalgalarından kaçıp saklanmış adeta. Yazın hem bu sakin sularda serinleyebilir hem isterseniz piknik de yapabilirsiniz.

 • Göksu ve Yeşilçay Nehirleri etrafında dolaşın

  Ağva’ya gittiğinizde Göksü ve Yeşilçay nehri bütün güzelliğiyle karşılayacak sizi. Muhtemelen nehir kenarındaki otellerden birinde konaklayacağınız için doya doya kucaklaşacaksınız bu doğa güzelliğiyle.

 • Bisiklete binin

  Ağva’da bisiklet kiralayabileceğiniz o kadar çok yer var ki, hiç aklınızda olmasa bile bir iki saatliğine bisiklete atlayıp turlamak istiyorsunuz görünce. Özellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında Ağva caddelerinde bisiklete binmenin keyfi insana bisiklet tepesinden inmediği çocukluk günlerini hatırlatıyor.

 • Balık tutun

  İster nehirde ister denizde balık tutma imkânı sunuyor Ağva meraklıları için. Eğer merakınız varsa atın oltaları arabaya yola çıkmadan önce.

 • Tekne turuna katılın

  Arabayla gidilemeyen koyları ve küçük küçük adacıkları görmek için bir tekne turuna katılmaya değer. Yeşille mavinin kucaklaştığı her durakta bir kez daha şaşıracaksın hala İstanbul’da olduğuna.

 • Gelin Kayası’nı görün

  Tekne turuna çıktığınızda keşfedeceğiniz güzellikler içinde rüzgâr ve denizin zamanla oyarak oluşturduğu kayalıklar ve bunların en güzeli olan gelin kayası var. Rengi ve yapısının duvaklı bir geline benzemesi de ayrıca şaşırtıcı bir doğa olayı.

 • Derede kanoyla gezintiye çıkın

  Dere boyunca kiralık kanolar, deniz bisikletleri görecekseniz. Bunlardan birini kiralayın ve kuş sesleri eşliğinde huzurlu bir gezinti deneyimi yaşayın.

 • Doğa yürüyüşleri yapın

  Ağva’nın her köşesi cennetten çıkmış gibi. Özellikle İstanbul’a yakın bir yer olduğunu düşününce daha da şaşırıyor insan attığı her adımın bir ormana ya da nehre çıkmasına. Bol bol yürüyün bu doğa güzelliklerinin içinde. Tertemiz havayı içinize çekin bol bol. Hafta başında işinize döndüğünüzde egzoz dumanlarıyla mücadele edebilecek enerjiniz olsun.

 • Rakı-Balık sofrası yapın

  Tatil demek güzel yemek sofraları demek. Dostlarla, aileyle, sevgiliyle karşılıklı oturarak keyifli bir yemek eşliğinde saatlerce doyasıya sohbet etmek demek. İster kaldığınız otelde ister civardaki birçok Restoran’da bu keyfi yaşayabilirsiniz.

 • Piknik yapın

  Günübirlik gitmek için çok da yakın bir mesafe değil ama orada kalmaya gittiğinizde de bir gününüzü pikniğe ayırabilirsiniz. Her yer o kadar yeşil ki, isterseniz dönüş yolunda bile bir yerde durup mangalınızı yakıp piknik keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Romantik anların tadını çıkarın

  Sevgilinizle ya da eşinizle baş başa gittiyseniz Ağva daha da başka olacak sizin için. Ormanın nehirle, nehrin denizle buluştuğu bu doğa cennetinde sevgilinizle dere kenarında içeceğiniz bir kadeh şarabın anısı bile yıllarca hatırınızda kalacaktır. Hele bir de denk gelir de yağmur yağarsa, yağmur damlalarının nehirdeki izleri ve yeşilin yağmurla buluştuğundaki kokusunu sevgiliyle el ele hissetmek birçok aktiviteye bedel.

 • Canlı müzik dinleyin

  İstanbul barlarından birçok sanatçı Ağva’da hafta sonları çeşitli otellerde sahne alıyor. Gitmeden önce imkânınız varsa kontrol edip ona göre de yerinizi ayırabilirsiniz.

 • Dans edin

  İster canlı müzik eşliğinde, ister DJ eşliğinde dans edip kurtlarını da dökebilirsin elbet Ağva’da. Dingin ve huzurlu bir yer diye hiç eğlenmeyecek de değiliz tabi ki!

 • Dinlenin

  Altı üstü bir hafta sonu tatili için gelmişim, bu kadar aktiviteyi yaparsam yorgunluktan işi bırak eve bile dönemem diyebilirsin, tabi sen de haklısın. Kimse zorlamıyor seni. Olabildiğince özgürsün. İstersen sadece al kitabını eline, otur nehir kenarında kuş sesleri eşliğinde kitabını oku kahveni iç ve dinlenebildiğin kadar dinlen. Bedenini dinle ve bırak bedenin ne istiyorsa onu yapsın.

Ağva’ya Ulaşım

Ağva’ya araçla gidecekseniz önce Şile otobanından, Şile’den sonra da eski virajlı yolu takip ederek toplamda yaklaşık 1.5 – 2 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa Üsküdar’dan kalkan Şile-Ağva otobüsleri ile de gidebilirsiniz. İyi yolculuklar!

Leave a Comment